Rybníkáři z Kardašovy Řečice staví umělý kanál, kterým chtějí propojit několik rybníků. Tím pomohou zvednout hladinu největšího z nich, ve kterém voda často chybí. Inspirují se přitom prací Jakuba Krčína ze 16. století.
text: Marek Kožušník
Rybník Holná poprvé zmiňuje smlouva pánů z Hradce ze 14. století. Teď na něm hospodaří rybáři z Kardašovy Řečice a dělá jim problémy. Dva roky museli čekat, než se po výlovu napustí. Nízká hladina vody rybám neprospívá, rybáři už nechtějí, aby se taková situace opakovala. Proto zakopávají potrubí, které vodu do Holné dopustí z jiného rybníka. Informuje o tom web ČT24.
„Necelý hektarový rybník malý Hatín bude dotovat vodou rybník Holná, který má 244 hektarů,“ popsal pro ČT výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Petr Janoušek. Plánovaná délka kanálu bude podle Janouška 1050 metrů.
O kus dál dřív existovala podobná strouha – je zakreslená na mapě z roku 1654. Už v dřívějších dobách kroniky připomínají problémy s vodou. „Zápis z konce října 1771 vyloženě zmiňuje rybník Holnou. Protože vyschl, pokusili se tam lidé pěstovat obilí, brambory a zelí,“ uvádí archivářka Hana Železná z Oblastního archivu Jindřichův Hradec.
Tak se zrodil plán pracovat ve stylu slavných rybníkářů. Rybníkáři Jakub Krčín nebo Štěpánek Netolický budovali přepouštěcí kanály už v 16. století. Například Netolického Zlatá stoka zásobovala rybníky v třeboňské pánvi a Krčínova Nová řeka zase odváděla povodňovou vodu z řeky Lužnice do Nežárky, a chránila tak nedávno dostavěnou hráz rybníka Rožmberk před protržením.
Diskuze k článku (0)