Text: Ondřej Cupal, foto: Josef Mareš
Evropská komise dostala v listopadu loňského roku za úkol přepracovat vlastní návrh, jehož původní znění některé státy EU kritizovaly. Mezi nimi Česká republika. V úterý 4. února hlasováním neprošla ani pozměněná verze. Příliš změn totiž návrh neobsahoval.
Jedním z mála ústupků bylo snížení tzv. nárazníkového pásma, ve kterém se nesmělo olovo používat, ze 400 na 300 m. „Jednalo by se ale o pásmo, ve kterém by se nejenom nesmělo olovo používat, ale ani ho držet. Nikdo by ho nesměl mít v kapse nebo v domě u vody,“ upřesňuje Straka.
„Jedinou změnou od minulého návrhu je vesměs snížení velikosti nárazníkového pásma ze 400 m na 300 m v okolí mokřadů v širokém slova smyslu, tedy v okolí jakýchkoliv vod. Nelogické a v praxi neaplikovatelné návrhy, které oklikou povedou k plošnému zákazu používání olova ze strany myslivců nebo rybářů, budeme i nadále odmítat,“ prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec.
Příprava druhé fronty
„V celém případu by tak i nadále zůstala právní nejednoznačnost, která by v praxi lidem škodila nejvíc,“ prohlásil Straka, který upozorňuje, že celá záležitost rozhodně není ukončená. Dá se totiž očekávat, že EK přijde znovu s dalším návrhem. „Ale tentokrát ho bude muset skutečně nějak vylepšit,“ dodává Straka.
Boj Evropské komise proti používání olova ve volné přírodě je ale veden na dvou frontách, respektive druhá fronta se právě připravuje. „Kromě této první vlny je v běhu ještě jeden paralelní proces, který by měl zamezit používání olova v přírodě celkově. EK totiž usiluje o dva zákazy. Jedením je používání olova v mokřadech a okolí, což byl případ, který se řešil v úterý 4. února. A druhý je kompletní zákaz používání olova v přírodě,“ říká Straka.
„Za týden, 10. nebo 11. února se uskuteční jednání v Helsinkách, kde sídlí ECHA (Evropská agentura pro chemické látky, která připravuje podklady pro EK) a na tomto jednání se má řešit strategie pro celkový zákaz používání olova v přírodě,“ předestírá Straka, že Evropská komise svůj boj proti používání olova v přírodě nevzdává.
Diskuze k článku (0)