Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 11 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 20 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Červen, ještě tam budem‘

Marek iRybářství 12. června 2023 0 komentářů
kapr

foto: Michal Kučera

Praxe

Jestliže jsem v minulém čísle časopisu Rybářství popisoval květen jako jeden z nejlepších měsíců pro lov kaprů, tak červen je na tom minimálně stejně a za určitých podmínek může být ještě lepší.

text: Michal Kučera

Na některých vodách už mohou být vytření menší kapři, ale ti největší se teprve chystají. Jinde jsou zase všechny ryby vytřené, ale o to hladovější. Červen je měsíc, kde lze nachytat jak ty největší ryby, tak dosáhnout spousty záběrů.

REKLAMA

S vědomím těchto skutečností byste měli vybírat takový revír, který vyhoví vašim požadavkům. Chcete mít šanci na největší ryby? Pak zvolte větší nebo hlubší vody, které se zjara pomaleji prohřívají. Tady ještě kapři, alespoň ti největší, nebudou vytření. Chcete si bezvadně zachytat, mít co nejvíc záběrů?

Vaše volba by měla padnout na mělčí revíry, které se snadno prohřejí. Kapři zde budou bezpochyby už počátkem června vytření, a tak je velká šance, že je natrefíte dychtivě pátrající po potravě. Za příhodných podmínek to může znamenat i desítky záběrů denně.

REKLAMA

Obě varianty vyžadují odlišný přístup, zejména co se týče strategie vnadění. Pokud vaší snahou bude ulovit trofejní exempláře, mělo by být krmení přesnější a střídmější. Nemusí to být nutně jen jedna dvě hrsti boilie na prut, ale klidně jedno až tři kila (podle velikosti revíru a očekávané aktivity ryb) naházené do menšího prostoru.

kapr
foto: Michal Kučera

Proč ne jenom hrstku? Jednak voda už je teplá, ryby dobře tráví. I jednotlivá ryba je schopna spořádat několik hrstí boilie. V období před třením jsou ryby obvykle shluknuté minimálně do menších skupinek. Hrst zaujme jednu, dvě z nich, ne ty další. Úspornějším krmením byste si tedy limitovali záběry od ostatních ryb.

Vždy je lepší, když ryby přijmou několik volných návnad předtím, než je nějaká z nich ulovena. Chce to být mazaný jako zkušený pokerový hráč. Ten vás také zpočátku nechá vyhrát drobné, abyste měli chuť do hry. A vysoké karty začne tasit teprve tehdy, když o něco jde. Tím, že necháte kapry se v klidu nakrmit, si mnohdy ani nevšimnou, že jeden z nich kamsi odjíždí na napnutém vlasci. S hrstí kuliček tohle prostě nejde. Kapři přijedou, první se nakloní k hromádce a bum! Ostatní se polekají a příště si dají setsakra pozor, aby se to nestalo i jim.

Při vnadění záleží na velikosti vody

Když jsme loni se synem chytali v tomto období, kdy se ryby chystaly ke tření, používali jsme na středně velkém revíru zhruba 3 až 4 kila boilie denně. Jeden den ale bylo tolik záběrů od velkých ryb, že mi to nedalo a večer jsem dokrmil dalšími třemi kily. To jsem neměl dělat. Od té doby už jsme neměli záběr. Ryb tam zase tolik nebylo, navíc se ráno odpluly třít. Kdybych už nedokrmoval, zřejmě bychom ještě jednu dvě ryby chytili. A tehdy nám šly opravdu pěkné kousky, většina byla od 14 do 23 kg.

Na větší vodě je zapotřebí vnadit víc. Když jsem v tomto období jezdíval na Orlík, bylo pár kilo boilie množství na jedno přejetí hejna. Pokud jsem chtěl, aby se zastavilo vícekrát denně, musel jsem dokrmovat. Když jsem nenakrmil, byl jsem bez záběru. Naopak, na menších vodách může stačit méně než kilo k tomu, abyste udrželi v aktivitě skupinky velkých kaprů.

V případě snahy o velké ryby bych k vnadění použil pouze boilie. Přidání partiklu nebo pelet sice obvykle urychlí reakci ryb, zároveň ale přiláká i mnoho menších, středně velkých, ale i nechtěných druhů ryb. To ovšem neplatí pro druhou variantu. Tedy pro chytání velkých hejn už vytřených ryb.

Tady bych naopak partikl a pelety doporučil přidat. Protože dokázat ukrmit hladová hejna kaprů jen s boilie sice jde, ale stojí to zhruba tolik, že byste museli oželet dovolenou. I když, letos ji asi budeme muset oželet všichni, takže to není zas tak neřešitelná varianta.

Důležité je nejen množství, ale i větší plocha, na kterou rozprostřít návnadu. Tady už neodchytáváte menší skupinky, ale desítky a někdy dokonce i více než sto kaprů. A těm je velmi nesnadné nabídnout tolik návnady, aby pro ně bylo zajímavé se zdržet delší dobu a opakovaně se sem vracet. Vycházím přitom z běžné situace, že jste na revíru, kde máte v okolí několik dalších rybářů nebo skupinek. Pokud byste byli někde široko daleko sami, budete to mít jednodušší. Pro ryby to bude jediný snadný zdroj potravy v okolí, a tak to přivítají i tehdy, když návnady nebude tolik.

Důvěra v boilie je důležitá

Velmi zajímavou otázkou je také to, v jakých hloubkách v tuto dobu hledat ryby. To se strašně těžko odhaduje, každá voda je v tomto ohledu jiná. Vybavuji si úspěšné lovy v naprostých mělčinách, velmi často poblíž nerušeného břehu. Nezřídka to byly střední hloubky 3 až 6 metrů. Ale stejně tak i famózní rybolov v hloubkách 8 až 12 metrů. Je prostě zapotřebí znát revír, jeho zákonitosti a místa, kde se ryby rády zdržují a krmí.

Jaké boilie zvolit v červnu? Vzhledem k teplotě vody by měly fungovat prakticky veškeré druhy a příchutě. Samozřejmě, některá v tu chvíli na dané vodě víc než jiné. Ale to za vás nikdo od klávesnice počítače nevyřeší. Proto prostě chytejte na to, čemu věříte. Důvěra v to, na co chytám, je mnohdy stejně důležitá, jako samotná účinnost boilie. Ve chvíli, kdy budete hledat problémy tam, kde nejsou, se přestanete soustředit na mnohem důležitější aspekty lovu.

Někdy totiž stačí malá změna, ať už strategie, místa nebo montáže nebo… A výsledek je úplně jiný.

Chytal jsem před lety zjara na Pálavě a několik dní byl bez záběru. Moje pečlivě vybraná a krmená místa na tvrdších podkladech u překážek nefungovala. Tak jsem sebral jeden prut a položil ho do nánosu, který na první pohled nevypadal nijak zajímavě. Po pár hodinách jsem ulovil jednoho ze svých nejcennějších a nejhezčích kaprů.

Lov kaprů na počátku léta nabízí ideální podmínky jak pro delší pobyty u vody, tak pro krátké docházky na pár hodin po zaměstnání. Stejně tak i pro víkendové rybáře. Takže, suma sumárum, červen je měsíc, který vaší snaze o vytoužené úlovky dává spousty nadějí. Je jen na vás, jak je využijete. Hodně úspěchů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled