Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 12 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 21 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Jak na rybách přežít na podzim

Marek iRybářství 25. listopadu 2021 0 komentářů
podzim

foto: Jan Kraml

Praxe

Podzim je roční období, které má mnoho rybářů nejraději. Od břehů řek a jezer zmizeli i ti nejotužilejší rekreanti. Smutní pouze rybáři školou povinní. Prázdniny zmizely v nenávratnu a před nimi jsou nekonečné měsíce školních povinností. Nicméně stále jsou zde víkendy a podzimní prázdniny, takže i nyní se najde čas na vytrvalé bičování vody.

text: Jan Kraml

Na podzim se dá chytat všemi možnými způsoby a dají se ulovit téměř všechny druhy ryb. Sám jsem kupříkladu v září úspěšně lovil úhoře – v dobách, kdy se to ještě smělo. Nicméně nekorunovanými králi podzimních lovů jsou dravci.

REKLAMA

Drobných rybek v chladné vodě oproti horkému létu ubylo, takže štiky candáti se snaží získat co nejvíce masa na dlouhou zimu.

foto: Jan Kraml

Proto na jezerech a řekách se ranní mlhou, tak hlubokou, že by se v ní i Rákosníček ztratil, pohupují pramice a čluny s muži ve svetrech, kteří navzdory mrznoucím prstům vytrvale mrskají wobblery a třpytky vstříc hlubinám, aby z nich vydolovali svůj poklad. Minimálně metrovou zubatici nebo candáta osmdesátníka.

REKLAMA

Pozor na pití, prostě na vnitřní zahřívání

Každý z nás zná příběhy o lovcích, kteří smíchali smrtící směs z veselých kalíšků a lovu z pramice. Osobně znám dva rybáře, kteří toto dobrodružství nepřežili a nyní sní svůj věčný sen v nekonečných hlubinách Orlíku.

A já, ačkoli jsem člověk nebývale výřečný, občas ztratím slova, když vám u rybníka náhodný rybář začne vyprávět příběh o tom, jak se jeho syn utopil, protože ho mokrý vaťák stáhl ke dnu dříve, než, mírně zpomalený vypitým rumem na zahřátí, stačil cokoliv udělat.

A jak nyní na ryby utíká z domova i na Štědrý den, protože to doma nemůže vydržet, když mu manželka vyčítá, že právě on ho k rybám přivedl a zbláznil ho do nich. Když zdi rodinného domku pro dva stárnoucí manžele křičí prázdnotou a pak si dávají dva osamělí lidé pod stromečkem dárky, přijde jim to tak nějak nepatřičné.

Proto si, prosím, dejte majzla na alkohol ve chvíli, kdy je v plánu lov z lodi. Ve chvíli, kdy ovíněný člověk, oblečený do několika vrstev, spadne do ledové vody, moc šancí prostě nemá.

Bacha si dejte i na nejrůznější zlepšováky!

Také bych se při lovu z pramice vystříhal různých „zlepšováků“, které mi umožní klimbat a zároveň chytat. Znal jsem rybáře, který z lodě chytal sumce a aby mohl spát a zároveň lovit, omotal si šňůru nad navijákem okolo zápěstí. Počítal s tím, že ho tah za vlasec probudí.

foto: Jan Kraml

Co se stalo? Sumec mu skutečně zabral. Bohužel tak razantně, že se lovec lekl, převrátil loď a sumec ho pak stáhl pod vodu. Ze smyčky na zápěstí se vyprostit nestačil.

Pokud vám to nedá a chytáte podobnými způsoby, mějte po ruce vždy ostrý nůž a buďte připraveni ho okamžitě použít. Lepší ztratit životní rybu, vybavení za dvacet tisíc, loď za třicet, než vlastní život.

Rybář je skvělý plavec

Co dělat, kdy kupříkladu uprostřed Orlíku obrátíte loď? Prvním pravidlem by samozřejmě mělo být mít na sobě plovací vestu. I když umíte plavat, můžete se při nehodě o něco udeřit do hlavy a omráčit se. Plovací vesta vám tak může zachránit život.

Nicméně, ruku na srdce, asi málokterý z rybářů je ochoten vláčet navlečený v nepohodlné vestě, která značně stěžuje každý pohyb. To pak raději trochu riskujeme…

Co je ovšem neoddiskutovatelné – pokud lovíme z lodě, měli bychom umět skvěle plavat. A když říkám skvěle, myslím tím opravdu skvěle. To, že jste v létě přeplavali hektarový rybníček, neznamená, že plavete závodně. Vždy byste měli být schopni doplavat ke břehu.

Pokud tedy lovíte půl kilometru od nejbližšího břehu, musí být pro vás úplně samozřejmé, že tuto vzdálenost uplavete. A ne v létě v plavkách. Nýbrž v ledové vodě, navlečeni do několika vrstev oblečení.

Kašlete na pruty, na peněženku

Co dělat hned po převrácení? Rychle zamířit k hladině. Pokud to jde, pryč s bundou, vaťákem. Ty vás potáhnou ke dnu nejvíce. Rezignujte, prosím, na to, že byste se pokoušeli zachraňovat vaše potápějící se pruty, doklady a podobně. Nyní není čas na blbosti, nyní jde o život.

foto: Jan Kraml

Pokud má vaše loď vzduchovou komoru, nebo je jinak „nepotopitelná“ (pozor na tohle tvrzení, i Titanik měl na boku napsáno – Tuto loď nepotopí ani Bůh), držte se lodě a snažte se dostat ke břehu. Pokud je šance, že u vody nejste sami, nebojte se volat o pomoc.

Pokud je ale vaše kocábka potopitelná, nezbývá než plavat k nejbližšímu břehu. Když máte poblíž auto a klíče od něj vám zůstaly v kapse kalhot, rychle vlezte dovnitř, zatopte a jeďte domů. Pokud jsou klíče utopeny, nebo je auto dál, nebojte se požádat o pomoc v nejbližším stavení.

Je podzim, pár stupňů nad nulou – stále ještě jde minimálně o zdraví. Průšvih je, pokud jsou nejbližší břehy skalnaté a nedá se k civilizaci nikterak dostat. Zde mě napadá snad jen možnost volání o pomoc.

Pokud váš mobil zázrakem koupel přežil, super, ihned volejte. Také je dobré, aby někdo další věděl, že plánujete lovit z lodě a kde přibližně budete chytat.

foto: Jan Kraml

I v Rybářském řádu stojí, že lovit ryby byste měli pouze z plavidel k tomu určených. Věřte mi, že fakt není dobrý nápad vláčet z kánoe. To je dobrodružství, které dobře skončit nemůže.

I když tento díl příliš optimistický nebyl, pamatujte si, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Pokud bychom chtěli naprosto minimalizovat veškerá rizika, na ryby bychom nemohli vyrazit vůbec.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled