Podvodní fotograf Mirek Brát nám poslal do redakce další skvělé video. Tentokrát sledoval raka bahenního, který se vylekal a pokusil se utéct do bezpečí. Použil přitom docela neobvyklý manévr.
text: Marek Kožušník
„Ano, jde o nádherný ukázkový exemplář samce raka bahenního (Pontastacus leptodactylus),“ potvrdil pro iRybářství prof. Pavel Kozák, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Únikový manévr, který rak předvedl, není podle profesora Kozáka zcela běžný. „Rak většinou prudkými pohyby abdomenu unikne plaváním pozpátku dozadu či vystřelí pozadu nahoru,“ dodal Kozák.
Rak bahenní byl na našem území vysazen v roce 1892, pravděpodobně se zde vyskytoval i před tímto vysazením. Introdukovaní raci bahenní pocházeli z východní Haliče, což je historická oblast na pomezí Polska a Ukrajiny. Proto se mu také dříve říkalo rak polský nebo rak haličský.
Jeho výskyt u nás je v současné době ostrůvkovitý. Ve svém původním areálu rak bahenní obvykle žije v hlubších i mělkých jezerech, menších potocích i velkých řekách a v brakických vodách jejich ústí. Na našem území obvykle raky bahenní nacházíme v různých typech stojatých vod, jako jsou rybníky, zatopené lomy, důlní odkaliště a říční tůně.
Dává přednost stojatým nebo pomalu tekoucím vodám. V protikladu k raku říčnímu využívá jako stanoviště také bahnité části dna. Několika rychlými záškuby těla se dokáže zahrabat tak, že jsou viditelná jen tykadla. Jeho odolnost vůči organickému zatížení a nedostatku kyslíku je větší než u raka říčního.
Diskuze k článku (0)