Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 15 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Dubnové Rybářství: Bosna a Hercegovina. Ráj lipanů

Marek iRybářství 1. dubna 2022 0 komentářů
lipan

foto: Filip Apjár

Zahraničí

Když někdo řekne Bosna a Hercegovina, vzpomenu na krásnou zalesněnou hornatou krajinu na severu země. Hory, ze kterých na několika metrech vyvěrá tak vydatná řeka, že už po několika desítkách metrů protékají korytem dva kubíky vody za vteřinu.

text: Filip Apjár

Stálá hladina, teplota vody a množství potravy v řece vytváří neuvěřitelný říční ekosystém, ve kterém dorůstají tamní ryby do kapitálních rozměrů. Lipany nevyjímaje.

REKLAMA

Pár tipů na cestu

Oblast, kterou navštěvuji, leží na severozápadě země. Můžete tam dojet autem a téměř celá cesta je po dálnici. Z České republiky je to necelých 1000 km. Nejrychlejší cesta je přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko a dál po dálnici od Záhřebu na Srbsko (asi 130 km).

Využijete sjezd s nápisem Dolní Gradiška a tudy se vydáte k celnici na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Na hranicích po vás budou chtít cestovní pas, zelenou kartu a nově potvrzení o očkování proti covid-19. Bez toho vás do země nepustí.

REKLAMA

Ubytování u řeky Pliva. Foto: Filip Apjár

Po cestě si dávejte pozor v Rakousku. Radary tam mají na každém rohu a už při překročení rychlosti o pár km/h vám po výletě přijde nepříjemné psaní z rakouské policie. Mně za překročení rychlosti o 10 km/h naúčtovali 40 eur (asi 980 Kč). A to si rychlost většinou hlídám…

Následně vás čeká už jen několik kilometrů po staré cestě mezi domy a dorazíte na novou dálnici s poplatkem. Odbočíte směr Banjaluka a po zhruba 60 km dojedete na obchvat směr město Jajce. Z Banjaluky je před vámi ještě hodina cesty přes hory.

Řeka Pliva. Foto: Filip Apjár

A právě zde na vás dýchne zmiňovaná atmosféra války – celou cestu přes hory lemují obrovské krátery po bombách. Po hodině jízdy začnete klesat do údolí řeky Sany. To už většinou netrpělivě vyhlížíme naše údolí s řekou Ribnik.

Řeky Ribnik, Sana, Pliva a Jajn patří společnosti LTG Company. Ribnik a Pliva jsou exkluzivní řeky v krásném prostředí, plné nádherných ryb. Společnost u nich vystavěla luxusní rybářské komplexy vybavené recepcí, restaurací a ubytováním v pokojích od dvou do šesti osob.

Řeka Pliva

Řeka Pliva je od Gornji Ribnik vzdálená 60 km a cesta k ní trvá zhruba hodinu. Má speciální charakter a určitě stojí za návštěvu. V horním úseku má rychlý spád a je ideální na lov s nymfou, na kterou zabírají nejčastěji pstruzi potoční v délkách kolem 30 cm.

foto: Filip Apjár

Po přibližně kilometru se řeka úplně mění. Rozlije se do okolních pastvin a vytváří krásná hluboká, táhlá místa. Křišťálově čistá voda a pomalé pasáže řeky z ní dělají maturitní zkoušku pro každého muškaře.

Pro mě je to jedna z nejkrásnějších řek, na kterých chytávám. Zde vám totiž nezbývá než chvílemi chytat ze břehu nebo brodit na maximu a k tomu házet, jak nejlépe umíte. Úspěšná tu bývá buď dlouhá nymfa nebo suchá muška a streamer.

Ve vodě i na břehu se musíte pohybovat velice opatrně, protože vás ryby mohou vidět na obrovské vzdálenosti.

Když zdoláváte lipana o délce přesahující 50 cm, je to neuvěřitelný zážitek. Nezapomenutelné je už jen to, když vidíte, jak se takový lipan odlepí ode dna a začne stoupat za vaší muškou. Těch několik vteřin vám přijde jako celá věčnost, div že nemáte srdeční zástavu.

Kdo však tenhle moment ustojí a nezasekne zbrkle brzy, dočká se neuvěřitelného souboje s trofejním lipanem. Nejen co do velikosti, ale taky do hmotnosti. Jak už jsem se zmínil, ryby zde mají mimořádně příznivé podmínky pro růst – je zde písčitě dno, spousta vegetace a potravy. Miluji tento druh rybolovu, protože celý souboj vidíte. Je to neuvěřitelný zážitek…

Chata u řeky Ribnik. Foto: Filip Apjár

Při opatrném pohybu kolem řeky si najdete trofejního lipana, poté se na něj zaměříte a pozorujete, jak se chová. Musíte vypozorovat, zda jen postává nebo sbírá potravu kolem dna či se jednou začas vydá za suchou muškou. Potom na prut musíte připravit, co ryba žádá. Vždy k ní přistupujte od ocasu – díky tomu vás neuvidí.

Při použití suché mušky dbejte na delší návazec a nahazujte vždy mimo rybu, ať ji nesplašíte šňůrou. Poté posledním pohybem nasměrujte mušku metr až dva nad rybu – v závislosti na hloubce. Mušku musíte vést tak, aby nebrázdila po hladině. Poté už je to jen o trpělivosti a opakovaných náhozech. Maximálně párkrát vyměňte vzor mušky.

U nymfy je chytání o něco složitější. Můžete používat dlouhou nymfu se šňůrou, nebo pokud dobře ovládáte francouzský návazec, nadhazujete nymfu metr až dva nad rybu. Nymfu pomalu navádějte na pasoucího se lipana. Jelikož ryby většinou „sedí“ na hloubce kolem 1,5 m a hlouběji, musíte pod signalizátorem udělat dlouhý návazec.

Po nahození a správném navedení malinké mušky do místa, kde se trofejní lipan pohybuje, už jen pozorujete rybu, zda neudělala krátký pohyb na jednu ze stran. V tom případě okamžitě zasekáváte a začíná nádherný souboj na hlubině. U obou technik je důležitá trpělivost a preciznost.

Kolik stojí ubytování a povolenka? Dá se ušetřit? Proč je dobré mluvit na hranicích česky a ne anglicky? Jak se rybaří na řekách Ribnik, Sana a Jajn? Jak nejlépe vyzrát na obrovské bosenské pstruhy a lipany? Je lepší najmout si průvodce, nebo to zkusit na vlastní pěst?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku dubna.

Objednat si ho od 1. dubna můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled