Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Používáte „staromódní“ plandavky? Děláte dobře, skvěle fungují!

Marek iRybářství 3. června 2021 0 komentářů

Vyrobená plandavka, foto Jiří Kadubec

Praxe

Je to už nějaký čas, kdy jsem vláčel hlavně s gumovou nástrahou, wobblerem či rotačkou a o plandavky jsem se příliš nezajímal. Na většině internetových stránek jsou plandavky označovány za staromódní, přežité nástrahy.

text: Jiří Kadubec

Jenže plandavky své osobité kouzlo mají, a navíc i dokonalý chod. Důvodem, proč je dnes plandavka využívána spíše okrajově, je mínění, že už jde o nástrahu okoukanou a že jsou na trhu k mání mnohem lepší lákadla. Nevím. Ale ověřil jsem si, že na některých vodách dravci na wobblery, gumy či rotačky moc neberou, ale když jim předhodíte právě plandavku (popřípadě cikádu), tak zbystří.

REKLAMA

Vedení plandavek

Samotné vedení plandavek i dalších kovových nástrah je v podstatě jednoduché. Od „nudného“ vedení, až po účelové. Co tím chci říct? Plandavky mají obrovský potenciál. Při rychlém vedení při hladině máme šanci na boleny, při vedení ve sloupci je plandavka zajímavá pro štiky a při vedení při dně se rád k nástraze podívá i candát. Nemluvě o tom, že velké plandavky jsou vhodnou nástrahou na sumce.

Vše záleží na preferované velikosti. A vzhledem k tomu, že mé oblíbené disciplíny jsou ultralehká a lehká přívlač, tak v mé výbavě jsou zejména kovové nástrahy o hmotnosti několika gramů. Ačkoliv s tímto typem nástrah nemůžeme provádět taková kouzla, jako třeba s gumovými nástrahami, i tak můžeme zkoušet pomalé i rychlé vedení či bouchance o dno. Tím vším je plandavka pro dravce neodolatelná.

REKLAMA

Cikády

Mezi plandavky osobně počítám i cikády, které jsou jejich sestrami. Ovšem zatímco plandavky vydávají vibrace horizontálně, tak cikády vibrují do stran. Svým pohybem trochu připomínají wobblery. Bohužel, u nás k oblíbeným nástrahám nepatří (oproti zámoří) a tak je někdy problém si je opatřit. Ovšem na internetu některé výrobce najdete. Vzhledem k jejich neokoukanosti jde o velice atraktivní nástrahu, se kterou se dravci běžně nesetkávají.

Udělej si sám

Jste-li trochu šikovní, pusťte se do výroby vlastních nástrah. Plandavky se také někdy nazývají lžičky. A to hlavně proto, že plandavku docela snadno vyrobíme z obyčejné lžíce. Těch je na trhu nepřeberné množství a za pár korun koupíte sadu lžiček i lžic, které nepoužijeme na míchání kávy či papání polévky, nýbrž na výrobu vlastních nástrah. A jak na to?

výroba nástrahy
K výrobě plandavky stačí čajová lžička a trocha šikovnosti, foto: Jiří Kadubec

Je to zcela snadné, vystačíte si s běžným nářadím, které má každý doma. V první řadě budeme potřebovat pilku na kov. Uřízneme držátko lžičky a zůstane nám samotná lžička. Tu zabrousíme pilníkem, popřípadě bruskou. Můžeme zbrousit i strany lžičky, nástraha pak bude menší. Pak do kovu vytvoříme dvě dírky, které osadíme očky. Na jedné straně bude očko pro obratlík, na druhé pro háček.

Než osadíme nástrahu obratlíkem a háčkem, je třeba nástrahu vyfešákovat. Nejdříve budoucí třpytku odmastíme a poté si vymyslíme vzor, který ji vetkneme. Může zůstat krásně stříbrná, může být barevná, vzorovaná. V poslední době nejvíce používám karbonovou folii, která je určená na polep vozidel. Díky obrovské škále barev vytvoříme skutečně originální nástrahu.

vyrobená plandavka
foto: Jiří Kudubec

To, že folie nevydrží léta, nevadí. Až se sloupne, starou nahradíme novou. Je to skoro zadarmo. Vyšperkovat můžeme i samotná háček, třeba pírkem z marabu, můžeme přidat i ocásek z twisteru – fantazii se prostě meze nekladou!

Obrovskou výhodou plandavky je, že se vzhledem ke své hmotnosti dostane tam, kam se malou a lehkou nástrahou nedostaneme. Dravci se nechají přesvědčit. Nechte se přesvědčit i vy!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled