Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Co by měl vědět každý začátečník: Pracujete správně s podběrákem?

Marek iRybářství 9. ledna 2022 0 komentářů
rybář

foto: Milan Tychler

Praxe

Jistě jste již zažili u vody situaci, kdy jste měli zaseknutou velkou rybu, její vylovení se chýlilo ke konci a váš podběrák byl složený v batohu…

text: Milan Tychler

Pak nezbývá než jednou rukou zvládat rybu a druhou se snažíte rozdělat podběrák. A to nemusí být právě jednoduché. Nakonec to však nějak zvládnete a rybu přece jen vylovíte. Teprve pak vám spadne kámen ze srdce a přísaháte si, že stejnou chybu už nikdy neuděláte.

REKLAMA

U jednoho mého kamaráda jsou tyto adrenalinové chvíle téměř pravidlem. Přestože je velmi schopný rybář, věří, že když bude mít podběrák připravený k okamžitému použití, záběru větší ryby se nedočká.

A tak každou chvíli prožívá nervy drásající chvíle. Musím ale uznat, že za dlouhá léta chytání už má rozdělávání podběráku jednou rukou docela dobře nacvičené.

REKLAMA

Pozor na kolegy

Neberte si z něho příklad. Snadno tak můžete přijít o svůj trofejní úlovek. Při chytání ryb je jejich vylovení ten nejriskantnější manévr a je třeba se na něj dobře připravit, nejlépe, jak umíme.

To znamená nejen skutečnost, že podběrák máme rozdělaný a vždycky hezky po ruce, ale podebíráme ryby jen skutečně unavené a nesnažíme se dostat do podběráku ryby kladoucí zuřivý odpor.

kapr
Tento kapr má 80 cm. Foto: Milan Tychler

Svěřit vylovení ryby jiné osobě se nemusí vyplatit, zvláště když ji neznáte. Nejednou můžete vidět, jak se u úspěšného rybáře, který zdolává velkou rybu, shluknou okolní kolegové. Téměř vždy se najde někdo, kdo chce pomoci a stojí připravený s podběrákem.

Znáte-li kolegu a jeho zkušenosti, pak obvykle všechno dobře dopadne. V opačné případě neradím riskovat. Raději si rybu podeberte sami anebo méně zkušeného kolegu patřičně usměrňujte a navádějte.

Příprava na vylovení ryby ale začíná už dávno před tím, než vůbec nějakou zaseknete. Nevěříte? Je to opravdu tak! Vše začíná výběrem vhodného podběráku v rybářské prodejně.

Není podběrák jako podběrák

Máme nejen různé velikosti sítěk, ramen a rukojetí, ale podběráky mohou být z různých materiálů, určené pro speciální techniky a vylovování různých ryb.

Takže máme podběráky hodící se do většiny situací, ale také podběráky naprosto speciální, které si běžný rybář (nebo lépe řečeno rybář nezabývající se rybolovnou technikou, při které se právě tento typ podběráku používá) nekoupí.

Mám na mysli například podběráky používané při muškaření, závodní plavané a feederu. Anebo třeba speciální podběráky s krátkou rukojetí a velkým pevným rámem používané při lovu štik a jiných velkých ryb z loďky.

Vraťme se ale zpět na začátek. Vzhledem k tomu, že podběrák je nedílnou součástí rybářovy výbavy, musí každý zvážit, co mu bude nejvíce vyhovovat a co nejvíce využije.  Drtivá většina rybářů si koupí skládací podběrák, který má pevnou kovovou rukojeť, obvykle teleskopickou a skládací ramena s hlubší síťkou.

Tohle je nejběžnější podběrák na našem trhu a lze ho využít ve většině situací. Má sice své „mouchy“, ale jeho klady převažují negativa, takže není co řešit. Tyto výrobky obvykle slouží dobře do té doby, než do nich dostanete větší rybu a pak si nesprávným způsobem vylovování podběrák sami zničíte.

Dochází totiž k ohnutí rukojetí (zejména u levných výrobků) a také k deformaci ramen, což je způsobeno tím, že se rybáři snaží zvednout podebranou rybu tak, že drží podběrák nevhodným způsobem.

Těžší rybu můžete v tomto typu podběráku bez jeho poškození zvednout jen tak, že podběrák uchopíte v místě zámku ramen a rukojeť podběráku při tom musí směřovat kolmo vzhůru. Teď nemůžete ohnout rukojeť ani zlomit zámek ramen, který bývá u levných výrobků plastový.

podběrák
Detail uchopení podběráku s rybou. Foto: Milan Tychler

Při velké hmotnosti ryby sice může dojít k ohnutí ramen podběráku, ale to není žádná tragédie a dá se snadno napravit. Tento typ podběráku vám bude sloužit dlouho a dobře, když ho budete používat tak, jak je to správné.

Vybírat si můžete z mnoha velikostí. Já doporučuji vždycky raději větší. Pak vás nic nepřekvapí. Už jsem viděl mnoho rybářů, jak se snažili navléci minipodběrák na velkého kapra a ten jim díky tomu upláchl. Na velkou rybu je potřeba mít velký podběrák s rameny dlouhými 80–100 cm a prostornou sítí.

rybář
Správně držený podběrák s rybou. Foto: Milan Tychler

S velkým podběrákem pohodlně a hlavně bezpečně vylovíte třeba i metrové kapry vážící více než 20 kg, velké štiky, candáty i menší sumce.

Je pravda, že tohle náčiní je poměrně neskladné, ale prokáže vám neocenitelné služby. Patří do výbavy všech specialistů na velké ryby a popravdě řečeno, nedovedu si ani představit vylovení velkých ryb bez tohoto náčiní.

Jaký vybrat?

Nepodebíráme ovšem jen velké ryby. Tam, kde lovíme s jemným náčiním, musíme být vybaveni odpovídajícím podběrákem vždy. Teď mám na mysli plavanou a lov feederem.

Když používáte jako návazec vlasec o průměru 0,14 mm (a níž), pak už podebíráme i větší plotice. Na závodech používáme podběrák k vylovení všech ryb.

Při těchto technikách používáme podběráky na dlouhých rukojetích, abychom se vyvarovali přílišného zaklánění prutu vzad a neriskovali tak zlomení jemných špiček.

Navíc máme tu výhodu, že se s podběrákem dostaneme dál od břehu a vylovujeme tak ryby na hlubší vodě, kde se chovají nohem klidněji než na mělčině, kde mohou narážet na dno.

Závodní podběráky, jak se toto vylovovací náčiní často nazývá, mají rukojeti z dutých sklolaminátových nebo uhlíkových dílů, a to jak v teleskopickém, tak nasazovacím provedení (v délkách obvykle 3-4 metry).

rybník
Sehraná parta. Foto: Milan Tychler

Rám sítě tvoří obvykle pevný kruh. Máme tak mnohem větší kontrolu nad síťkou a podebírání ryby je přehledné. Vlastní síťka je mělčí než u klasických podběráků a umožňuje tak rychlejší uchopení ryby. Síťky závodních podběráků bývají často z nylonových vláken.

Je tomu tak z několika důvodů – takový podběrák se mnohem snadněji zvedá z vody a nehrozí zapíchnutí háčku do síťky, odkud se pak špatně vyprošťuje. Další výhodou je skutečnost, že podběrákem dvakrát mávnete a je suchý, což se o ostatních podběrácích říci nedá.

Ty schnou mnohem pomaleji a pokud nejsou opravdu suché pak nepříjemně zapáchají. Hlavy podběráku, které se k tyči připevňují pomocí závitu, se vyrábějí také v několika velikostech a s různými síťkami.

Malé hlavy, mělké a s menšími oky sítěk slouží k vylovování nejmenších ryb, větší s hlubšími síťkami a s většími oky pak platí na větší ryby. Největší podběráky dokážou „polknout“ i hodně velké ryby.

K trvalému podebírání velkých ryb ovšem nejsou. Na závodech se ale velké ryby loví jen vzácně, takže je vlastně všechno v pořádku. Podobné podběráky s pevným rámem, ovšem s krátkou rukojetí, se používají při lovu z lodě, obvykle slouží pro podebírání štik.

Jsou sice vynikající, ovšem neskladné. Jistota bezpečného podebrání velkých ryb ale tento „nedostatek“ jistě vyváží.

muškaření
Podběrák pravověrného muškaře. Foto: Milan Tychler

Další v řadě podběráků s pevným rámem je podběrák muškařský. Všichni ho dobře známe… Kraťoučká rukojeť je výhodná při brodění. Rám může být kovový i dřevěný. Tento podběrák se nosí zavěšený na gumě anebo k jeho zavěšení poslouží tzv. „jojo“.

Podběráky nám prokazují opravdu neocenitelné služby. Bez jejich pomoci by bylo často absolutně nemožné dostat ryby na břeh. Je hrozné pomyšlení, že přestože podběrák patří do povinné výbavy rybáře, neustále vidíme, jak se podměreční kapříci tahají po zemi jen proto, aby se podběrák nemusel namočit a pak sušit.

Tito lidé jsou ostudou všech slušných rybářů. Měli by si uvědomit, že podběrák nemají jen proto, aby s ním bezpečně vylovili kus masa, ale že slouží také k šetrnému zacházení s rybami.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled