Fotografie
Marek okomentoval Jak ulovit mník...
před 18 hod
Fotografie
Jan okomentoval Šonova hodina r...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Vojtech založil otázku Rychlá a spoleh...
včera

Co by měl vědět každý začátečník: Kaprařina

Marek iRybářství 21. března 2022 0 komentářů

foto: Lenka Formanová

Praxe

S ohledem na skutečnost, že mnoho firem nemá čas, či chuť svoje výrobky vybavovat českými polepy, popřípadě vytvoří jedinou univerzální samolepku „drobná bižuterie“, vám mohou následující řádky vám pomoci při nákupu propriet nutných k lovu i při čtení některých odborných textů.

text: Jan Stluka

Anti tangle (proti zamotání)

Takto označené bývají povětšinou hadičky. Liší se nejen barvou, ale i použitým materiálem. Ty silikonové jsou podstatně měkčí, než jejich „kolegyně“ vyrobené z PVC. U některých modelů ještě najdete dovětek „with tungsten,“ čili s přídavkem olova, které má za úkol hadičku přilepit ke dnu, a tak ji co nejvíce skrýt. 

REKLAMA

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy se vám bude hodit buď silnější vlasec od pětatřicítky výš, nebo speciální ocelová struna. Nejenže vám tito pomocníci dosti zrychlí provléknutí kmenového vlasce, ale leckdy bez jejich pomoci zkrátka efektivně lovit zkrátka nemůžete.      

Lead (heavy) core – (olověné „šňůry“)

Olověný drátek uzavřený v síťované textilii má vlastně stejný účel jako výše zmíněné hadičky, i když s podstatně vyšším komfortem. Odpadá zdlouhavé protahování, všemožné kroucení i neustále vypadávání součástí montáže. I odolnost proti zamotání a oděru se pohybuje o dva stupně výše.

REKLAMA

kapr
foto: Ivo Novák

Stejně jako u všeho, i mezi olověnými jádry najdete nekvalitní zmetky, z nichž žilka měkkého kovu neustále vyjíždí. Při vlastním výběru dejte na doporučení, nebo si vše pořádně sami vyzkoušejte. Tyto vskutku vynikající vlastnosti jsou vykoupeny podstatně vyšší cenou výrobku.

Pokud se rozhodnete pro metráž, téměř se neobejdete bez speciální, velmi úzké jehly, s jejíž pomocí vytvoříte na koncích očka. Musím ale dodat, že jsem viděl i spojení uzle proti uzlu. Není sice tak estetické, nicméně drží dobře. 

Hair rig  – (vlasová udice)

Někdy se těmto návazcům také říká – boilie udice. Existuje jich neskutečné množství. Jejich společným jmenovatelem zůstává, že nástrahu umísťujete mimo háček, nikoli na něj.

Bait rigger – (prstýnek)

Kovový kroužek, na jedné straně opatřený ostrým hrotem, či chcete-li jehlou, na druhé západkou. S tímto systémem se dají tzv. vyvázat, tedy umístit mimo háček bílí červi, eventuálně i hnojní žížaly.

Bait elastic bands (kroužky)

Jsou vyrobené z velmi elastického silikonu. S jejich pomocí k háčku přichytíte i velmi tvrdé nástrahy jako pelety, lilie či ořech. Tím výčet možného zdaleka nekončí, jejich služby využijete i při lovu s rybkou, ovocem atd.

Backlead – (kotvící olova)

Existují varianty, které kloužou po vlasci, s jinými nahazujete, některé se samy vypínají při záseku. Všechny ale mají stejný účel – potopit kmenovou šňůru.

Backleda systém

Varianta předchozího tématu. Jen s tím rozdílem, že olovo si dodává rybář podle svého uvážení. 

 

rybaření
foto: Vladimír Urban

D-ring – (jiný způsob nastražení mimo háček)

Nástraha se může volně pohybovat po vlasovém přívěsu, který svým tvarem připomíná písmeno D.

Swivel swap quick – (rychloobratlík)

Poměrně nový, přesto velice velmi oblíbený typ obratlíků, který má místo očka roztažitelný zobáček umožňující bleskurychlou výměnu návazce. Vyrábí se i v malinkatých verzích, určených pro plavanou či feeder.

Na pultech obchodů najdete i varianty, které jsou opatřeny ještě jedním kroužkem. Jsou to tzv. (heli-swivel) a jsou určeny k vytváření helikopterové montáže, ale mohou se stát i součástí kombinovaných návazců.

Anti tangle sleeves (převlek)

Zabraňuje nejen ztrátě návazce při použití výše uvedeného obratlíku, ale též eliminuje možnost zamotání udice. Vyrábí se v několika délkách i různých stupních tvrdosti.

Run clip (svorka) je kousek plastu, který je připevněný těsně nad rukojetí téměř všech kaprových děliček. Tato pomůcka může nahrazovat příliš hrubou brzdu navijáku. Po zaklipování vlasce se odklopí překlapěč navijáku. Jakmile beroucí ryba překonavá relativně malý odpor klipu, může nerušeně pokračovat v jízdě.   

Buzzer bar – (vidličková hrazda)

Všichni ji dobře znáte. Je to klasika.

Pop up – (plovoucí nástraha)

Přirozená i umělá. Toto označení může být mnohdy zavádějící. Speciálně umělé plovoucí kukuřice ve valné většině případů nejsou schopny nazdvihnout ode dna ani háček, natož dvě, tři klasická zrníčka. Pokud chcete, aby vámi vytvořený řetízek semen plaval, raději sáhněte po plavoucí pěně nebo polystyrenové kuličce. 

Dip – (vůně)

Je většinou tekuté, velmi koncentrované. Aroma slouží k zatraktivnění nástrahy. Na pultech vůně najdete i ve formě prášku, těsta či plazmy. O nejlepším složení, příchuti či viskozitě se dají vést sáhodlouhé debaty. V praxi tedy nezbývá než testovat a každý si svého favorita musí najít sám.

Liquid

Tekutiny s podstatně menší koncentrací vonných látek. Jsou vytvořené k navonění většího množství návnady.

Booster

Mezistupeň mezi dvěma předchozími položkami, kterými se zabýváme. Díky jejich velmi kvalitnímu složení leckdy zastíní i podstatně dražší dipy. Nejčastější příchutě: Squid – kalmar (oliheň). Octopus – (chobotnice). Maple – (javor). Honey – (med). Strawberry – (jahoda). Dead – (mrtvola).

Particle – (částice)

Tímto slůvkem jsou označovány především různé drobné návnady a nástrahy, jako kukuřice, řepka, řecký hrách, tygří ořech, konopí atd.

Označení prutů

Stalker – (stopař)

Jde o označení kratších kaprových speciálů, vytvořených k aktivnějším, několikahodinovým lovům. Na rozdíl od většiny univerzálních nebo vláčecích prutů jsou vybaveny podstatně většími očky i typickou semoparabolickou akcí.

Spod

Velmi tvrdé blanky těchto speciálů umožňují odhazovat i největší krmné rakety či krmítka. Eventuálně se tito tvrďáci dají využít i při lehčí sumcařině, či lovu s rybkou.

 Float

Tvrdší varianta plavačkových děliček, které jsou vybaveny většími očky vesměs s netypickým dvojitým, či trojitým úchytem. Vyšší gramáž doplněná o silnější stěnu blanku umožňuje při náhozech i zdolávání použít podstatně více síly.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled