V minulém čísle Rybářství jsme se zaměřili na podrobnější popis montáže při chytání na plavanou s pevným splávkem. Popsali jsme si její důležité prvky, bez kterých se neobejdete a pro chytání jsou zcela nezbytné. Teď si představíme další druhy montáže, takzvané návazce.
text: Jan Molnár
Návazec je většinou krátký kus vlasce, který má slabší průměr než vlasec kmenový. Je spojený s kmenovým vlascem pomocí uzlu a je zakončen háčkem. Je to tedy konec celé montáže. Ptáte se, proč se vůbec návazce používají, když je to vlastně to samé jako háček navázaný na kmenovém vlasci? Pravda je, že to není úplně to samé.
Návazec je zhotoven ze slabšího průměru vlasce, což znamená, že pokud máte na cívce navijáku kmenový vlasec o síle 0,18 mm, jako návazec použijete průměr 0,17 mm a menší. A k čemu že je to nutné? Věřím, že se to začátečníkům může zdát absurdní a směšné, ale pokud ryby moc neberou a chcete být při jejich lovu úspěšnější, mohou hrát roli i setiny milimetru tloušťky vlasce, na kterém je háček navázán.
Obzvlášť u opatrných ryb, na hodně prochytávaných vodách nebo v zimním období. Několikrát jsem zažil, že na stejném místě, na stejné nástrahy, na stejně velké háčky a ve stejné hloubce jsem záběry na návazec o síle 0,18 mm neměl a když jsem zjemnil návazce na průměr vlasce 0,14 mm, vzápětí jsem se jich dočkal. Návazce se tedy používají za účelem zvýšení počtu záběrů.
A pokud lovíte například u potopeného stromu a rybu kvůli tomu utrhnete, používání návazce rybu chrání. Má tak mnohem větší šanci se celé montáže zbavit, než kdyby plavala s několika metry silného vlasce.
Spojení návazce a kmenového vlasce
Návazce tedy nejsou něco, bez čeho byste rybu nedokázali chytit, ale je rozhodně výhodné je použít v případech, kdy chcete mít více záběrů. Proto si myslím že je velkou výhodou se s návazci seznámit už jako začátečník, protože i to může být jedna z věcí, která vám zajistí více úlovků, než kdybyste návazce nepoužívali. Rozhodně to v začátcích nepřehánějte s příliš jemnými návazci. Je sice hezké použít návazec 0,10 mm a mít spoustu záběrů, ale když nemáte ve zdolávání dostatečnou praxi a vybavení, které vám výpady ryb s takto slabým návazcem nevypruží, můžete si být jisti, že i menší rybu snadno utrhnete.
Návazce si můžete navázat i dopředu, a to v různých průměrech a velikostech háčků. U vody se pak nemusíte zdržovat navazováním. Existují různé zásobníky na návazce, do kterých se hotové návazce mohou vložit. Tudíž se nestane, že se vám někde v batohu zamotají do sebe. V zimním období je to velká výhoda, protože se zmrzlýma a zkřehlýma rukama je někdy problém návazec nebo háček navázat.
Spojení návazce s kmenovým vlascem se dá docílit mnoho způsoby. Já vám představím podle mého ten nejednoduší, který mě nikdy nezklamal. Jedná se o spojení takzvaně smyčkou do smyčky.
Na kmenovém vlasci se udělá smyčka. Pokud možno co nejmenší. Kousek vlasce se přehne, poté se udělá očko, které se přeloženým vlascem protáhne. Ať děláte smyčku při tvorbě návazců nebo kdykoliv jindy, nikdy očko neprotahujte jenom jednou. Takový uzel se totiž snadno rozváže i při malém odporu. Doporučuji protahovat smyčku dvakrát, to mě nikdy nezradilo a uzel se dobře utahuje. Poté udělejte to samé i na návazci.
Teď už nezbývá nic jiného než tyto dvě části spojit. Do smyčky kmenového vlasce protáhněte háček na návazci a ten poté protáhněte očkem na návazci a dotáhněte.
Může to vypadat složitě, ale není se čeho bát. Spojení návazce s kmenovým vlascem je snadná záležitost a již po prvním spojení to pro vás nebude problém. Nyní přichází na řadu navazování háčků.
Jak navázat háček s očkem a jak háček s lopatkou? Podrobný popis s detailními fotografiemi každého kroku najdete v novém čísle časopisu Rybářství, které je na stáncích od začátku května.
Objednat si ho můžete také v našem e-shopu.
Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.
Diskuze k článku (0)