Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Učíme se ve Vodňanech: Tilapie ve školní recirkulaci

Marek iRybářství 6. února 2022 0 komentářů

foto: archiv školy

Poznávání

Na Střední rybářské škole ve Vodňanech se mi naskytla možnost získat zkušenosti s chovem ryb v menší recirkulaci. Jde o moderní chov ryb v nádržích s uzavřeným okruhem vody.

text: Jindřich Nešvara

Tento typ chovu má velkou budoucnost, protože umožňuje chovat druhy ryb, které by naše klimatické podmínky nepřežily. A také je krmit po celý rok. V nádržích máme přesnou kontrolu nad rybami, které chováme, na rozdíl od rybníků, kde nemáme takový přehled.

REKLAMA

Pomocí filtrace šetříme velké množství vody. Její spotřeba od napuštění je minimální. Dodáváme pouze vodu, která se z nádrží vypaří a také tu, kterou spotřebujeme při čištění filtru. Investice a provozní náklady jsou vyšší než v jiných typech chovů ryb.

V recirkulaci chováme tilapie nilské (Oreochromis niloticus). Jde o nepůvodní druh ryby z Afriky. Do ČR byla dovezena v roce 1986. Nyní se chová ve více než 85 zemích světa a světová produkce jde řádově do statisíců tun ročně.

REKLAMA

Patří mezi tlamovce, u nichž oplozené jikry i raná stadia plůdku odchovává v tlamě jikernačka. Velká výhoda tohoto druhu je odolnost vůči extrémním podmínkám. Dokáže žít ve znečištěných vodách s malým množstvím kyslíku a vysokou teplotou.

Naše ryby jsme zakoupili v líhni v Tisové, kde pro chov ryb využívají oteplenou vodu z místní elektrárny. Některé přivezené ryby jsou už pohlavně dospělé. V blízké budoucnosti naše škola pořídí další vybavení pro vlastní reprodukci ryb, konkrétně žlaby pro odchov mladých jedinců.

I ty budou napojeny na recirkulační systém jiného okruhu. V podmínkách recirkulace zajišťujeme požadovanou kvalitu vody správně sestaveným filtračním systémem ze stejných komponentů, jako u zahradních jezírek.

Pro okysličení biofiltru a nádrží je použito dmychadlo s rozvodem vzduchu a vzduchovacími válci. Poměr mezi objemem odchovných nádrží a filtru je v intenzivním chovu cca 3:1, ale záleží i na četnosti obsádky.

Znečištěná voda se z odchovných nádrží samovolně dostává potrubím do prvního čištění, do mechanického filtru, kde se pomocí jemného síta oddělí částice větší než 0,25 mm. Hrubě přefiltrovaná voda se pak přečerpává průtokovým ohřívačem do biologického filtru a odchovných nádrží.

Biofiltr se skládá z filtračního média (drobné částice) s velkým povrchem, na němž jsou uchyceny čistící bakterie. Voda dále protéká dalším filtračním médiem („zeolitem“), což je minerální kámen s velkou porézností, na němž jsou také kolonie čistících bakterií.

Posledním filtračním médiem je biomolitan („akvacit“). Jde o poslední fázi čistícího procesu. Přefiltrovaná voda teče volně přepadem z biologického filtru do potrubí, ve kterém je umístěna UV-C lampa.

Ta ozařuje vodu vlnovou délkou 254 nm, čímž ji desinfikuje od jednobuněčných řas, bakterií, kvasinek, plísní, parazitů a ostatních patogenů.

Tilapie krmíme jednak sami, jednak automatickým krmítkem. Krmíme ve dne množstvím, které záleží na teplotě vody a hmotnosti obsádky. Při 26 °C vody krmíme max. 5 % celkové hmotnosti obsádky v deseti intervalech. Obsádka ryb si na časový přísun granulí zvykne rychle. O školní recirkulaci se starám s učitelem a dalšími spolužáky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled