Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 5 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 14 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Vzpomínáme na staré časy: Korkové splávky RYNA

Michal Katuščák 3. února 2021 2 komentářů
splávky

foto: Lenka Hofmanová

Retro

Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.

Text: Zdeněk Hofman

Splávek je bezesporu symbolem sportovního rybaření. Společně s prutem, vlascem a háčkem tvoří od nepaměti základ rybářské udice. V minulosti se jinak ani nechytalo. Rybáři s bičem (bez navijáku) nahazovali jen kousek od břehu a právě splávek tvořil spojnici mezi vzdušným a vodním světem. Správně vyvážený stojí na hladině jako panáček, až najednou začne poskakovat. Kroužky, které vysílá po hladině, jsou jasným důkazem, že bere ryba.

REKLAMA

Tančící splávek mnohé napoví

Podle pohybu, popojíždění a potápění oko zkušeného rybáře pozná, která ryba požírá nástrahu. Pokud splávek poskakuje po hladině jaksi trhavě, bere plotice, která se snaží sousto co nejrychleji ukořistit a zmizet. Jezdí-li váhavě ze strany na stranu a občas se na chvíli potopí, je to tutově lín nebo okoun. Položí-li se na hladinu, máme na háčku cejna lopaťáka. Splávek, který bez předchozího ťuknutí zmizí v hlubině, má na svědomí pořádný kapr.

Který splávek si vybrat?

Ve výrobním družstvu Znak Hradec Králové vyráběli splávků nepřeberné množství. Kromě těch z husích brků a umělé hmoty patřily k nejoblíbenějším splávky korkové. Vyráběly se pochopitelně různé velikosti i tvarů.

REKLAMA

foto: Lenka Hofmanová

Některé byly proříznuté pro rychlou a pohodlnou výměnu na vlasci. Velmi populární byly např. splávky Albatros, vyráběné v sedmi velikostech, nejčastěji v barvě červenobílé nebo zelenobílé. Při lovu štik se používaly i malé kontrolní splávky oválného typu, tzv. konduktérky. Červeně lakované, 12 mm dlouhé splávky signalizovaly, kde je potopený velký štikový splávek.

foto: Lenka Hofmanová

Později se začaly ve Znaku vyrábět i splávky polystyrenové a balsové. Větším splávkům se říká káča a používají se zejména k lovu dravých ryb na živou rybičku. Charakteristické je mlasknutí káči při záběru štiky nebo sumce, které vzniká rychlým potopením splávku. O takovém okamžiku sní každý rybář.

foto: Lenka Hofmanová

Staré splávky jsou vlastně němými svědky nesčetných hodin, strávených u vody. Právě na splávek se upíná téměř nepřetržitě zrak rybáře v toužebném očekávání záběru ryby. Mnohým se toto přání jistě splnilo, jiní na svoji životní rybu teprve čekají. Družstvo Znak Hradec Králové vyrábělo rybářské potřeby v letech 1961 – 1994.

Dobový popis splávku z roku 1959

Splávek se používá při různém způsobu lovu ryb. Pohyb dobře vyváženého splávku na hladině vody upozorňuje na záběr ryby. Při lovu menších a ostražitých ryb se používá lehkých z brku, korku nebo umělé hmoty.

Pro jiné druhy ryb užíváme splávků větších, přiměřené velikosti k použité nástraze, síle vlasce a zátěže udice. V hlubokých vodách se osvědčí splávek klouzavý, který se pohybuje volně po vlasci do žádaného místa, kde je na vlasci zhotovena zarážka. Splávky jsou různě zbarveny. Pro večerní lov ryb je velmi žádaný fosforující splávek svítící.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Taky jich par máme doma, dostáli jsme je po tatínkovi,a děti je dostaly na rybářských závodech,od známého rybáře jako dárek.nadhera ❤️☺️

  2. Tyhle splavky máme doma možná jich máme víc než tich novějších vždycky je dostáváme od znamýho nebo jen tak na závodech nám je rozdají

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled