Za letní úhyn ryb v Odře může s největší pravděpodobností náhlé zvýšení salinity a s tím související rozšíření toxické řasy. V závěrečné zprávě to uvádějí němečtí experti. Informuje o tom například server Ekolist.cz.
text: Marek Kožušník
„Úhyn ryb v Odře je závažnou ekologickou katastrofou. Způsobila ji lidská činnost, to říká hlavní výsledek vyšetřování, kdy podle odborníků k příčině vedlo vypouštění solí,“ řekla německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová.
Zpráva tak podle ministryně potvrdila dřívější předpoklady expertů. Z Odry v Polsku a také v Německu bylo vytaženo přes 200 tun mrtvých ryb. O úhynu jsme psali zde.
Přítomnost soli způsobila, že se v řece rychle rozšířila řasa Prymnesium parvum, která je silně toxická a zabíjí ryby. Tyto řasy žijí většinou v brakických vodách v ústích řek do moří, odborníci prozatím nevědí, jak se tyto řasy dostaly tak hluboko do vnitrozemí. Expertům se ani nepodařilo určit zdroj salinity.
Další příčiny se jeví jako nepravděpodobné. Například hydrologický úřad BfG analyzoval vzorky vody kvůli možné přítomnosti těžkých kovů. Ve vzorcích objevil sice přes 1200 potenciálně škodlivých látek, ty ale nemohly masový úhyn způsobit.
Diskuze k článku (0)