Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 10 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 19 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Nevšední gumové nástrahy: Nymfy a ráčci

Marek iRybářství 14. prosince 2023 2 komentářů
přívlač

foto: Ivo Novák

Praxe

S oblibou používám nevšední gumové nástrahy. Proč? Mají velice realistický vzhled a pro ryby jsou něčím novým, neokoukaným.

text: Ivo Novák

Když zrovna ryby nejeví zájem o nástrahy vedené ve sloupci, ale vyhledávají potravu na dně, tyto nástrahy na sebe dokážou upoutat pozornost. Nastražené na jigovém háčku nebo marmyšce je můžeme loudavým tempem oživovat. Čeří usazeniny dna a zvědavá ryba se připluje podívat, co se to děje.

REKLAMA

Většinou se jedná o nástrahy určené pro milovníky velmi jemné přívlače. Nastražují se na jigové háčky s hmotností do 5 g (s kratším ramínkem). Vhodné jsou ty háčky, které mají na těle vytvořené protihroty, aby nástraha při nahazování nesjížděla k obloučku háčku.

Nymfy

Není mi jasné, který druh, nebo jaký organizmus gumová nymfa napodobuje, ale musím uznat, že je to nástraha velice účinná. Jde jen o to se ji naučit vodit na prutu, vytvořit si správný způsob oživování. Ten by měl vycházet ze zápěstí rybáře. Spousta kamarádů touto nástrahou opovrhuje se slovy, že na ní nikdy nic nechytili. Svoje tajemství tato nástraha vydá jen tehdy, pokud jí budete důvěřovat a zkoušet.

REKLAMA

Více než u jiných nástrah je zde důležitá volba barvy. Nevím, v kolika barvách a odstínech se tyto nástrahy vyrábějí. Vyzkoušel jsem jich několik, ale místo v krabičce obsadily jen přírodní odstíny – olivová, hnědá a šedá. Na vysazené duháky se hodí i oranžová, nebo růžová. Jiné ryby je ale odmítají. Ve větších hloubkách, kde se barevné spektrum jeví úplně jinak, barva nehraje takovou roli, ale na našich vodách s hloubkou do několika metrů jasně vítězí barvy přírodní.

Lov na nymfy dobře znají rybáři lovící na umělou mušku. A ti dobře vědí, že nymfy musejí vodit těsně nade dnem. To platí i pro tuto vláčecí nástrahu. Po nahození je třeba vyčkat, až nástraha dosedne na dno a na napnutém vlasci se oživuje sérií krátkých a jemných přískoků. Znovu ji necháme dosednout na dno a můžeme si dopřát chvilku odpočinku.

okoun
foto: Ivo Novák

Záběry mohou přijít i v době, kdy nástraha leží na dně v absolutním klidu. Většinou ale přicházejí při jejím opětovném oživení. Když ucítíme jemný záběr, tak nepřisekáváme, ale pokračujeme v oživování nástrahy. Ryba (ze zvědavosti) většinou jen tak chňapá po vlajících tykadlech nymfy.

Teprve tehdy, když cítíme, že jde (jako) o vázku, je nymfa v ústech ryby a začínáme se zdoláváním. Pak stačí jen velice jemné přiseknutí. Ryba v té době už ví, že udělala chybu a vyráží do úniku. Při razantním záseku do opačného směru (od úniku ryby) bychom mohli jemný vlasec přetrhnout.

Při lovu okounů považuji tuto nástrahu za jednu z nejúčinnějších. Okoun ji dokáže velice dlouho sledovat, třeba až ke břehu. A někdy ho vydráždí až koncové přizvednutí k hladině. Proto je vhodné stát několik kroků od břehu a na vedení nástrahy si musíme dát záležet do poslední chvilky. Změníme-li několikrát směr vedení nástrahy, uděláme dobře. To obstaráme změnou polohy špičky prutu zleva napravo a obráceně.

gumové nástrahy
foto: Ivo Novák

Rybám se většinou podaří utrhnout jemná tykadla. Má-li nástraha aspoň jedno, může být úspěšná. Někdy se stává, že dojde k roztržení zádové části nymfy a ta nám pak často spadává z háčku. Přetočením (bříškem vzhůru) s ní lze také chytat. Bříško však mívá světlejší a tak, pokud ryby přestanou po otočení na nástrahu reagovat, raději použijeme novou nástrahu stejné barvy.

Mnohem účinnější je vedení nástrahy po proudu, a to na rozhraní proudu a tišiny, kde se obyčejně zdržuje nejvíce ryb. Při lovu proti proudu je účinnější nahazovat do méně proudné vody u druhého břehu, nymfu přidržovat jen na napnutém vlasci a nechat ji brázdit přes proud. Až v pomalejší vodě u bližšího břehu si s ní pohrávat občasným spouštěním a opětovným přitažením.

přívlač
foto: Ivo Novák

Podle síly proudu je třeba měnit zátěž tak, aby se nymfa dostala ke dnu. Barva olověné kuličky na jigovém háčku nehraje velkou roli, ale když ji „přetáhneme“ zeleným lihovým fixem, neproděláme.

Umělí ráčci

Ti jsou vhodní v lokalitách, kde se tito živočichové vyskytují. Malý ráček je totiž pro ryby pochoutkou. Pokud jim ho patřičně naservírujeme, máme o zábavu postaráno. Mohlo by se zdát, že raci z našich revírů vymizeli, ale není tomu tak. Na některých říčkách stačí otočit opatrně několik kamenů a člověk jen žasne, kolik jich najde. Pozor! Původní druhy raků jsou celoročně hájené. Gumovou napodobeninu však použít můžeme.

Stejně jako u nymf by barva nástrahy měla odpovídat živému exempláři. Volme několik odstínů. Gumový ráček se někomu může jevit jako velké sousto, které může spolknout jen opravdový rybí macek. Kdeže! Na ráčky jsem lovil i malé okounky v délkách nástražné rybičky. Ráčci se hodí spíše k lovu na stojatých vodách, pomalých táhlých úsecích, v nadjezích… Zvolíme-li ráčky, použijme pruty s gramáží do 10 g.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Supr článek 👌🏻.
    Více takových o přívlači .

  2. Krásný článek. Souhlasím, nymfy jsou velmi účinné a chytají nejen dravé ryby 🙂

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled