Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o další prodloužení lhůty pro vypracování znaleckého posudku k zářijové ekologické havárii na řece Bečvě. Vyšetřování se tak opět protahuje.
Text: Marek Kožušník
Posudek, který Klicpera zpracovává, je klíčový pro policii. Ta ekologickou havárii prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.
Posudek měl být v prosinci hotový
Původně měl podle policistů posudek ke katastrofální otravě řeky Bečvy mezi Valašským Meziříčím a Přerovem Klicpera zpracovat do 20. prosince. Následně požádal o prodloužení termínu zpracování do února. Nyní opět zažádal o prodloužení.
Může za to pandemie
Hlavním důvodem další žádosti o posunutí termínu je podle Klicpery současná pandemická situace. „Standardní doba pro takový posudek je pět měsíců, a to je za doby, kdy se můžete normálně pohybovat a máte vše k dispozici, potřebné lidi a materiály. Co se dalo, to jsme udělali, na dalším se holt pracuje pomaleji. Když jsou lidé nemocní, tak jsou nemocní. Nebo když jsou v karanténě, těžko s nimi můžete něco dělat,“ uvedl pro deník Právo Klicpera.
Kdy bude hotovo?
„Rád bych posudek udělal co nejrychleji. Do pololetí by mělo být dost jasno, ale je to problém, jak se vypořádat s omezeními, která nyní jsou v souvislosti s koronavirem,“ prozradil dále Právu Klicpera.
Deza ze hry?
Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT uvedl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Koncem ledna v online debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policii jeho vyjádření překvapilo, mlčenlivosti ho nezbavila.
Lhůtu si určuje znalec, říká policie
Krajský policejní mluvčí Petr Jaroš uvedl, že ze strany policie nebyla lhůta na vypracování posudku ohraničena. „Nemůžeme stanovit žádný termín, to je věcí znalce. Ze zákona si lhůtu určuje on,“ řekl ve středu ČTK mluvčí.
40 km mrtvé řeky
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organizmy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb, avšak dalších zhruba 40 tun odplulo s řekou.
„Protože jsme byli u té otravy od prvních okamžiků a viděli, jaké množství ryb je řekou unášeno a uklízeli jsme nám svěřený dvanáctikilometrový úsek řeky, jsem toho názoru, že skutečný úhyn mohl být až dvojnásobný,“ řekl pro časopis Rybářství předseda Místní organizace ČRS Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický, který byl zároveň ohlašovatelem události.
Diskuze k článku (0)