Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Lov kaprů v říjnu

Marek iRybářství 8. října 2023 0 komentářů
kapr

Kukuřice boduje téměř vždy. Foto: Zdeněk Hofman

Praxe

Říjen je měsícem hojnosti. Blížící se zima je důvodem ke zvýšené aktivitě ryb, které si potřebují vytvořit dostatečnou tukovou zásobu. Kromě dravců berou velmi dobře i kupříkladu kapři.

text: Zdeněk Hofman

Moderní metody přinesly z Anglie dnes již všeobecně známou nástrahu v podobě tvrdých kuliček – boilie, které jsou při lovu velkých šupináčů opravdu jedinečné. Velice atraktivní kuličky však přece jen několik slabin mají. Aby fungovaly opravdu dobře, je nutné kapry před samotným lovem nalákat a celé místo opakovaně zakrmovat, což je možné pouze při výpravách na více dní. Kromě problému s časem může být dalším negativem i jejich příliš vysoká cena.

REKLAMA

Existuje však rovnocenná varianta, vhodná i pro jednodenní lovy. Hlavní složkou návnady i nástrahy je vařená kukuřice, kterou kapři milují. Mimo háček nastražím na vlas (šňůrku pletenky) foukanou medovku a doplním ji jedním, popřípadě více zrnky kukuřice. Medovka celou nástrahu přizvedne ze dna a zvětší tak její atraktivitu. Kapraři nazývají tento způsob lovu „na panáčka“.   

Návazec z pletenky

Jde o velmi jednoduchý návazec s kvalitním háčkem. Používám nejčastěji háčky s označením Long Shanx nebo Kurv Shanx o velikosti č. 8. Celou montáž sestavuji tak, že na jednom konci pletenky udělám nejprve běžným uzlem očko, pak navléknu nástrahu a v potřebné vzdálenosti navážu háček.

REKLAMA

Na druhém konci udělám smyčku pro obratlík s karabinkou a návazec je hotový. Pozor! Celá montáž nesmí být delší, než trubička nebo hadička od krmítka, která zabraňuje zamotání. Olovo nebo krmítko používám průběžné, ale může být navázané i pevně.

Návnada

Nejčastěji používám krmítko, protože při krátkých výpravách lovím v místech, která nejsou zakrmená. Krmítko musí být dostatečně těžké, aby zásek dobře seděl, tedy nejméně 60 gramů. Vnadicí směs namíchám z kukuřičného šrotu a strouhanky nebo použiji hotové krmení pro kapry, které koupím v obchodě. Do směsi pochopitelně přidám vařenou kukuřici a spařenou nebo alespoň namočenou řepku olejku, která vydává velmi aromatickou pachovou stopu. Stejně lákavě působí i konopné semínko.

montáž
Jednoduchá montáž funguje skvěle. Foto: Zdeněk Hofman

Celá směs musí být konzistenčně správně vyvážená. Nesmí příliš lepit nebo se naopak rozpadat už při nahazování. Pokud vytáhnu při přehazování plné krmítko, ušetřím sice krmení, ale místo zůstane nezakrmené a návnada neplní svoji funkci. Příliš suchá směs vypadne už při dopadu na hladinu a nástraha může odplavat mimo krmné místo.

Nástraha

Nejdřív navléknu medovku a až potom kukuřici, která tvoří zarážku a částečnou ochranu před menšími rybami, které by ji okamžitě strhly. Zrnko kukuřice zajišťuji tak, že přes něj navléknu dostatečně velké očko na šňůrce. Někdy používám i klasickou zarážku na boilie. I při této metodě je dostatečný prostor pro nejrůznější experimentování. Zejména tehdy, pokud líčím na opravdu velké kapry.

Mám vyzkoušené, že velmi dobře funguje větší počet zrníček kukuřice, někdy dokonce šest i více. Úspěšnost při takovém počtu si vysvětluji skutečností, že zkušený šupináč nástrahu nejdříve očichává a potom opatrně nasaje a hned zase vyplivne. To se několikrát opakuje. A pokud neucítí nic podezřelého, nakonec nabídnuté sousto spolkne.

Dlouhý řetízek kukuřice zprvu žádné podezření nevzbudí a k háčku se kapr dostane až při polykání a to už pro něj bývá pozdě. Ochutnávací rituál není na břehu většinou vůbec poznat, nebo se projeví pouze jako nepatrný záběr. Teprve, když chce ryba odplavat, píchne se o háček, zpanikaří a zasekne se. Pak už ječí brzda naplno a není potřeba příliš zasekávat, protože kapřisko pevně visí na háčku.

kapr
Souboj v plném proudu. Foto: Zdeněk Hofman

V této fázi začátečníci velmi často chybují a s razantním zásekem o rybu často přijdou. Obdobná situace nastává i při lovu na srkačku, která funguje na stejném principu a dochází také ke ztrátě velké ryby nebo k poranění malých juniorů. Dostatečně povolená brzda je nezbytností, jinak hrozí stažení prutu do vody, což v pohodě dokáže i dvoukilogramový šupináč.

Kromě různého počtu kukuřičných zrníček zkouším i jiné nástrahy – třeba velmi doporučovaný tygří ořech, který je možné koupit například v nálevu. Medovku je zase možné nahradit různými příchutěmi nebo odstranit úplně.

Odolají čudlám

Je jasné, že třeba na rohlíkové boilie berou mnohem víc, jenže než se k měkké nástraze dostane velký kapr, sežere ji určitě nějaký cejnek nebo plotice. V tom je tajemství úspěchu tvrdých nástrah. Ano, dokážou odolat čudlám a počkají na trofejní kousek. A to určitě stojí za to. Tak ať vám berou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled