Valnou většinu měsíce, kromě jednoho týdne, jsem strávil na nejkratších možných vycházkách. Bez lovu nedokážu vydržet, byť bych měl jít k vodě jen na pár hodin, na malý kousek dne, nebo noci. Měl jsem za sebou tři neúspěšné vycházky a lámal si hlavu, kde se stala chyba.
text: Pavel Vohralík
V létě moc PVA materiál nepoužívám, ale když je nejhůř, tak se k němu vždy vracím. Hlavně na menších vodách při malé aktivitě ryb. Nejraději mám klasickou PVA punčochu, plněnou peletkami. Někdy používám i mix tří až pěti druhů s různou vůní, průměrem i dobou rozpadu. Barva? Jsem asi postižený žlutou a bílou. Jako u pop up.
Když lovím na chod rig, nebo zig rig, tak neřeším příchuť, ale barvu. Kdysi jsem viděl jeden zajímavý přírodopisný dokument na National Geographic channel o vidění ryb a ten mě ohledně barev dost ovlivnil.
Zvolil jsem pelety EASY CATCH s příchutí ananasu a velikosti 4 a 8 mm. Celá tahle řada mi prostě vyloženě sedí. Dále pak kombinaci s Rapid SWEET CORN. Místo u nástrahy je opravdu viditelné a atraktivní, ananas je pro mě po banánu druhou nejoblíbenější příchutí nástrah a návnad. Pokud pak lopatkou, házečkou, nebo vrhací tyčí zakrmíte plošně ještě návnadou s průměrem 16 mm (klidně i větším), s prázdnou pravděpodobně neodejdete.
Jde o přesnost zakrmení
Pod háček jdou napůl krájené boilie typu, na který zrovna lovím. Jelikož rád chytám při břehu, nebo u vázek a travin, přesnost nakrmení přímo u nástrahy je velmi důležitá. Do PVA punčochy se háček krásně schová. V těžkých místech je to alespoň nějaká jistota.
Často sleduji, jak rybáři nahodí a nástrahu nechají bez hnutí ležet celý den, přitom přehození je záležitostí minuty. Nedávno jsem o tom mluvil v celkem zajímavém rozhovoru s Lojzou Fialou. Rozhoduje i aktivita rybáře! Může být hranou úspěchu a neúspěchu. Háček může být třeba zamotaný, vzpomeňte si, kolikrát se vám stalo, že montáž byla omotaná o závěsku olova.
Při příbřežním lovu můžeme nahodit i na padlé seschlé větvičky spadané do vody, nebo přímo do trsu travin ve vodním sloupci. Kapitolou samou pro sebe je řeka a její kameny na dně. Snad každému se někdy mezi ně háček s nástrahou zaklínil do mezer a skulin. Tak tuhle nástrahu vám ryba zaručeně nevezme.
Hovory s přáteli
Vedl jsem s některými kamarády diskuzi, jak často přehazují. Zajímavé bylo, kolik z nich nechává montáž dlouhé hodiny bez povšimnutí – s plnou důvěrou v ní. Další mají zase jiný systém lovu. Tři hodiny kupříkladu loví na stojaté vodě, než přehodí, na řece přehazují za dvě hodiny.
Další zase tvrdí, že časté přehazování škodí, protože ryby plaší. Vadí i časté zdolávání menších kaprů, když člověk čeká na většího. Někdo zase konstatuje, že přišel k vodě utahaný z práce a že mu stačí nahodit, čekat a kochat se okolní přírodou.
Kombinace pelet s PVA materiálem a stanovením doby přehazování mi ale úspěch po třívycházkovém půstu přinesla. Ti kapři nebyli nijak zvlášť velcí, měli od 4 do 8 kg, dokonce se objevil i jeden desetikilogramový. Ale víte, co je ještě příjemné? S přípravou materiálu a krmení člověk zabije i dost času, zabaví se a když má navíc připraveno hned několik návazců, které mohou jít okamžitě do vody, na změnu podmínek reaguje rychleji.
Diskuze k článku (0)