Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Vzpomínáme na staré časy: Naviják Tokoz Silurus

Marek iRybářství 25. února 2024 1 komentářů
sumec

Silurus v akci, foto: Zdeněk Hofman

Retro +3 další fotky

Silurus glanis je latinský název sumce velkého. Naše největší ryba byla odjakživa postrachem vod i rybářů. Vousaté monstrum plenilo rybí násadu a bambusové pruty lámalo jako sirky. Postupem času se však karta začala obracet.

text: Zdeněk Hofman

Koncem 50. let minulého století uvedl národní podnik Tokoz na trh dvě novinky, které sportovní rybolov podstatně změnily. Byla zahájena výroba laminátových prutů, které byly pevné, odolné a téměř nezničitelné. Bambusovým a štípaným prutům začal zvonit umíráček. Druhou novinkou byl velký naviják Silurus. Už jeho název naznačoval, že jde o silnou zbraň pro lov sumců. Ve spojení s pevným laminátovým prutem to byl opravdu těžký kalibr.

REKLAMA

Největší naviják z Tokozu

Historie smekacích navijáků na našem území se začala psát v roce 1935, kdy firma Jaro J. Rousek uvedla na trh první smekací naviják Stabil I. Smekací navijáky byly původně určeny pro lov přívlačí. Postupně se však začaly zdokonalovat, zvětšovat a s výjimkou muškaření používat pro všechny metody lovu. Silurus, vážící 750 g, byl největším navijákem vyrobeným na našem území. Jeho sláva bohužel velmi rychle pohasla. Některým rybářům vyhovoval, u většiny však propadl a byl nahrazen elegantnějším navijákem Roen v přehradové verzi.

Dobový popis z brožurky navijáku

Začínáme srdečným blahopřáním, neboť máte poslední model vrhacího navijáku s pevnou cívkou, velký přehradový naviják Silurus. Na všech větších řekách vyrůstají přehrady, za jejich mohutnými hrázemi se prostírají do dálky umělá jezera s hlubinami, jež dřívější řeka neznala. Technika mění život v našich vodách, mění složení rybího obyvatelstva a tvoří nové životní prostředí vybraným druhům ryb. Proto zdokonalujeme rybářské nářadí a přehradový naviják Silurus je novým důkazem našich snah.

REKLAMA

naviják
Brožurka k navijáku, foto: Zdeněk Hofman

Naviják je určen k lovu těžkých ryb, tedy především sumců, hlavatek a štik na velkých řekách a přehradních vodách. Osvědčí se vám nejlépe při všech způsobech přívlače ze břehu, z loďky, při vláčení za loďkou a při hlubinné přívlači. Všude se projeví dobré vlastnosti vysoké a prostorné cívky s velkým obsahem silného vlasce. A i při lovu nedravých ryb a při zavážení daleko od břehu, ale zejména při zdolávání ryb překoná spolehlivostí a silou svého mechanizmu všechny ostatní navijáky.

Silurus konstruovali zkušení technikové rybáři. Prohlédli a vyzkoušeli i mnoho jiných výrobků, pamatovali na drobná zlepšení a zušlechtění v tvaru. Především však měli na mysli mechanizmus, který by bezpečně odolával tahu velkých ryb a nezklamal v kritických okamžicích zápasu o úlovek.

Těleso je dvoudílné, pevné, vhodně odlehčené, z jakostní slitiny. Bubínek je odlit ze slitiny hliníku, uvnitř s nálitkem, vyvažujícím odstředivou sílu překlápěče v klidný, pravidelný chod. Klička je odlita rovněž ze slitiny hliníku, pro lepší skladnost celého navijáku je sklápěcí, doražením pojišťovací matky se klička pevně usazuje pro navíjení. Uvolněním matky lze kličku přiklopit k tělesu. Rukojeť je z umělé hmoty, tvarem a velikostí uzpůsoben pohodlnému držení.

Cívka

Dvoudílný odlitek z hliníkové slitiny je pevně spojen třemi šrouby. Okrajové výztuhy zabraňují mechanickému zdeformování. Osazení na obvodu spodního dílu zamezuje spadání vlasce pod cívku. Této nesnázi lze úplně odpomoci obšitím otvorů v drážce na obvodu cívky.

naviják
Silurus s příslušenstvím, foto: Zdeněk Hofman

Zarážka zpětného chodu je umístěna za patkou. Posunutím knoflíku směrem k patce zarážku vypínáme, opačným pohybem zapínáme. Zarážka zalézá do nálitků na hlavním kole.

Unavovací brzda je pevně uložena v otvoru cívky, takže není nebezpečí ztráty některé drobné součástky, sejme-li se cívka z táhla. Křídlová matka upevňuje cívku na ose, otáčením vpravo nebo vlevo utahuje nebo uvolňuje chod cívky tlakem na plstěnou podložku.

Technické údaje
Váha: 0,75 kg.
Délka: 180 mm.
Výška: 170 mm.

Obsah cívky:
230 m vlasce průměr 0,50 mm
300 m vlasce průměr 0,40 mm
555 m vlasce průměr 0,30 mm

Cena: 180 Kčs.

Ohlasy čtenářů

V letošním roce se v naší expozici sešlo hned několik navijáků Silurus. Radek Filipi ze Žďáru nad Sázavou přinesl šedý exemplář na veletrh For Fishing. Jednalo se o jeden z posledních navijáků Silurus, který sestavil jeho otec ze zbylých součástek získaných ze skladu již zaniklého národního podniku Tokoz.

naviják
Miroslav Jandír, foto: Zdeněk Hofman

Miroslav Jandír zachránil mohutný sedmimetrový bambusák s napevno uchyceným zeleným Silurusem po strýci. Podle opotřebení a šrámů života lze bezpečně říci, že naviják byl hodně používaný. Škoda, že neumí vyprávět.

Naopak téměř netknutý naviják Silurus zelené barvy přinesl do našeho muzea pan Přeták. Dostal ho na památku od svého strýce včetně původní krabice a brožurky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Tenhle naviják používal dřív můj děda a nikdy si na něho nestěžoval

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled