První štípané pruty začala v Evropě vyrábět firma Hildebrand z Mnichova v roce 1882. Na našem území se jemné proutky lepené z nejlepších částí bambusu začaly hojně používat po roce 1931.
text: Zdeněk Hofman
Největším výrobcem rybářského náčiní byla firma Jaro J. Rousek ze Zámku Žďár. Po znárodnění v roce 1948 převzal tuto úlohu státní podnik Tokoz, který v roce 1957 vyráběl třicet sedm druhů štípaných prutů.
TOKOZ – 1471
Třídílný prut na těžko a plavanou, pro těžkou nástrahu, světlý nebo tmavý, s náhradní kratší špičkou. Korková rukojeť 40 cm dlouhá, opatřená praktickým patentním držákem navijáku, spojky mosazné, černě niklované, všechna očka s achatinovou vložkou, hustě vyvázaný přírodním hedvábím.
Délka: 300 cm
Hmotnost: 410 g
Síla konce špičky: 2,5 mm
Síla paty prutu: 14 mm
TOKOZ – 1474
Těžký, třídílný přehradní prut se šroubovitým držákem navijáku. Korková rukojeť 50 cm dlouhá, spojky mosazné, černě niklované, všechna očka s achatinovou vložkou, hustě vyvázaný přírodním hedvábím.
Délka: 270 cm
Hmotnost: 490 g.
Síla konce špičky: 5,5 mm
Síla paty prutu: 16 mm
Dobový popis výroby štípaných prutů
Většina rybářů si ani neuvědomí, když jde s pěkným prutem k vodě, kolik dělníků ho musí vzít do ruky, s jakou přesností a pečlivostí na něm musí pracovat, aby se stal opravdu dokonalým výrobkem. Výrobu štípaných prutů dělíme na šest etap.
Nejdříve totiž dělníci vyberou různé délky tonkinu, rozštípou je na surové dílky a ty opracovávají na různých strojích. Velmi přitom záleží na zkušenosti a pečlivosti třídiče, neboť kolínka nesmí být posazena proti sobě, aby nevzniklo nebezpečné místo, kde se prut láme.
Z frézovny putuje šest svázaných dílků do klížírny, kde se pruty vyvalují, a pak jdou do sušárny do stavírny, kde je každý prut pečlivě zkontrolován. Hbité ruce dělnic vyváží na něm očka, přelakují prut ozdobným nátěrem a nalepí značku továrny. A pak už jakostní štípaný prut, který je mistrovským dílem našich dělníků, prokáže rybářům své služby.
Výrobky národního podniku Tokoz, zhotovené zkušenými odborníky, uspokojí svojí jakostí a přístupnou cenou i nejnáročnějšího rybáře. Teď ještě k dobré výzbroji hojně zarybněné toky, pěkné počasí, bohaté úlovky a dobrá nálada již přijde sama.
Diskuze k článku (0)