zdroj: in-fisherman.com, přeložil: David Štrunc, foto: autor, David Brož
Lovil jsem velké sumce na kuřecí játra s háčkem 1/0. Háček na mě zapůsobil svou odolností. Byl trochu zohýbaný od vyndávání z čelistí menších sumců, ale stále držel a sumci z něj nepadali. Kdykoliv se háček ohnul, opět jsem ho obyčejně znovu narovnal. Až do teď. Tento kapitální sumec mi ukázal pravý souboj a já na něj nebyl připraven.
Po této zkušenosti je pro mě výměna háčku, byť jen s drobnou známkou opotřebení, samozřejmostí. Ještě větší úspěch jsem zaznamenal při použití různých typů háčků. Důvod je prostý. Nástrahy a podmínky u vody jsou různé. Pro lov s rousnicí je dobré použít menší háček než pro lov na živou, 40 cm velikou rybku.
Metalurgie a materiály
Téměř všechny háčky pro lov sumců jsou vyrobeny buď z vysoce uhlíkové oceli, slitiny ocel-vanad nebo z nerezové oceli. Někteří rybáři lovící sumce upřednostňují nerezovou ocel, tyto háčky jsou však vyráběny pro lov na moři, kde je nutná odolnost proti korozi a pro lov na sladkých vodách jsou zbytečné.
Háčky na sumce
Síla a flexibilita háčků jde ruku v ruce s průměrem drátu. Na tom závisí rychlost, s jakou proniká rybími ústy. „Například kruhový háček 7385 má relativně tenký drát pro rychlejší průnik, ale pro svůj průměr se nehodí pro použití na kapitální sumce, kteří by jej mohli ohnout nebo zlomit “ říká Cyrille Mathieu, viceprezidentka pro prodej a marketing u firmy VMC.
Ostrost háčku
Průnik do rybí tlamky je ovlivněn nejen tloušťkou drátu, ale také typem háčku. Na trhu je mnoho různých háčků s ostrými hroty, které lze použít bez ostření. Různé výrobní procesy vytváří různě ostré háčky. Nesmíme zapomenout, že při použití různých procesů se může lišit pevnost ostří. Některé háčky by bylo třeba brousit po každé chycené rybě. A to určitě nechceme.
Joe Quiocho, obchodní ředitel společnosti Gamakatsu, říká: „Naše háčky jsou chemicky ostřené, to zajišťuje ostrost, kterou nejde mechanicky dosáhnout.“
Kované háčky typu 181 J Eagle Claw mají ostří podobné noži. Eric Chaney z Eagle Claw říká: „Tyto háčky pronikají až o 50 procent rychleji než standardní háček. Jsou dražší, ale oblíbené u závodníků, kteří jsou ochotni zaplatit za každou výhodu. “
Před lety bylo běžné háčky znovu zaostřit, ale dnešní háčky mohou být ostřením poškozeny. „Háčky s jehlovým hrotem, kde je průřez hrotu kulatý, by neměly být znovu naostřeny,“ říká Mike Rosasko z Eagle Claw.
Uzly
Kritickým místem každého systému (nejenom) při lovu na sumce jsou uzly. Osvědčilo se vázat uzly přímo na ramínko háčku a ne pouze za očko. Uzel je pevnější, má větší opěrnou plochu a při použití bužírky nehrozí jeho poškození.
Shrnutí
V dnešním světe existuje celá řada rybářských značek, které vyrábí háčky na trofejní ryby. Stejně jako ve všem, ani v rybařině nemá smysl šetřit a kupovat nejlevnější věci. Pokud se věnujeme lovu opravdu velkých sumců, je dobré si připlatit za kvalitní háček. Jeho výhody jsou nejen v použitých materiálech, které nám zajistí, že háček nepraskne, ale také v jejich ostrosti, která je konkrétně při lovu sumců velmi důležitá.
Diskuze k článku (0)