Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 15 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 24 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Maličkosti, které zpříjemní rybaření

Marek iRybářství 23. září 2021 0 komentářů
pruty

foto: Ivo Novák

Praxe

Už jste to viděli? Rybář přijde k vodě, otevře kufr, chvilku něco ladí a najednou se nad hladinou objeví dálkově řízené vznášedlo, které létá nad vodou sem a tam. Rybář pozoruje monitor a vyhodnocuje situaci.

text: Ivo Novák

Dron má na sobě umístěný systém, který vyhledává ryby a rybář tak během chvíle má jasnou představu, jaké ryby ve vodě jsou, kde se zdržují a v jaké hloubce. Dron přistane, přezbrojí na jiný systém a už létá s krmením na určené místo.  Během chvíle je zakrmeno. Přesně tam, kde jsou ryby.

REKLAMA

Rybář rozbalí pruty, stojan, zapne hlásiče, nastraží nástrahy a ty mu dron dopraví na navnaděné místo. Nad nástrahy dron dopraví i sondu, která na monitoru ukazuje, jak se ryby chovají a rybář přesně vidí, jestli ryby mají o jeho nástrahu zájem.  Teď kapr spolkl nástrahu. Vše v přímém přenosu.

Dále se o tomto způsobu rybaření rozepisovat nebudu, aby mě netrefil šlak. Myslím si, že takto lovit je už extrém, který s rybařením mnoho společného nemá. Drony jsem viděl používat i při přívlači. Létající pomocník nástrahu dopravoval do vzdálených míst, kam by jinak rybář ze břehu nahodit nedokázal.

REKLAMA

Zatím se tyto vychytávky objevují spíše v zahraničí, ale jak znám naše obchodníky, tato vznášedla budou létat i nad našimi vodami. Někde je zavážení nástrahy zakázané, ale o létání nikde přece není ani zmínka! A naše chytré hlavičky už vymyslí, jak obejít to, co není psáno tučným písmem.

O těchto vymoženostech, které budou v rukou několika jedinců, jsem ale psát nechtěl, nýbrž o obyčejné tvořivosti našich rybářů. Dnes se už skoro všechno dá koupit. Přesto rád obdivuji ty, kteří si najdou čas a pomůcky k rybaření si vyrobí doma. Dá se říci na koleně, nebo za pomoci kamarádů.

Vidličky

Při lovu na položenou jsou zapotřebí. Bez nich se rybář zbytečně trápí. Tam, kde je měkká půda a vidličky jdou bez problémů zapíchnout, není co řešit. Ale copak víte, jak to bude vypadat u rybníka, kde jste ještě nikdy nechytali? Na takovou výpravu do neznáma je lepší vzít skládací stojan.

Zabere více místa, je těžší, ale jistota je jistota. Dá se postavit kdekoli. Pořizovací cena je různá. Může to být až několik tisíc. Ale stojan se dá i vyrobit za pár kaček a nepotřebujeme k tomu ani žádné speciální nářadí.

foto: Ivo Novák

Model, který jsem viděl u rybáře ve Volduchách, se mi velice líbil.  Jednoduchá konstrukce. Náklady minimální, žádné zbytečnosti. Skladný. V batohu nezabere skoro žádné místo a běžné rybářské vidličky, které doma každý rybář má, jsou jeho součástí. Stačí dva stejně dlouhé jeklíky.

Délku si každý zvolí podle toho, jak dlouhé pruty používá. Ve středu délky provrtané. Otvorem provlečený šroub. V tomto případě s plastovou hlavicí a ze spodní strany stačí křídlová matka, nebo by to šlo vyřešit přivařením matičky ze spodní strany.

foto: Ivo Novák

Ještě je třeba vyvrtat otvory pro vidličky a zajišťovací šroub a je hotovo. Jediný problém bude sehnat někoho, kdo by přivařil matice pro zajišťovací šrouby. Daly by se i přilepit dobrým lepidlem, ale svár je svár.

Odkládací držák

Když je třeba namačkat krmení do krmítka, nebo umístit na háček novou nástrahu, je třeba někam prut odložit, aby měl rybář volné ruce. Prut se dá odložit do stojanu, opřít o vidličku, nebo přímo o kbelík s krmením, ale kdo vyzkoušel odkládací držák, zná jeho přednosti.

Vlasec se na špičce nemotá, není se třeba u nastražování nástrahy hrbit, prut nikam nepadá, nikdo na něj nemůže šlápnout, nikde nepřekáží a je přímo tam, kde ho rybář chce mít.

foto: Ivo Novák

Odkládací držák je kus trubky s bodcem. Nic jiného.  Jednoduchá pomůcka, která se u vody ale hodí.  Některé modely mají naklápěcí bodec, ale rovný bohatě stačí. Když chcete prut trochu naklopený, tak si tak bodec zapíchnete. Průměr trubky by měl být dostatečně velký, aby prut šel do něj zvolna zasadit. Hrana trubky by neměla být ostrá, aby neničila držadlo prutu. 

Kleště na nástrahy

Každý, kdo chodí k vodě chytat na položenou a má za oblíbenou nástrahu rohlík, určitě bude mít ve výbavě i kleště na vyštipování kuliček. Originál sada má i výměnné díly různých průměrů, které se na kleštích mohou vyšroubovat a vyměnit za jiný průměr.

foto: Ivo Novák

Sám jsem jich měl několik, ale stejně jsem si vybral velikost, která odpovídala velikosti oblíbených háčků, které jsem používal a ve finále jsem nic neměnil.

Nebudu popisovat, jak co naohýbat a jak přivařit. Z přiložené fotografie si šikovný kutil postup jistě vytvoří sám. Spíš jsem chtěl kutilům dát podmět, jak by se takové kleště na nástrahy daly vyrobit. Někomu se třeba dlouhé ploché kleště doma válí a nepoužívá je.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled