Než se do čehokoliv neznámého pustíte, je třeba se nejprve seznámit se zákonem. A to i v případě, že se jedná o usmrcení zvířat, v našem případě ryb.
text: Drahoslav Smékal
Jak se praví, neznalost zákona neomlouvá. Usmrcení ryb se zdá být banální záležitostí, ale zmíním zde možnosti, které vychází ze zákona zabývajícího se touto problematikou, tedy zákona na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb. České republiky. Nakonec uvedu i jinou možnost usmrcení, která není zakotvena v tomto zákoně, ale pro určité ryby je také možná a přijatelná.
Kdo si chce pochutnat na opravdu čerstvé rybě a není schopen rozpoznat u prodejce, zda se jedná o čerstvou, nebo již znehodnocenou, raději si logicky pořídí rybu živou. Tím pádem musí on nebo někdo jiný rybu usmrtit. A to tak, aby co nejméně trpěla, což v některých případech může být nelehký úkol.
Účelem zmíněného zákona je chránit zvířata, jež jsou živými tvory schopnými pociťovat bolest a utrpení, před týráním, poškozováním jejich zdraví a jejich usmrcováním bez důvodu, pokud byly způsobeny, byť i z nedbalosti, člověkem.
Postupy při usmrcování ryb podle § 5i:
1) Usmrcení ryb vykrvením se smí provádět pouze po jejich omráčení zaručujícím ztrátu citlivosti a vnímání po celou dobu vykrvování. Jatečné zpracování ryb před jejich vykrvením je zakázáno.
2) Vykrvování ryb při prodeji se provádí po omráčení silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy a přetnutím žaberních oblouků nebo přetnutím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou.
3) Při průmyslovém zpracování ryb krajská veterinární správa povolí na žádost provozovatele podniku výjimku z povinnosti a zákazu stanovených v odstavci 1, pokud technologie umožňuje zpracování ryb ihned po jejich porážce.
4) Ryby při průmyslovém zpracování lze omračovat zařízením využívajícím střídavý elektrický proud o napětí 230 V, plyn CO2 nebo jiný plyn nebo směs plynů schválených podle zvláštního právního předpisu.
Z toho plyne, že v České republice je podle zákona možné použít k omráčení tři možnosti: tupý předmět (paličku), elektrický proud nebo plyn a následně vykrvit. Kromě těchto způsobů je ve světě využíván teplotní šok tak, že se ryba co nejrychleji zchladí. K tomu je vhodné využít směsi vody a ledu nebo ledové tříště.
Tento způsob se jeví ideální pro humánní usmrcení hlavně tropických ryb, které fyziologicky nejsou schopny dlouhodobě přežívat v chladném prostředí. Chlad se doporučuje k usmrcení například nemocných akvarijních rybek nebo i ryb v akvakulturách tropického a subtropického pásma či ryb v odchovnách s oteplenou vodou.
Diskuze k článku (0)