Na rybnících Malá a Velká Obůrka, Biologický a Cukrovarský v Praze Vinoři včera večer zasahovali hasiči u úniku neznámé látky. V rybnících došlo k masivnímu úhynu ryb, zatím jich rybáři napočítali 1300 kusů. Případ si převzali pražští kriminalisté.
text: Marek Kožušník
Situaci na místě popisuje pro iRybářství Ladislav Spilka, hospodář MO Vinoř. „Je to kaskáda rybníků na Vinořském potoku, první je Biologický rybník, pak Malá Obůrka a Velká Obůrka, všechno chovné rybníky. Další je Cukrovarský rybník, to je sportovní rybník. A na těchto rybnících došlo k úhynu. Na všech.“
Šlo o únik z čističky?
„Přijeli jsme na místo po oznámení události v 18.30,“ potvrzuje pro iRybářství mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. „Zjistili jsme, že dochází k úhynu ryb, chemici provedli měření. Nezjistili jsme, že by to byla nějaká opravdu nebezpečná látka, která by se musela okamžitě odstraňovat, nicméně vzorky jsme předali odboru životního prostředí, oni vyrozuměli další orgány.“
Podle mluvčího hasičů se na místě mezi rybáři spekulovalo o tom, že by mohlo jít o únik z nedaleké čističky odpadních vod. „Nad Biologickým rybníkem je čistička a nad ní už není nic,“ popisuje Ladislav Spilka, hospodář MO Vinoř. „Takže máme podezření na tu čističku. Pak se tam betonovala nějaká lávka u potoka – když mrzlo, mohli montážníci použít nějakou stavební chemii, nějakou kotvu. To je druhá varianta. Jiná možnost není,“ dodává Spilka.
Jako Bečva…
Jarní viróza v takovém obrovském rozsahu a v takovém časovém úseku není podle hospodáře možná. „Ryby hynou třetí den. Včera se oteplilo a ryby vyplavaly. Pokud bychom na rybníku sbírali deset patnáct kusů denně, může to být jarní viróza, ale pokud jich seberete 1300, je to problém,“ dodává.
Ohledně vyšetření události je Ladislav Spilka skeptický. „Bude to stejné jako Bečva. Nikdo nikoho nechytí, protože ten úhyn by musel být okamžitý, a to samozřejmě nebyl. Ryby postupně umíraly, podle toho, co jsme sebrali, uhynula většina ryb podle mého odhadu před třemi dny.“
Rybí obsádka za 1,5 milionu korun
Ve dvou z těchto rybníků, Velké Obůrce a Cukrovarském, se v srpnu 2019 vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři museli utratit na 12 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Koi herpes viróza se podle ichtyologa Pavla Vrány z Českého rybářského svazu od jiných onemocnění liší obrovskou úmrtností, která se pohybuje kolem 90-100 procent.
„Herpes to být nemůže, projevuje se při teplotě vody 20 °C a více. Teplotu jsem včera měřil a má osm stupňů,“ říká hospodář Ladislav Spilka. „Jenom bych nerad, aby nám to vymřelo všechno, na třech chovných rybnících je obsádka zhruba za 1,5 milionu korun,“ uzavírá Spilka.
Diskuze k článku (0)