Minulý čtvrtek vysadili severočeští rybáři 40 tisíc kusů plůdku lososa obecného do dvou vybraných toků. S projektem začal Severočeský územní svaz už v roce 1998.
text: Marek Kožušník
„Vysazovalo se celkem 40 tisíc kusů plůdku lososa obecného, z toho 30 000 kusů do Chřibské Kamenice v Pavlínině údolí a 10 000 kusů do potoka Liboc, přítoku řeky Ohře,“ uvedl pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.
Mezi největší problémy pro návrat lososa patří v současnosti překážky na vodních tocích. „Jde o jediný plavební stupeň na Labi v Geesthachtu u Hamburku s částečně neprůchozími rybími přechody a neprostupnou říčku Kamenice, kde se lososi při návratu k reprodukci mohou dostat pouze k prvnímu jezu v Edmundově soutěsce,“ dodává Skalský.
„Ideální by bylo, kdyby byla řeka Kamenice průchodná zcela, ale to by naráželo na zájmy obce Hřensko, která tam provozuje turistické pramice. Rybí přechod je přesto vždy pouze kompenzační opatření, nikdy zcela nenahradí klasický nepřehrazený tok,“ upřesňuje Skalský.
V minulém roce zaznamenali severočeští rybáři v řece Kamenici osm dospělých lososů. „Je ale otázka, kolik se jich vytře například přímo na soutoku s Labem, protože v minulých letech jsme zaznamenali náhodné úlovky lososa právě na soutoku Kamenice s Labem,“ dodává Skalský.
Projekt návratu lososa má pozitivní vliv i na jiné druhy ryb. „Právě díky tomuto projektu se podařilo na řadě toků vybudovat nové rybí přechody, případně zabránit novým překážkám,“ říká dále Skalský.
Na projektu návratu lososa spolupracují severočeští rybáři i s kolegy v Sasku. Ti se snaží vysazovat lososy – plůdek, případně půlročky – do přítoků Labe na svém území. Nákup plůdku lososa od minulého roku financuje společnost Naturamed Pharmaceuticals.
Více o projektu návratu lososa si můžete přečíst zde.
Tématem se bude podrobně zabývat červnové číslo časopisu Rybářství.
Diskuze k článku (0)