Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 16 min
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 10 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Rybaření vesele i vážně: Sumeček skvrnitý

Marek iRybářství 14. května 2024 0 komentářů
sumeček

Sumeček skvrnitý, foto: Zdeněk Hofman

Poznávání

Dnes uvázl na háčku sumeček skvrnitý. Nepůvodní druh, někdy zvaný též tečkovaný nebo kanálový, vědecky ictalurus punctatus.

text: Zdeněk Hofman

Ryby žijící v našich vodách dělíme na původní a nepůvodní. Mnoho nepůvodních druhů už v našich vodách zdomácnělo natolik, že je vlastně považujeme za původní. K nejznámějším patří zcela jistě amur bílý, pstruh duhový nebo sumeček americký. Posledně jmenovaný tvoří se sumcem velkým nejznámější zástupce řádu sumcovitých.

REKLAMA

V některých revírech však můžeme narazit i na další druhy a jedním z nich je právě sumeček skvrnitý. V roce 1985 k nám byl dovezen z USA za účelem chovu v akvakultuře, tedy cílevědomého obhospodařování vodních ploch. Jako hospodářsky cenná ryba byl rozšířen i do Francie, Itálie, Španělska, Maďarska a dalších evropských států.

Sportovní rybolov

Sumeček skvrnitý je celosvětově považován za významný druh, který je chován ve volných vodách, v akvakultuře a často i sportovně loven na udici. Má velmi chutné maso bez kostí. Abych se přiznal, příliš informací o této rybě nemám a nepomohli mi ani přátelé a kamarádi z řad rybářů.

REKLAMA

sumeček
foto: Zdeněk Hofman

Nejvíce informací jsem ulovil na internetu, kde jsem zjistil, že u nás je sumeček občas vysazován do komerčních sportovních vod pro zpestření rybí obsádky. Jedním z nich je soukromý rybářský rybník v Jestřabicích u Kyjova.

Sumeček kanálový

Mně zkřížil cestu sumeček skvrnitý v Itálii na řece Pád, přesněji řečeno na kanále Bianco, který je s hlavní řekou propojen vraty. Pro tuto formu žijící v kanálech nedaleko Benátek je proto výstižnější druhové jméno kanálový. Spleť kanálů Provincie Rovigo slouží k lodní dopravě a zavlažování. Některé pamatují časy Marka Pola, ostatní vznikaly průběžně. Hráze byly postupně navyšovány z důvodů častých povodní.

Sumeček zabral na feeder, při chytání nástražních ryb na lov sumců. Zlákalo ho několik červů, zabere i na boilie. Na první pohled je podobný sumečku americkému a podobné budou i jeho stravovací návyky.

Vzhled a velikost

Ze získaných fotografií jsem zjistil, že zbarvení sumečků je dosti proměnlivé. Můj italský sumeček, dlouhý asi 25 cm, byl zbarvený do žluta, s hnědým hřbetem a bílým tělem. Celé tělo měl poseté černými tečkami a černě byly orámované i všechny ploutvičky včetně tukové.

Sumečci ulovení v našich vodách měřili 50–60 cm. Jejich zbarvení bylo šedavé a postupně přecházelo k světlajícímu žlutobílému břichu bez teček. Proměnlivost zbarvení může být způsobena velikostí ryb.

sumeček
foto: Zdeněk Hofman

V domovských podmínkách dorůstají i více než jeden metr, u nás okolo 60 cm. Povrch těla sumečka pokrývá hladká kůže bez šupin. Sumeček skvrnitý má osm vousků. Dva největší jsou po stranách tlamy, čtyři menší na bradě a pár nejmenších se nachází nad čichovými jamkami na horní straně hlavy. Na rozdíl od sumečka amerického má ocasní ploutev rozdělenou do dvou zřetelně odlišených laloků.

Kromě sumečka skvrnitého se v našich vodách můžeme setkat i s dalšími druhy, mezi které patří sumeček černý či africký.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled