Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 14 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Kde najdeme ryby a jak je ulovíme: Přítoky (1)

Michal Katuščák 15. ledna 2021 0 komentářů
zimní krajina

foto: Milan Tychler

Praxe

Z rybářova pohledu jsou všechna místa, kde dochází ke změně v jinak poklidném proudění, velmi zajímavá, neboť na takových místech skoro vždycky najdeme nějaké ryby. Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché… Tam, kde proud vody zesiluje je běžné, že ve dně vyhloubí nějakou tu hlubší rýhu, stružku, anebo ve tvrdším podloží vymele o něco hlubší kapsy, kde se pak ukládá potrava. Potrava se také koncentruje na „řezu“ mezi klidnou a proudnou vodou.

Tet: Milan Tychler, foto: autor

Někdy je přítok opravdu malý a mělký a proud v něm minimální. Nemusí zde ani docházet ke změnám na dně a ryby se tu přesto zdržují, protože jim stačí pouze to, že se tu mísí dvě vody v jednu a vlivem proudu je potrava z přítoku koncentrována a unášena v jednom pásu, takže je jednodušší ji najít a lapit. To ryby moc dobře vědí a taková místa pak pravidelně vyhledávají.

REKLAMA

To vše se děje v místech, kde se stékají dva toky. Třeba větší řeka s menší. Stačí ale, aby řeka přibírala ke svým vodám menší potok, a o zajímavé místo je postaráno. Ryby velmi dobře vědí, kde hledat potravu, ale i rybáři zjistili, že na soutoku dvou vod se většinou nějaká ta ryba chytne a tak jsou tato lukrativní místa většinou obsazována jako první.

Ideální místo

Nejčastěji se loví v místech s větší hloubkou. A abyste obsáhli pohodlně co největší plochu a vyhnuli se tlaku proudu na vlasec, je ideální místo k usazení přímo na „špici“ mezi oběma toky. Zde se totiž nejlépe dostanete se svou udicí přímo na řez vody a nástrahu snadno udržíte v místech, kde se obě vody mísí. Tím, jak se do sebe „zakousnou“ oba toky, dochází ke zpomalení obou proudů a v těch místech pak potřebujete k lovu nejmenší zátěž, což je výhodné pro jemné a citlivé chytání.

REKLAMA

tloušť gumová nástraha
foto: Milan Tychler

Lovíte-li feederem, pak je špička vašeho prutu nejméně namáhána a toto místo je pro vás přímo strategické. Jestliže se rozhodnete pro splávek, který chcete držet na místě, pak platí to samé.

Jak už bylo naznačeno, další výhoda tohoto místa spočívá v tom, že z jednoho bodu můžete obsáhnout velkou část vody a lovit prakticky kdekoli vás napadne. Zkoušet můžete přímo soutok, ale můžete lovit i v hlavním toku anebo přítoku, pokud je v něm dostatek vody. Záleží na podmínkách a okolnostech, protože i zde se mohou ryby chovat různě a nemusíte je najít vždycky na stejných místech.

Obvykle je hledáme v hlubších partiích hlavního toku, ale jsou dny, kdy může být přítok mnohem zajímavější než hlavní tok větší řeky.

Tři případy

Ve třech případech může být malý přítok nejlepší volbou… Při vysoké vodě v řece, což může být kdykoli během roku. Pak v době, kdy je voda mělčího přítoku teplejší… Anebo tehdy, když jdou ryby do tření.

Proč tomu tak je?

Stoupne-li v řece voda (například vlivem deště ve výše položených oblastech nebo vlivem jiného přítoku výš, než je běžné), tak v hlavním toku není rybám lehko. Složitou situaci mají v případě, když je voda kalná. Hůře se jim dýchá, při boji s proudem ztrácejí hodně energie a navíc jim hrozí stržení po proudu z jejich známého stanoviště.

Hledají proto instinktivně místa klidnější, které jim může poskytnout právě nerozvodněný menší přítok. Tím, jak voda v hlavním toku stoupá, stoupá i voda v přítoku, ale proudění je zde podstatně menší, což rybám samozřejmě vyhovuje. V klidnějším přítoku nejen najdou klid, ale současně i dostatek potravy, neboť stoupající voda zaplavuje břehy, z nichž se pak do vody dostanou spousty hmyzu a červů. Potravou ryby nikdy nepohrdnou a hned se začnou krmit, čehož je třeba náležitě využít.

Lovte blízko břehů

Pokud se v takovou dobu k přítoku dostanete a je zde volno, pak lovte vždycky co nejblíže ke břehu. Právě u něj je nejvíce záběrů. A to i od hodně velkých ryb, přestože tam nemusí být ani příliš velká hloubka. V sotva půlmetrové hloubce vám může zabrat pořádný kapr, klidně i velká parma. Proto, jakmile začne voda v řece stoupat a vy máte zrovna čas, je třeba vyrazit k nějakému menšímu přítoku. Na tomto místě máte větší šanci na dobrý úlovek než přímo na hlavním toku.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled