Vodní rostliny tvoří neodlučitelnou součást vodních toků a nádrží. Běžného pozorovatele zaujmou především vyšší vodní a vlhkomilné rostliny (makrofyta). Pokud jde o rybníky, vodní rostliny se nachází především v okrajových partiích, někdy však pokrývají i větší či menší část vodní plochy.
text: Karel Dubský
Rostliny plní ve vodních ekosystémech řadu důležitých funkcí. Především využívají minerální látky a v procesu fotosyntézy tvoří vlastní biomasu, která je označována jako primární produkce. Na této produkci pak závisí celý další tok energie v potravním řetězci.
Jak známo, patří rostliny k producentům kyslíku ve vodě. To platí ve dne, v noci je to naopak. Z tohoto pohledu jsou důležité, pokud je jejich rozvoj přiměřený. Ale co znamená přiměřený, je poměrně složitější otázka.
Rostliny plní celou řadu i dalších funkcí. Jejich odumřelá těla jsou v procesu mineralizace rozkládána zpět na živiny a ty se tak vrací do potravního řetězce. Rostliny jsou zároveň úkrytem pro drobné a stanovištní ryby, jsou také výtěrovým substrátem pro fytofilní druhy ryb.
V rybničních okrajích se vytváří velice vzácná společenstva rostlin, hmyzu, ptáků, plazů a obojživelníků – tedy organizmů, které zde nejen žijí, ale často se i rozmnožují. Proto bývají tato společenstva velmi cenná a někdy jsou předmětem ochrany.
Velmi důležitá je protierozní funkce tvrdých vodních porostů. Ta spočívá v tom, že chrání rybniční okraje před vymíláním způsobeným vlněním vody i činností obsádky ryb. Důležitá je také funkce estetická. Jako vždy i v tomto případě platí všeho s mírou. Pokud je rybník silně zarostlý, může se to negativně projevit na kvalitě vody a dochází i k omezení produkce ryb. Proto se někdy přistupuje k jejich tlumení.
Botanická zahrada na půdě školy
Pro rybářského odborníka platí, že by měl umět určovat důležité druhy vodních rostlin (ne každý druh je v rybníce vítaný, některé mohou být i silně invazní apod.). Proto student oboru rybářství musí zvládnout „poznávačku“ asi 30 až 50 hlavních druhů vyšších vodních rostlin.
A protože v přírodě jich tolik pohromadě nenacházíme, a učit se jen z obrázků je přeci jen dost nevhodné a neúčinné, vybudovala vodňanská rybářská škola na své zahradě malou botanickou zahradu vodních rostlin.
V současnosti se v ní nachází třicítka druhů s popisky s českými a latinskými názvy. Na údržbě tohoto biotopu se podílejí i sami studenti. Není nad to si ověřit v praxi, kdy která rostlina kvete, jak rychle roste, jak odnožuje, která potřebuje více stínu apod. „Poznávačka“ v rámci praktické maturity půjde nyní velmi snadno zařídit. Stačí otočit tabulky.
Biotop vodních rostlin je přístupný také veřejnosti o prázdninách v rámci prohlídek akvárií a muzea. Zatím sklízí kladná hodnocení.
Diskuze k článku (0)