Text: Ondřej Kopačka, foto: autor, Ivo Novák, archiv redakce
V jakých hloubkách lovit?
Na to žádné univerzální pravidlo neexistuje. Vždy záleží na okolnostech v místech, kde lovíte. Obvykle jeden prut směřuji na zatopené koryto řeky, kde prokrmuji velkou plochu. Pokud je v korytě nános bahna, jedině dobře. Atraktivní boilie si najdou kapři i zde, stejně jako si v bahně najdou škeble a patentky. Montáž umIsťuji do středu krmného místa a na vlasec zavěšuji zadní olovo (back lead) tak, aby dopadlo také do bahna.
Tím mi zapadnou poslední metry udice do bahna. Na tento způsob mám chyceno mnoho krásných ryb. Druhým prutem krmím méně a zkouším různé hloubky, hrany i mělčiny. Zde většinou zadní olovo neriskuji, hrozí uříznutí vlasce či šňůry o skály. Velké kapry jsem chytil i v hloubkách přes 20 metrů, k hloubkám přes 25 metrů nemám důvěru a zkouším je jen výjimečně.
Krmení je kapitola sama pro sebe
Jak jsem již zmiňoval, údolní nádrže jsou téměř celoročně obsypané rybáři a kapři zde ochutnají hromady různého krmení. Mám spoustu přátel, kteří na přehrady jezdí. A nelze říct jednoznačně, zda je lepší nakrmit masivně, či spoléhat jen na špetku krmení. Já zkouším obojí.
Jedna spojitost s úspěšnými kapraři tu ale je. Kvalitní nástraha pod háčkem. To, že kapry přilákáte na krmné místo, neznamená, že zaberou. Mám na to svou teorii. Zkráceně si myslím, že kapr je natolik pozorný, že téměř vždy vypozoruje svými smysly nebezpečí u nástrahy s háčkem, ale něčemu prostě neodolá a slupne to i přes prvotní strach. Zažil jsem již spoustu případů podporující mé domněnky.
Krmte partiklem, používejte boilie, také pelety v množství, jaké uznáte za vhodné, ale pod háček doporučuji dávat vždy atraktivní a účinnou nástrahu. Pak nebudete muset na vysněné úlovky čekat spoustu dní, týdnů či dokonce let.
Diskuze k článku (0)