Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Se štětcem na „žraloky“

strunc 10. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Je třeba zakročit a botu opravit. A pozor, ani v záruční lhůtě ne všichni výrobci tuto vadu uznávají jako závadu výrobku.  A nám nezbude nic jiného, než navštívit ševce, aby nám filcovou podrážku přilepil zpět. Anebo se musíme pokusit tuto závadu odstranit sami.

Otázka zní, jaké použít lepidlo?

Obecně se používá Chemopren. Není však Chemopren jako Chemopren a musíme se přesvědčit, že tuba, kterou nám prodavač podstrkuje, obsahuje nejvhodnější lepidlo, které pro tento účel potřebujeme. Na lepení filců ke gumové podrážce se nejlépe hodí to, který je označené pojmem OBUV. Je to lepidlo na pevné a pružné spoje, používané v obuvnickém průmyslu. Odolává vodě a po zaschnutí je spoj průhledný.

REKLAMA

Nevím proč, ale výsledky tohoto přípravku mě příliš nepřesvědčily. Spoj po zalepení sice vypadá velice pěkně, ale po několikadenním používání, kdy boty nestačí vysychat, se mně podrážky zase začaly drbat.

Mnohem lepšího úspěchu jsem docílil s lepidlem Prenocel. Narazil jsem na něj náhodou. Stálo polovinu toho, co předchozí lepidlo. Říkal jsem si, že to bude šmejd, ale vyzkoušel jsem ho. Jde také o speciální obuvnické roztokové lepidlo. Je určené k lepení velmi pevných a pružných spojů. Použít ho můžete na lepení kůže, gumy, textilu, korku, dřeva nebo koberců.

REKLAMA

Spoj je voděodolný a měl by vydržet teplotu až 70 stupňů   

Lepidlo se nanáší podobně jako Chemopren, tedy v rovnoměrné vrstvě na obě lepené plochy, které musí být suché, odmaštěné a očištěné. Po zhruba desetiminutovém zavadnutí se k sobě obě plochy přitlačí a zatíží. Po čtyřiadvaceti hodinách můžete boty vyzkoušet na nohou.

Byl jsem mile překvapený, jak to dopadlo. Filcová podrážka drží, když slézám po hranách strmých břehů, vydrží i pod vodou.

Postup lepení

Botu je třeba dobře vysušit u tepla, ale ne u přímého zdroje ohně. Obě plochy smirkovým plátnem očistíte od zbytků lepidla, až na podklad. Filcový povrch zdrsníte, lépe pak přilne ke gumě. Při nanášení lepidla použijte širší štětec a roztírejte ho rovnoměrně.

Pospěšte si, ať obě plochy máte natřené v co nejkratší době. Nejlépe za pokojové teploty. Po deseti minutách obě plochy vypadají jako zaschlé a to je přesně ten čas, kdy je k sobě přitlačíte. Buďte přesní. Jakmile podrážku přimáčknete křivě, jste v průšvihu. Už s ní nehnete. A pak své dílo už jenom zatížíte a obrníte se trpělivostí.

Jedna tuba, která obsahuje 35 g lepidla, dokáže přilepit jednu podrážku a trocha lepidla ještě zbude. Na druhou botu už nestačí, proto doporučuji koupit na lepení obou bot tuby dvě. Filcové podrážky brodicích bot velice usnadňují chůzi při brodění. Bez nich byste se pohybovali jako bosou nohou v jemném blátíčku. Samotná guma po kamenech prostě klouže.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled