Červenec je měsíc spojený především s rekreací. To ale neznamená, že by při tom nešlo lovit kapry. Zvlášť, když si vyberete vhodnou vodu nebo alespoň místo, kde nebude hlava na hlavě. Pak může i léto být nadějným obdobím, které přináší zajímavý a úspěšný lov.
text: Michal Kučera
Na většině vod jsou již ryby po tření, ale na rozsáhlých a hlubších vodách tomu tak ještě být nemusí. Nebo alespoň ne všechny ryby. Kapři by každopádně měli být při chuti. Buď už jsou vytření a zřejmě budou velmi hladoví, což by mohlo přinést spoustu záběrů, nebo se teprve připravují, což také nemusí být špatné. Šance na úspěch je tedy velmi dobrá.
Jak už jsem zmínil, zásadní je vybrat správnou lokalitu. Je třeba si při hledání vyjasnit priority. Pokud je vaším měřítkem vzdálenost od kiosku s točeným pivem, budiž. Zřejmě taky něco chytíte, jde jen o to, co to bude. Mnohem nadějnější budou klidnější revíry, kde bude větší šance na úlovky kaprů. Někdy je ale nutné dělat určité kompromisy, zvlášť když vás doprovází manželka nebo i děti.
Jestliže jste vázáni na nějaké ubytování, nemáte na výběr, a musíte jen doufat, že je to na správném místě. Občas se to povede a je z toho skvělá dovolená. Někdy ale rybářské chatky a kempy leží v části revíru, který není pro letní lov optimální. Pak je pro příjemně prožitou dovolenou důležitá ta co nejkratší vzdálenost ke kiosku.
Pokud máte možnost se volně pohybovat po revíru, zkuste zapřemýšlet, kde by se mohly ryby právě vyskytovat. Na vodách, které mají jak mělčiny, tak i hlubší části, bude důležité najít správnou hloubku. Zatímco počátkem léta v prohřívající se vodě bych kapry spíš hledal v hloubkách 1 až 4 m, později může být komfortní zóna posunuta do 4 – 8 m. Při parných dnech i hlouběji. Je tam totiž větší klid a stabilnější kyslíkové hodnoty.
Menšího kapříka i v tuto dobu spíš chytíte v mělčí vodě, ale ti velcí do mělkých partií vytahují jen v nočních hodinách, kdy je u vody klid. Proto není od věci mít prokrmené jedno místo na chytání během dne a po setmění zkusit alespoň jednu udici přemístit jinam. Třeba tam, kde se přes den koupali lidi.
Jediný záběr na prut na mělčině
Podobným stylem jsem ulovil jednoho ze svých nejhezčích kaprů. Během parného dne jsem jezdil na lehátku mezi rekreanty. Ale nebylo to jen tak pro nic za nic. S olovničkou v ruce jsem si oťuával dno a snažil se zmapovat celou oblast včetně výskytu vodních rostlin. Po návratu zpět jsem nahodil udice směrem do větší hloubky, což mi přineslo jednoho středně velkého kapra. Jakmile se stmívalo a koupáči zmizeli, umístil jsem jeden z prutů na mělčinu do rozšlapaného dna.
Montáž jsem položil k trsu rostlin, který jsem objevil při plavbě na lehátku. Druhý prut jsem nechal na hloubce, kde chytali i kolegové, kteří tam byli se mnou. Všechny tyto pruty nám přinesly několik záběrů, ale ryby měly maximálně 10 kg. Můj prut z mělčiny se ozval jen jednou. Avšak byl z toho téměř dvojnásob těžký baculatý kapr.
K jeho ulovení mi stačila hrst návnady rozhozená okolo montáže. To je nejlepší řešení v podobných místech, kde se dá předpokládat, že úlovek jedné ryby místo rozplaší na několik hodin. Ve standardních hloubkách je však lepší vnadit intenzivněji. Kolik? To je to na zkušenostech a odhadu situace.
Pokud máte pocit, že jsou ryby aktivní, nebojte se dát tolik, kolik s sebou máte, nebo kolik si můžete dovolit. Hladové aktivní ryby jsou schopny spořádat velké množství potravy. Pokud ji nedostanou u vás, odtáhnou jinam. Naopak, když jsou parné dny a ryby moc nejeví zájem, je lepší dát méně než více. Atraktivní nástraha nad menším množstvím návnady může vést alespoň k nějakým úspěchům.
V létě ve většině případů volím boilie z rybích mouček a rybích nebo kořeněných příchutí. K mým favoritům patří Gangster G2 Krab&Ančovička&Asa, BigB Broskev&Black pepper, BigC Cheeseburger, Liverix Mazaná škeble, Magická oliheň, Fanatica Koi a další. Závisí na tom, jak rychlé a jak pevné boilie potřebuji. Zatímco Big řada je rychlejší, ostatní jmenované varianty jsou zase pevnější. Dokáží déle odolávat menším rybám.
Pokud potřebuji někde vnadit silně, tak tato boilie s ohledem na náklady doplním cenově příhodnější variantou, jakou je Krvavý huňáček (Krab&Sardinka či jiná příchuť) nebo X-Class, které je určeno právě k hromadnému krmení. V této době většinou volím průměr 24 mm, ale na některých vodách není problém ani s 20 mm.
Jaké nástrahy a montáže zvolit?
To stejné platí i pro nástrahy. Obvykle volím 20 nebo 24 mm. Jsou ale situace, kdy je nezbytné nasadit ještě větší, velmi pevné nástrahy Extra Hard v 30mm průměru. Jinde se zase výborně uplatní neutrálně vyvážené Balance nástrahy, které často přelstí i velmi mazané kapry.
A samozřejmě v záloze mívám i samotné plovoucí boilie, které se nejlépe osvědčuje ve chvílích, kdy vše ostatní selže. Někde výborně fungují dipované nástrahy, jinde zase mohou vést k úspěchu vyčichlé nebo vymáčené boilie. Opět je nutné řídit se instinktem a zkušenostmi.
Montáž přizpůsobte podle situace. Na vyvážku buď odpadávací kámen, nebo těžší olovo v závěsce. Na daleký nához helikoptéru, na blízký inline olovo. Návazec nemusí být nijak jemný, naopak preferuji bytelné, alespoň 30 lb (13,6 kg).
Nejraději mám Garda Revolt, který používám celý nestažený, dokonce jej nestahuji ani v místě vlasového přívěsu. K tomu háček velikosti 2 až 6. Podle typu revíru, dna a způsobu nastražení vybírám mezi Shup Up (řeky, traviny, kamenité dno), Ultra Sharp (čisté bezvázkové vody), Zig&Pop (plovoucí nástrahy, zig rig) nebo Heavy (vázkové vody, překážky).
Lov kaprů v červenci může přinést hodně zážitků. Ať už přímo při rybolovu nebo v okolí vašeho stanoviště. Někdy může být zajímavé lovit i zde. Jen vám na to nesmí přijít vaše manželka či přítelkyně. Pak byste mohli dolovit na hodně dlouho. Hodně úspěchů.
Diskuze k článku (0)