Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 18 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Kompakt nebo zrcadlovka aneb Jak fotit ryby

strunc 14. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Být fotografem z povolání není jen tak. Fotografie je věda a ti, co se fotografováním živí, se musejí neustále zdokonalovat. Talent nestačí.  

Ale my, toulající se blázni kolem vod, přece také umíme vytvořit hezký snímek. Pokud v sobě onu touhu najdeme, máme šanci propadnout dalšímu koníčku, nejen rybařině.

REKLAMA

Kamera?

Má mnoho předností. Neuteče jí žádný záběr. Ale zkuste chodit léta kolem vody a natáčet až do aleluja. Budete mít spousty materiálu, který si však nedoprohlédnete ani do období na smrtelné posteli.

Fotoaparát má pro rybáře mnoho předností

Každý z nás má na fotografii jiné požadavky. Někomu stačí využívat jen automatické režimy. Druhý chce, aby měl možnost vše kontrolovat, třeba clony. Chce čas nastavovat manuálně a ovlivňovat tím výslednou fotografii. Někdo chce, aby se mu fotoaparát vešel do kapsy muškařské vesty. Jiný touží po fotoaparátu s objektivem jako dělo.

REKLAMA

To, že máme prut v ruce, z nás ještě rybáře nedělá. Člověk, který má v ruce fotoaparát, také není fotoreportérem, pokud nedokáže ovládat to, co v rukou svírá

Nabídka fotoaparátů je nesmírně široká. Vyznat se v ní není vůbec jednoduché. Zabere to spoustu dní, než člověk pročte veškeré recenze a technické údaje na internetu, aby si udělal alespoň trochu představu o tom, co je k mání a co ten který fotoaparát dovede. Pak už je jen na nás, s čím vyrazíme na nákupy. Každý rok na trh přicházejí nové modely, které jsou o něco lepší než ty loňské. Novinky jsou dražší, jen o trošku starší modely i o polovinu levnější. Největším úskalím je rozhodování, zda si pořídit kompakt či zrcadlovku. Pokud fotografii propadnete jen o trošičku více, za chvíli budete vlastnit oba druhy.

Kompaktní fotoaparát a zrcadlovka

Za největší plus kompaktů lze označit možnost natáčení videozáznamu v digitální podobě. Digitální kompakty typu zoom mají objektivy s obrovským rozsahem. Jsou lehčí a většinou malé. Můžete s nimi pořizovat i makro snímky a nepotřebují k tomu jiné objektivy. Pokud budete chtít používat filtry a speciální čočky, musíte sáhnout po kompaktu, který to umožňuje.

Hlavní roli v kvalitě výsledné fotografie hraje velikost čipu. V tomto ohledu jsou kompakty pozadu. Do jejich těla zatím výrobci vtěsnat tak kvalitní čipy, jako jsou v zrcadlovkách, nedokážou.

Na kvalitě při pořizování velkoplošných fotografií je to pak znát. Tím, že zrcadlovky mají na objektiv bajonet a tvůrce má možnost měnit různé objektivy podle toho, co chce fotit, mají více prostoru k tvorbě fotografie. Ceny kvalitních objektivů ale většinou přesahují cenu celého kompaktního fotoaparátu, mnohdy dokonce mnohokrát. Pokud si ale vystačíme s tím, že neprahneme po fotografiích větších než formát A4, kompakt nám poskytne stejnou službu. Na fotografiích do alba pak téměř nepoznáte, zda jste je pořizovali s kompaktem za čtyři tisícovky, nebo zrcadlovkou za deset, dvacet, třicet tisíc.

To, že máme prut v ruce, z nás ještě rybáře nedělá. Člověk, který má v ruce fotoaparát, také není fotoreportérem, pokud nedokáže ovládat to, co v rukou svírá. Skutečně dobrý fotograf pak musí mít v sobě ještě kousek něčeho navíc. Je spousta těch, kteří dokážou kouzlit i s kompaktním fotoaparátem a spousta těch, kteří možnosti drahé zrcadlovky nevyužijí. 

Připravte se na to, že fotografie budete posléze probírat a mazat. Naučte se nemilosrdně vyhazovat nepovedené snímky. Jakmile se vám na fotce nebude něco zdát, bez milosti ji vyhoďte do koše

Začínáte-li právě v těchto časech, začněte s kompaktem. Nenechte se odradit prvními nezdary. Buďte trpěliví a učte se. Opakování je matka moudrosti. Pokud máte jen ždibíček nadání, fotografie vám záhy přejde do krve. Snímky ryb vám najednou budou připadat hezčí a výmluvnější. Fotografie krajiny zase umělečtější. Začnete být nároční na detaily. Připravte se na to, že fotografie budete posléze probírat a mazat. Naučte se nemilosrdně vyhazovat nepovedené snímky. Jakmile se vám na fotce nebude něco zdát, bez milosti ji vyhoďte do koše.

Fotíme úlovky

Ryba na háčku už zažije stres při zdolávání. Neví, co ji čeká a jak se k ní zachováte, proto bojuje o život do posledních sil. Pokud je to možné, přikláněl bych se k vyfocení ryby přímo ve vodě. Chce to být připraven, tedy mít aparát po ruce.

Když je k ruce i kamarád, jde všechno mnohem líp. Pro rybu není nic horšího, než když ji vylovíte na břeh, vyválíte ji někde v písku a se slovy „to je macek, počkej mi u ní, Franto, skočím si do auta pro foťák“ jdete hledat vybavení. Vše by mělo být připravené před prvním nahozením. Nabitá baterie, vyčištěná paměťová karta…

Je třeba si i uvědomit, kde je zrovna slunce na obloze. Pokud by mělo být za vašimi zády, moc dobře to nedopadne. Fotit proti sluníčku se prostě nemá

Když nemáte brodicí boty, abyste mohli za úlovkem do vody, na souši rybu fotografujte na podložce, v nejhorším případě na mokré trávě. V žádném případě na písku či kamení. Vše se musí odehrávat velice rychle. Ideální je, aby ryba byla do minuty zpátky ve vodě. Je vhodné mít předem vybrané místečko pro focení s pěkným pozadím.

Pokud se chcete vyfotit s rybou osobně, nezbývá než s sebou vozit stativ a dálkové ovládání. Nebo připraveného, šikovného kolegu. Pokud si ulovenou rybu chcete ponechat, nejdříve ji šetrně usmrťte a pak si můžete dělat momentky až do aleluja. Ale pozor! Usmrcená ryba velice rychle ztrácí na kráse. Vytratí se jí jas z očí, pobledne její zabarvení. A pokud necháte focení na pozdější dobu, je už úplně jedno, jak ji fotíte. Budete mít jen oschlou mrtvolu.

Při fotografování s úlovkem byste si měli uvědomit, jak rybu držíte. Prsty by jí neměly zakrývat skřele za hlavou a celou řitní ploutev. Pokud to jde, prsty by neměly být vůbec vidět. Ryba by měla být na snímku celá, neměl by chybět ani kus ocasní ploutve či kus hlavy. Zírat přímo do objektivu také není vhodné, pohled trochu mimo je mnohem lepší.

Je třeba si i uvědomit, kde je zrovna slunce na obloze. Pokud by mělo být za vašimi zády, moc dobře to nedopadne. Fotit proti sluníčku se prostě nemá. Je třeba počítat i s dopadem nejrůznějších stínů. Pokud bude mít ryba hlavu ve stínu stromu a zbytek těla bude osvícen sluncem, je po fotce.  

Ryby v akci

Fotografie pstruha, který po záseku metá ve vzduchu kotrmelce, či štiky snažící se výskokem zbavit wobbleru, jsou pro mě fascinující zážitky. Je to složité, ale výsledky jsou nádherné. Pokoušejte se o tyto snímky! Mějte fotoaparát na krku a jděte do toho.

Povede-li se vám jeden snímek ze třiceti, zachytíte okamžik, který už nikdy v životě nenastane. Spoléhat se v tomto případě na automatické režimy moc nemůžete. Podle množství světla si musíte stále hlídat, zda by v danou chvíli bylo možné snímek vůbec pořídit. Rychlost závěrky musí být nastavena alespoň na hodnotu 800, clona a citlivost ISO se musí korigovat podle množství světla.

Jak se zešeří, či je zatažená obloha, jste mimo hru. Obrovskou výhodu mají rybáři leváci. Ti mohou jednou rukou zdolávat rybu a pravačkou fotit. Je to náročné, ale dá se to skloubit. Časem člověk dokáže i vycítit, k jakému skoku se ryba chystá. V tomto případě je výhoda dvou osob nesporná. Jeden chytá, druhý fotí. Paráda, když si kolegové dokážou vyhovět. K tomuto focení jsou vhodnější zrcadlovky, které mají rychlé sériové snímání a objektivy s vysokou světelností a možností nastavení větších hodnot ISO, aniž by to uškodilo kvalitě fotografie. Máte-li ale dražší kompakt, jde to zvládnout i s ním.

Pak přijdete domů a čeká na vás snad ještě větší vzrušení než u vody. Snímky přehrajete do počítače a pak je zkoumáte s horečnou nedočkavostí, jak se vám povedly. Ty nejlepší si pak upravíte kompozičně i barevně. A uložíte. Aby na fotografii nebyly odlesky hladiny, je vhodné používat polarizační cirkulační filtr. Jeho otáčením se odlesky dají odstranit. Ovšem na úkor ztráty světla. Na PCF není radno šetřit.        Pokud nás u vody bude víc s fotoaparáty, třeba ubude těch, kteří si odnášejí každou rybu jen proto, aby ji zbaštili.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled