Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Plovoucí inkubátory: nadílka pstružího plůdku pro Radotínský potok

Marek iRybářství 3. května 2023 0 komentářů
vysazování ryb

Vysazování plůdku vyžaduje fyzickou zdatnost, trpělivost a šikovné ruce. Foto: Pavel Vrána

ČRS a MRS

Jak jsme již naše rybáře dříve informovali, prováděla MO ČRS Radotín v průběhu letošní zimy a jara odchov pstružích jiker v plovoucích inkubačních přístrojích.

text: Pavel Vrána

Cílem byla především podpora přirozené populace pstruha obecného. Výhodou inkubace přímo v toku je dokonalá adaptace rybky na chemicko-fyzikální parametry místní vody doslova již od jikry a zlepšené antipredační chování, tedy schopnost uniknout rybožravým predátorům. 

REKLAMA

Akce byla úspěšná a v neděli 30. 4. jsme se sešli, abychom společně sklízeli ovoce naší práce. Počasí vyšlo královsky, obloha byla blankytně modrá a skupinka rybářů s napětím sledovala otevírání víka přístroje. K naší radosti bylo na dně inkubátoru pořádně živo, malí pstruzi už měli většinou strávený žloutkový váček, a tak vesele rejdili sem a tam.

V průběhu přepouštění do transportních nádob nám dávali jasně najevo, že už chtějí zkoumat ten veliký svět kolem nich, který jim nabízí tolik svobody.

REKLAMA

Od inkubátoru se vysazovací skupinky rozešly oběma směry, po proudu i proti proudu. Vysazovali jsme pečlivě, do každé úživné mělčiny nebo proudu, vždy po pár kusech. A věřte, že to byla vysoká škola akrobacie a místy i pořádná prolézačka, abychom nevyklopili kyblíček s malými svěřenci a zároveň přelezli spadlé stromy, nebo se prodrali hustou vegetací.

pstruh obecný
Možná právě teď máme ve svých rukou budoucího krále tůně… Foto: Pavel Vrána

Inu, dobrý hospodář musí s plůdkem i přes strom skočit. Celkově jsme na přibližně kilometr dlouhém úseku potoka vysadili kolem 1500 pstroužků.

Na závěr jsme ještě provedli průzkum několika tůní a jejich dna pomocí podvodní kamery, abychom věděli, do čeho ti naši pstruzi jdou. Potěšila nás přitom bohatá potravní nabídka na dně, tvořená především blešivci a schránkovými chrostíky.

Věříme, že jsme se vydali správnou cestou – plovoucí inkubátory patří mezi moderní metody vysazování pstružího plůdku. Vsadili jsme na kvalitu vysazované ryby a přírodě blízkou formu podpory obsádky. A zdaleka nekončíme – v příštím roce bychom chtěli projekt nejen zopakovat, ale také rozšířit o nové inkubátory, osazené větším počtem jiker.

inkubátor
Inkubátory byly řádně označené, aby místní obyvatelé věděli, jak cenný a křehký náklad ukrývají. Foto: Pavel Vrána

Tímto bychom chtěli vyslovit velké poděkování všem těm, kteří nezištně a ve svém volném čase pečovali o naše malé rybí svěřence v průběhu předchozích měsíců, zodpovědně vybírali plesnivé jikry, čistili nátoková síta a zanesené inkubátory po přívalových deštích, to vše za cenu zmrzlých rukou a pokud vím, tak i jedné nedobrovolné koupele.

Dále patří naše poděkování RNDr. Jiřímu Křesinovi z firmy Beleco za zapůjčení inkubátorů, podporu projektu a odborně i lidsky skvělou spolupráci.

pstruh obecný
To je radosti, když v nádobce rejdí tolik živých mrňousů. Foto: Pavel Vrána

Svatý Petr to všechno vidí a jistě všem zúčastněným spravedlivě odplatí již v průběhu letošní sezony.  A my ostatní rybáři máme rovněž důvod k radosti, pod hladinou se nám tiše začíná rozbíhat pstruží škola života a my budeme se zatajeným dechem sledovat, jak se daří našim „prvňáčkům“. Jestli se půjdete na podzim projít kolem Radotínského potoka, určitě je uvidíte již řádně poporostlé, jak se sběrem hmyzu z hladiny hlásí o slovo…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled