Snad každý rybář starší padesáti let si pamatuje žlutý laminátový proutek s navijákem Reex. V 70. a 80. letech minulého století velký výběr rybářského náčiní nebyl. Dvoudílný laminátový proutek s navijákem Reex se prodával v sadě se splávky, vlascem a čihátkem, zabalený v průsvitném umělohmotném pouzdře.
text: Zdeněk Hofman
V minulém století nebyla kompletní udice samozřejmostí. Jako kluci jsme začínali se špulkou vlasce, háčkem z ohnutého špendlíku a splávkem z husího brku. Opravdový prut se smekacím navijákem znamenal splnění dětského snu, na který nezapomenu do konce života. Žlutý proutek se mi stal věrným společníkem při dobrodružných výpravách k obecnímu rybníku.
Zážitky při lovu červenopeřic, řízků, karasů, línů, kaprů, štik a dalších obyvatel rybí říše, by vystačily na celou knihu. Podobné příběhy však nosí v srdci každý rybář. Moje rybářské začátky se začaly psát v roce 1970, kdy jsem složil rybářské zkoušky. Pojďme se podívat ještě o kousek dál, do let 60. a 50., kdy vznikl národní podnik Tokoz.
Dětský prut 1440
Jednodílný dětský prut za štípaného bambusu vyráběný v 50. letech minulého století byl předchůdcem žlutých laminátů, které se začaly vyrábět v letech 60. Jednodílný prut nebyl příliš praktický. Hodil se na chatu či chalupu u řeky, kdy ho stačilo popadnout a běžet k vodě. Pro cestování byly oblíbené pruty skládací.
Dětský štípaný prut 1440 má dřevěnou rukojeť dlouhou 28,5 cm, opatřenou dvěma upínacími kroužky k přichycení navijáku. Očka jsou drátěná. Určený je pro chytání nástražních rybek.
Délka prutu: 160 cm
Počet dílů: 1
Síla konce špičky: 3 mm
Síla paty prutu: 7,5 mm
Váha netto: 126 g
Pruty jsou baleny do papírového sáčku
Laminátové pruty byly převratnou novinkou
Metoda výroby sklolaminátů byla objevena v roce 1920 v Německu. Objevu se ujali Američané a první laminátové pruty spatřily světlo světa již během druhé světové války. K nápadu vyrábět rybářské pruty ze sklolaminátu přispěla náhoda. Vědec Art Howald, který studoval použití sklolaminátu pro vojenské účely, zlomil při rybolovu nešťastnou náhodou špičku bambusového prutu.
Nakonec prut opravil tím, co měl po ruce, tedy sklolaminátovou špičkou. Touto improvizací odstartoval éru syntetického rybaření a hned po válce uvedla na trh firma Shakespeare sérii prvních sklolaminátových prutů.
Pro rybáře byla tato novinka naprosto převratná, protože laminátové pruty nepotřebují žádnou údržbu. Jsou odolné vůči vlhku, pevné, pružné a ustojí i hrubé zacházení. Naopak pruty bambusové vyžadovaly péči neustálou. Musely se skladovat rozložené v suché místnosti, po každém lovu utírat a čistit, zatímco pruty laminátové odpočívaly opřené v koutě tak, jak je rybář přinesl. Bambusové a štípané pruty proto během 70. let rybářský trh zcela opustily.
Tokoz řada 70
Dětský jednodílný štípaný prut 1440 nahradil legendární žlutý laminátový prut 7013 stejné délky i počtu oček. Tento prut byl však dvoudílný, a právě proto se stal tolik oblíbeným. Národní podnik Tokoz uvedl na trh i méně známý jednodílný prut v délce 140 cm. Třetím z řady byl dvoudílný Tokoz 7023 v délce 180 cm.
Popis z katalogu
Kolekce dětských rybářských prutů s jemnou akcí. Rukojetě prutů z přírodního korku, kroužkový držák navijáku z hliníku, koncová a vodící očka z nerezového drátu. Vazba oček standardní. Pruty jsou baleny do plastových sáčků.
Tokoz 7003
Délka: 140 cm
Počet dílů: 1
Optimální zátěž: 2–5 g
Doporučený průměr vlasce: 0,10–0,25 mm
Tokoz 7013
Délka: 160 cm
Délka složeného prutu: 84 cm
Počet dílů: 2
Optimální zátěž: 3–8 g
Doporučený průměr vlasce: 0,10–0,30 mm
Tokoz 7023
Délka: 180 cm
Délka složeného prutu: 94 cm
Počet dílů: 2
Optimální zátěž: 3–7 g
Doporučený průměr vlasce: 0,10–0,25 mm
Ohlasy čtenářů
Hromadu starého rybářského náčiní po sousedovi zachránil a do našeho muzea přinesl pan Josef Veselý, ročník 1945. K zajímavým kouskům patří signalizátory Mechanika Praha, podběrák LOV, štípané pruty a rybářská bižuterie.„Pracuji jako malíř pokojů a rybaření miluji od dětství. Žiju v Praze, takže na ryby chodím nejčastěji na rybníky v okolí Jesenice nebo na soutok Vltavy s Berounkou. Na delší výpravy vyrážím třeba na jihočeské Vlkovské pískovny a pravidelně s kamarády do Norska. Z našich úlovků se můžu pochlubit například dvanáctikilovým kaprem. Rybaření mě prostě baví.“
Ten jednodílný prut 7003 měl doma děda po svém synovi, mém strýci. Možná ho ještě někde má, nevim. Ale můj táta, ročník 72 chytal na bambusový. Je škoda, že to Tokoz v roce 1992 s rybářskými potřebami zabalil, kvůli konkurenceschopnosti, jak jinak.