Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 10 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Vzpomínáme na staré časy: Štípané pruty TOKOZ 1471 a 1474

Marek iRybářství 12. března 2024 0 komentářů
prut

foto: Lenka Hofmanová

Retro

První štípané pruty začala v Evropě vyrábět firma Hildebrand z Mnichova v roce 1882. Na našem území se jemné proutky lepené z nejlepších částí bambusu začaly hojně používat po roce 1931.

text: Zdeněk Hofman

Největším výrobcem rybářského náčiní byla firma Jaro J. Rousek ze Zámku Žďár. Po znárodnění v roce 1948 převzal tuto úlohu státní podnik Tokoz, který v roce 1957 vyráběl třicet sedm druhů štípaných prutů.

REKLAMA

TOKOZ – 1471

Třídílný prut na těžko a plavanou, pro těžkou nástrahu, světlý nebo tmavý, s náhradní kratší špičkou. Korková rukojeť 40 cm dlouhá, opatřená praktickým patentním držákem navijáku, spojky mosazné, černě niklované, všechna očka s achatinovou vložkou, hustě vyvázaný přírodním hedvábím.

Délka: 300 cm
Hmotnost: 410 g
Síla konce špičky: 2,5 mm
Síla paty prutu: 14 mm

REKLAMA

tokoz
Tokoz 1471, foto: Lenka Hofmanová

TOKOZ – 1474

Těžký, třídílný přehradní prut se šroubovitým držákem navijáku. Korková rukojeť 50 cm dlouhá, spojky mosazné, černě niklované, všechna očka s achatinovou vložkou, hustě vyvázaný přírodním hedvábím.

Délka: 270 cm
Hmotnost: 490 g.
Síla konce špičky: 5,5 mm
Síla paty prutu: 16 mm

tokoz
Tokoz 1474 starší verze, foto: Lenka Hofmanová
tokoz
Tokoz 1474 novější verze, foto: Lenka Hofmanová

Dobový popis výroby štípaných prutů

Většina rybářů si ani neuvědomí, když jde s pěkným prutem k vodě, kolik dělníků ho musí vzít do ruky, s jakou přesností a pečlivostí na něm musí pracovat, aby se stal opravdu dokonalým výrobkem. Výrobu štípaných prutů dělíme na šest etap.

Nejdříve totiž dělníci vyberou různé délky tonkinu, rozštípou je na surové dílky a ty opracovávají na různých strojích. Velmi přitom záleží na zkušenosti a pečlivosti třídiče, neboť kolínka nesmí být posazena proti sobě, aby nevzniklo nebezpečné místo, kde se prut láme.

tokoz
Tokoz 1471 a1474, foto: Lenka Hofmanová

Z frézovny putuje šest svázaných dílků do klížírny, kde se pruty vyvalují, a pak jdou do sušárny do stavírny, kde je každý prut pečlivě zkontrolován. Hbité ruce dělnic vyváží na něm očka, přelakují prut ozdobným nátěrem a nalepí značku továrny. A pak už jakostní štípaný prut, který je mistrovským dílem našich dělníků, prokáže rybářům své služby.

Výrobky národního podniku Tokoz, zhotovené zkušenými odborníky, uspokojí svojí jakostí a přístupnou cenou i nejnáročnějšího rybáře. Teď ještě k dobré výzbroji hojně zarybněné toky, pěkné počasí, bohaté úlovky a dobrá nálada již přijde sama.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled