Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 5 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 14 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Jak na velké tlouště – podzim

Marek Kožušník 27. září 2023 0 komentářů
tloušť

foto: Jakub Zahradník

Praxe

Lovu tloušťů se věnuji téměř 25 let, od doby, kdy jsem jako třináctiletý kluk chytil na své oblíbené Jizeře na splávek svého prvního „většího“ tlouště. Měřil 50 cm a vážil 1,43 kg. Byla to pro mě tenkrát obrovská ryba a její ulovení pro mě znamenalo nejsilnější rybářský zážitek. Jelec tloušť mi od té doby učaroval natolik, že jsem se jeho lovu a studiu začal věnovat cíleně.

text: Jakub Zahradník

Nejdřív jsem se začal zajímat o biologii tlouště, jeho chování při různých stavech řeky, v rozdílném počasí a podmínkách a také, což je pro rybáře to nejdůležitější, jak a na jakou nástrahu efektivně lovit větší kusy. Entuziazmus mě přivedl až ke členství v anglické Chub Study Group, která je uznávanou skupinou sportovních rybářů specializujících se na lov a studium této krásné říční ryby.

REKLAMA

Její členové pravidelně chytají kusy kolem 3 až 4 kg a mají obrovské zkušenosti a know how. Přístup členů této skupiny, znalosti anglických rybářů a jejich filozofie rybaření mě neustále obohacují a snažím se vše přenášet na naše české revíry. U nás sice není tolik velkých tloušťů jako na Ostrovech a tato ryba se u nás netěší takové popularitě, ale také v českých řekách několik obrů plave a snad se jejich počet v budoucnu ještě zvýší. Zvláště pokud budou rybáři ty větší jedince pouštět zpět.

Tloušť je vděčná všežravá ryba, která vám zabere prakticky na cokoli, ale větší jedinci jsou plaší a při výběru potravy velice opatrní a sebemenší chybička se vám ihned vymstí. Je důležité v každém ročním období zvolit speciální taktiku a přístup v podobě výběru místa a prezentace nástrahy.

REKLAMA

Doba lovu a výběr místa na podzim

Podzimní lov tloušťů pro mě vždy znamená velkou příležitost chytit větší rybu. Počasí je v tomto období proměnlivé a během jednoho týdne můžete zažít teplo, déšť i sníh. Příroda se po letním teplém období pomalu zklidňuje, ubývá vodáků a turistů brázdících břehy řek a voda se začíná zvolna ochlazovat. Den je kratší a noc delší, a to má při lovu velkých tloušťů výhody – větší tloušti berou více za soumraku a před setměním, nebo naopak brzo ráno.

Proto nejraději vyrážím na lov brzo ráno nebo pozdě odpoledne. Doba, po kterou lovím, se pohybuje v časovém intervalu 3–4 hodin intenzivního lovu. Důvodem je moje časová vytíženost a skutečnost, že nebydlím blízko řeky.

foto: Jakub Zahradník

Na lovném místě se zdržuji maximálně 20–30 minut a poté ho měním, proto píši o intenzivním lovu. Snažím se chytat na místech, kde není tak velký rybářský tlak. Občas je očistec prodírat se kopřivami a neprostupným chroštím, šlápnout do vosího hnízda apod., ale vyplácí se to. Při tomto způsobu lovu se záběr buď dostaví rychle po nahození, nebo vůbec. Málokdy se mi stane, že bych chytal půl hodiny na jednom místě bez záběru a pak najednou ryba zabrala.

Řídím se starým osvědčeným pravidlem – pokud na místě ryba je a žere, většinou zabere. Pokud ne, nemá cenu při takto krátkých vycházkách ztrácet na jednom místě čas, třebaže vypadá naprosto dokonale (klid, vracáky či hloubka u břehu, vodní porosty, keře či větve nad hladinou atp.). Vězte, že čím větší divočina ve vodě, tím lepší podmínky pro tlouště a větší šance chytit pěknou rybu.

Dříve jsem dokázal čekat klidně hodinu na jednom místě a byl zarytě přesvědčený, že tady velký tloušť musí být. Ale opak byl pravda. Tloušť není kapr a není to ryba, která se musí „vysedět“. Když na lovném místě ulovím větší rybu, následují už buď menší jedinci, nebo záběr nepřijde vůbec.

Nástrahu prezentuji vždy provádím tak, že nejdříve prochytávám místo hned u břehu, doslova pod nohama. Následně nahazuji dál od břehu. Doporučuji držet se při příchodu na lovné místo dále od břehu a v tichosti, dívat se, kam šlapete a nechodit úplně bezprostředně k vodě. Při slunečném počasí vždy kontrolujte vrhání stínu těla, aby nepadal do řeky. Proto mé doporučení zní – neztrácejte čas na jednom místě a buďte při lovu aktivní.

Techniky podzimního lovu a náčiní

Z rybolovných technik volím pouze plavanou a položenou. Dříve jsem občas vláčel a chytal tlouště na umělou mušku, ale tyto dvě techniky jsem si tolik neosvojil. Tím ovšem neříkám, že nemohou být účinné. Hlavním důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že chytám na přírodní nástrahy a nepoužívám imitace.

tloušť
foto: Jakub Zahradník

Jsem toho názoru, že je vždy lepší použít přirozenou nástrahu, i když imitace much, chrostíků, různých brouků a ostatních živých tvorů jsou v současné době již téměř dokonalé. Přirozenou nástrahu to jednoduše nenahradí. Navíc mnou preferované nástrahy by se daly těžko nahradit.

Co se týče montáží, mám rád jednoduchost. Při lovu na plavanou nejčastěji používám Avonské průsvitné splávky od 4 do 6 gramů, které při lovu v menší hloubce do jednoho metru nepůsobí tolik rušivě a tloušti se pod nimi méně plaší.

Mé doporučení je vždy raději použít těžší splávky – při nahazování není potřeba tolik švihat s prutem a nástraha nespadne z háčku. Při lovu na položenou používám jednoduchou montáž, která se skládá z vrchního stopperu, olověné zátěže 5 až 20 gramů (podle síly proudu), korálku, dalšího stopperu a háčku.

Možná vám zde chybí ještě návazec a máte pravdu. Ten chybí zcela záměrně, jelikož návazce od jisté doby při podzimním lovu nepoužívám, a to ani na plavanou. Důvodem je skutečnost, že lovím na špatně přístupných místech a tam, kde není úplně čisté dno. Často jsou ve vodě větvě, klády a trávy a v minulosti jsem kvůli návazcům (ať už na obratlíku nebo přímo spojeným s kmenovým vlascem) ztratil mnoho pěkných ryb.

tloušť
foto: Jakub Zahradník

Každý uzel v montáži navíc ohrozí případné zdolávání velkého tlouště, který ihned po záseku začne silně bušit hlavou a pluje se schovat do největšího nepořádku v řece nebo pod břeh. První vteřiny po zaseknutí je proto nutné udržet rybu pod kontrolou tak, aby nikam zbytečně nezaplula. Při montáži bez návazce jsem téměř nikdy rybu neutrhl. Pokud s montáží uváznu a utrhnu ji, velice rychle ji znova navážu i bez návazce.

Kmenové vlasce používám 0,18 mm na plavanou a 0,20 až 0,22 mm na položenou. Chytání s 0,08 mm návazcem a kmenovým vlascem 0,12 mm mě už při lovu tloušťů přešlo a na můj způsob lovu tak slabé vlasce zkrátka používat nelze. Jiná situace je při zimním lovu tloušťů, kde rád použiju v čisté vodě tenčí vlasec (ale ne zas tak moc), ale na podzim určitě doporučuji silnější.

Co se týče háčků, používám pouze s očkem a s malým protihrotem od anglických firem. Velikost volím 4 až 8, opět podle výběru nástrahy. Doporučuji háčky po každé vázce nebo ulovené rybě zkontrolovat, zda jsou dost ostré a nejsou ohnuté. V případě sebemenších pochybností ihned háček vyměňte. Při lovu velkých tloušťů je klíčový vlasec a háček, zbytek udice nepovažuji za tolik podstatný (můžete chytat krásné ryby i s retro a nekvalitním vybavením, ale na vlasci a háčku nešetřete).

Pokud jde o pruty, jen okrajově zmíním, že používám měkčí, a to jak na plavanou, tak na položenou. Na plavanou vždy v délce od 11 (3,35 m) do 14 stop (4,26 m), na položenou kratší pruty od 10 (3,05 m) do 13 stop (3,96 m). Délku prutů volím podle velikosti řeky a přístupu k vodě ze břehů. Obecně mám rád anglický styl sportovního rybaření, a proto mám rád i jejich náčiní.

tloušť
foto: Jakub Zahradník

Nebudu dělat reklamu žádným rybářským firmám, doporučím jen staré japonské kousky od Shimana, které používám přes 20 let a je na ně naprostý spoleh. Při minimální péči vám tyto navijáky vydrží opravdu dlouho.

Podběrák by měl mít minimálně tři metry délku a větší rozměr sítě – od 22 palců (55,88 cm). Ze špatně dostupných břehů doporučuji podběrák v délce 3,5–4 metry. Jeho délku nepodceňujte, vyplatí se používat určitě delší.

Nástrahy

To, co vás při pokusu o ulovení velkého podzimního tlouště bude zajímat asi nejvíce, je volba nástrahy. Na podzim používám živočišné nástrahy, a to sýr, lančmít, kuřecí játra a rousnice. Nejraději mám kuřecí játra, která považuji za top nástrahu pro lov tloušťů vůbec. V chladnější vodě mimo letní období totiž fungují dokonale a obsahem proteinů a přirozeným zápachem jsou pro tlouště neodolatelným lákadlem.

Když jsem kuřecí játra poprvé vyzkoušel, byl jsem zprvu skeptický a nedával jim velkou šanci, ale pokud se s nimi naučíte chytat, úspěch se vždy dostaví.

Chytání s játry je velice jednoduché. Před začátkem lovu lovné místo prohodím hrstí natrhaných jater. Je volbou každého z vás, zda si kousky jater připravíte doma a poctivě nakrájíte, nebo jednoduše koupíte ve foliové krabičce a naškubete u břehu. Osvědčily se mi obě metody.

nástraha
foto: Jakub Zahradník

Dříve jsem zkoušel menší kousky na malém háčku, dnes se nebojím nastražit i velký kus jater na háčku č. 4. Tloušť má velkou tlamu, a proto je lepší zvolit větší sousto, které stejně velký jedinec slupne, než nastražit menší kousek, který vám nepřinese žádnou výhodu. Pouze riskujete záběry menších ryb.

Pokud nejsem úspěšný s játry, volím kousek sýru. Největší úspěchy mám s čedarem. Další vysoce efektivní nástrahy jsou velká rousnice a lančmít. Obě tyto nástrahy se mi osvědčily jak v teplých, tak studených podzimních dnech. Rousnici nastražuji vždy na větší háček a lančmít mimo háček, se speciální placatou zarážkou.



REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled