Tak jako u řady dalších oborů, existuje i v produkčním rybářství specifická terminologie, rybářský slang. Ten je definován takto: Slang je nespisovný útvar jazyka, který je charakteristický pro mluvčí náležející k určité zájmové nebo profesní skupině. Vezměme si jako příklad pro rybáře typický výlov rybníka.
text: Karel Dubský, ředitel Střední rybářské školy ve Vodňanech
Pojďme pěkně od začátku. Rybník se několik dnů před výlovem vypouští, po rybářsku strojí. Tuto činnost zajišťuje zkušený pracovník, v tomto případě strojič. Jeho úkolem je přistrojit rybník na den výlovu tak, aby hladina vody v lovišti umožnila optimální průběh výlovu.
Zátahu někdy předchází sháňka ryb a zaplocení loviště sítí, která se nazývá přepínací plot. K zátahu na větších rybnících se používá zátahová síť větších rozměrů, zvaná nevod.
Ten má na koncích dvě dřevěná žezla, na kterých jsou tzv. traky sloužící k navázání provázků. Tedy ono se nejedná o žádný provázek, ale o pořádné lano o délce i desítek metrů.
Při vlastním zátahu se pracovníci rozdělí do několika skupin. Pěšáci jsou u provázku ve směru do rybníka. Na druhé straně jsou hajní, kteří jsou při zátahu blíže k hrázi.
Pěšáci na některých velkých rybnících používají k uchycení provázku roubíky, na které si upnou provázek a ten zaklesnou o rameno. Jako oporu používají kliky. Další skupina pracovníků je na lodích u žezel a háčků, kterými přidržují spodní žíň nevodu u dna.
Vlastní zátah provází řízné povely vedoucího výlovu jako například: „Hajní ucházejte, pěšáci vytáhněte se, pěšáci vemte po provázku aj.“, kterými vedoucí řídí směr pohybu sítě při zátahu.
Aby se ryby více shromažďovaly před sítí, jsou plašeny údery na hladinu tyčkami, nebo šplícháním vody na hladinu korečky. Zátah končí povelem „netahej“.
Co jsou to puntovací kolíky, kádiště, jádření, brakovnice nebo přezmen? Proč je důležité o rybářský slang pečovat a udržovat jej?
To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku prosince.
Objednat si ho od 1. prosince můžete také v našem e-shopu.
Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.
Diskuze k článku (0)