Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 6 dny
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 9 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 9 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 9 dny

Lov na třepanou: Jak to s ním vlastně je?

Marek Kožušník 22. srpna 2023 0 komentářů
lipan

foto: Ivo Novák

Praxe

Porost, větřík a proudění vody mi znesnadňovalo přesné nahození mušky – rudořitky, takže vždy plavala mimo okruh pozorování ryby. Nakonec jsem se rozhodl sejít níže po proudu, vystoupit na břeh se záměrem v mezeře mezi porostem ulovit rybu způsobem – na třepanou.

text: Jan Doné

Protože lovím výhradně na jednu mušku, zjistil jsem, že lehkou suchou rudořitku na háčku č. 16 těžko ve větříku spustím na zvolené místo. Převázal jsem tedy návazec, abych získal přívaz, na který jsem uvázal těžkou nymfu březnovky, největší, jakou jsem měl.

REKLAMA

Se suchou rudořitkou jako koncovou muškou jsem třepanou cvičně odzkoušel a když jsem zjistil, že vítr celou montáž neovlivňuje, opatrně jsem se po břehu připlížil do mezery mezi porostem, vysoukal potřebnou délku návazce a rudořitku spustil na vodu. Do místa, kde ryba sbírala.

Muška se snad ještě ani nedotkla hladiny, když následoval náraz do prutu a zaseknutá ryba odplula naštěstí doprostřed toku. S rukou a prutem stále nahoře jsem po zadku sjel z břehu do vody a zabrodil blíže k rybě, se kterou jsem byl pořád v kontaktu. Byl to duhák, bojoval více ve vzduchu než ve vodě, ale po chvíli byl v podběráku.

REKLAMA

Po návratu domů jsem jako vždy v klidu uvažoval o průběhu lovu a hodnotil všechny související okolnosti. Duháka jsem ulovil muškařským prutem na třepanou, v pstruhovém revíru Bečva Vsetínská 3. Tedy způsobem, kterým jsem v 70. letech často lovil hlavně tlouště, často i plavačkovou udicí s navázanou palmerkou.

řeka
Loňský slunečný zářijový den s téměř letní oblačností byl pro muškařskou vycházku jako stvořený. Foto: Jan Doné

Tenkrát ještě bylo v Rybářském řádu uvedeno, cituji: Lov na třepanou je obdobou lovu na umělou mušku. Nástraha je spuštěna na hladinu a střídavě zvedána. Za nástrahu lze použít všechny druhy umělých mušek. Na mimopstruhových revírech i živočišné nástrahy (hmyz). Při tomto způsobu lovu nesmí být nastražen další prut.

V současném Rybářském řádu, respektive v příloze 7 k vyhlášce č. 197/2004 Sb. není lov na třepanou v povolených způsobech specifikován, takže vlastně ani nevím, jakým způsobem jsem duháka ulovil. Mušku jsem spouštěl na hladinu, nikoliv nahazoval pomocí muškařské šňůry nebo vlasce, takže jsem patrně použil nějakou nespecifikovanou obdobu lovu. Ostatní způsoby lovu, které by ještě připadaly v úvahu (tj. na plavanou), předepisuje na pstruhových revírech pouze použití nástrahy rostlinného původu a lov přívlačí od 1. září nelze použít, znamenalo by to přestupek.

řeka
Stanoviště lipanů… Předpokládal jsem, že lovem prozkoumám, zda horké léto a nedostatek vody přežili lipani a že možná ulovím nějakého duháka. Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že bud úspěšný. Voda však byla skoro bez života, až na hejna střevlí potočních na mělčinách u mírných proudů a několika ulovených ouklejí pruhovaných. Foto: Jan Doné

Úvahu jsem doma uzavřel tím, že příloha 7 k vyhlášce č. 197/2004 Sb. a bližší podmínky výkonu rybářského práva územních svazů podle mě způsoby lovu specifikují nepřesně. Nejen lov na třepanou, ale i lov na českou či francouzskou nymfu. Některé formulace mohou bránit dalším pokrokovým metodám, které určitě přijdou. Docela mě pobuřuje skutečnost, že MUŠKAŘENÍM lze podle citované vyhlášky lovit jen na mimopstruhových revírech! Co na to říkáte, muškaři? Nechtělo by to nějakou novelizaci?

řeka
Stanoviště duháků… Při brodění jsem vyplašil několik tloušťů, ale po duhákovi, natož po lipanovi ani stopa. Po dvou hodinách pěkné procházky jsem dorazil k torzu záhozového skluzu v dolní části Halenkova, kde jsem u břehu na úrovni mezery mezi porostem zpozoroval sbírat rybu, která „cákáním“ a svými stříbrnými odrazy prozrazovala, že jde s největší pravděpodobností o duháka. Foto: Jan Doné
duhák
Zdivočelý duhák… Byl jsem mile překvapen kondicí a krásným neporušeným vzhledem tohoto zdivočilého duháka. Většina ulovených duháků pochází z chovu na farmách a je na ně žalostný pohled třeba kvůli okousaným ploutvím. Foto: Jan Doné
duhák
Duhák z farmy… Představa chovu ryb na farmách, odkud jsou expedovány v takovém stavu, je děsivá, jejich přežití bez použití malachitové zeleně a antibiotik snad není ani možné. Ani v síti obchodních řetězců patrně není možný prodej takto poškozených ryb. To je však námět na jiný článek. Foto: Jan Doné
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled