Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 13 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Jak ulovit jesena

Marek iRybářství 26. května 2023 1 komentářů
jelec jesen

V retro stylu. Foto: Zdeněk Hofman

Praxe

Jelec jesen je třetím členem z rodiny jelců. Zatímco tloušť i proudník patří k hojným rybám, jesen se vyskytuje v našich revírech jen zřídka. V minulosti z našich vod téměř vymizel a dostal se dokonce do seznamu ohrožených živočichů v Česku. Velkou zásluhu na tom mělo silné znečištění vod.

text: Zdeněk Hofman

Jelec jesen je ryba z čeledi kaprovitých. Na první pohled se podobá tloušťovi, jeho tělo je však více zploštělé a připomíná spíš tělo plotice. Jelec tloušť má tělo válcovitého tvaru. Dalším výrazným rozdílem jsou šupiny, které má jesen drobnější. Řitní a břišní ploutve jsou zbarvené dočervena.

REKLAMA

Hlavním rozlišovacím znakem je právě řitní ploutev, kterou má jesen vykrojenou dovnitř, zatímco tloušť zaoblenou ven. Průměrná velikost jesenů je 30–40 cm. Za trofejní můžeme považovat exempláře nad 50 cm a rekordní nad 60 cm.

Moje první setkání s jesenem

V roce 1994 jsem začal pravidelně jezdit s kamarády Honzou a Zdeňkem na Novomlýnskou nádrž na Jižní Moravě. Tento revír byl vyhlášeným rejdištěm trofejních kaprů, a jak jsem později zjistil, i jesenů.

REKLAMA

jesen
Trofejní kousek. Foto: Lenka Hofmanová

Na první výpravu jsme vyrazili začátkem května. Voda byla kvůli nepříznivému počasí ještě studená a kapři nebrali. Měli jsme však štěstí, druhý den po příjezdu se počasí konečně umoudřilo a začalo svítit slunce. Zdeněk zkušeně vybral mělčí místo ve velké zátoce, do které se ryby stahovaly za teplou vodou.

Na této výpravě mě čekala hned dvě překvapení. Po sérii malých plotiček, kterým zachutnali bílí červi, uvázla na háčku konečně větší ryba. „Mám kapra, začali brát,“ volám radostně na Honzu a podebírám vysokého šupináče okolo čtyřiceti čísel. Kamarád si chvíli úlovek prohlíží a pak praví vážným hlasem: „Tohle není kapr, ale karas.“

„Takhle velký karas, to není možné. Vím, že jsou tu neuvěřitelně velcí kapři, ale karas přes čtyřicet je fakt hodně,“ kroutím hlavou. Honza mě ještě chvíli nechá na pochybách a pak mi karase představí celým jménem. „Karas stříbřitý.“ Do té doby jsem na vlastní oči viděl jenom karase obecného do 20 cm.

Další záběr a další překvapení. „Hoši, mám nádhernou plotici, to je rekord. Tady na Pálavě jsou všechny ryby prostě obrovské,“ hulákám radostně s podběrákem nad hlavou. V síti se plácá vypasená ryba s červenými ploutvičkami. „Tohle ale není plotice, chytil jsi jesena,“ vysvětluje pro změnu Zdeněk. Nevěřícně hledím střídavě na kamaráda a zvláštní úlovek.

jesen
Rovných padesát. Foto: Zdeněk Hofman

Jelce jesena jsem doposud znal pouze z knížek. V dobách budování socializmu bylo moje rodné Labe hodně špinavé.

Během víkendu jsme na Novomlýnské nádrži nachytali jesenů požehnaně. Z každého jsem měl obrovskou radost, jen jsem nechápal, proč jsou celoročně hájeni, když tento revír doslova zamořili.

Současnost

Za čtvrtstoletí se rybí osádka v našich revírech podstatně změnila. U karase stříbřitého došlo bohužel k rozšíření do všech revírů v takovém množství, že se stal nejhojnější rybou našich vod, ze kterých vytlačuje původní druhy včetně karase obecného. Díky umělému vysazování se podstatně zvětšilo i teritorium jesenů, kterým se daří v tekoucích i stojatých vodách. V řekách se nejvíce vyskytují ve středních a dolních pásmech. Žijí v hejnech, podobně jako tloušti.

Jak jesena chytíme

Jeseni přijímají rostlinnou i živočišnou potravu. Můžeme je lovit všemi způsoby včetně muškaření a přívlače. Už deset let jezdíme na jedno místo na dolním toku Labe, kde se dají chytit opravdu velcí jeseni. Je zajímavé, že některé léto zde vůbec nejsou, zatímco v následujícím roce je tomu právě naopak a bere jeden za druhým.

Nejvíc jim chutnají masové pelety halibut určené kaprům. Ortodoxní kapraři nad tímto úlovkem často ohrnují nos nebo se na jeseny dokonce zlobí, protože jim užírají drahé krmení, určené trofejním kaprům. Myslím, že je to chyba. Ulovit téměř tříkilového jesena je skvělý zážitek. Taková ryba patří ve své kategorii k trofejním úlovkům vzácnějším než třeba patnáctikilový kapr.

Chytit velkého kapra není na privátních vodách až tak těžké. Trofejního jesena si však musíme poctivě vysedět. Nepsané pravidlo říká, že pokud vyrazíme cíleně na jeseny, žádný nezabere, zatímco při lovu kaprů taháme jednoho za druhým.

jesen
Zabrali dva najednou. Foto: Zdeněk Hofman

Mnohem atraktivnější je pochopitelně cílený lov s jemným náčiním. Manželka, která chytá převážně na feeder, má na kontě desítky velkých jesenů. Mezi nejlepší nástrahy při jemném chytání patří bílí červi, vakuovaná kukuřice nebo malé masové peletky nastražené pod háčkem. Jelec jesen je krásná ryba a stojí za to ho chytit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Díky. A nenech mne dlouho čekat na další článek. Zdeněk

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled