Fotografie
Marek okomentoval Jak ulovit mník...
před 18 hod
Fotografie
Jan okomentoval Šonova hodina r...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Vojtech založil otázku Rychlá a spoleh...
včera

Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený rybář. Jak se obléct v zimě na ryby?

Michal Katuščák 5. ledna 2021 0 komentářů
zima

foto: Ivo Novák

Poznávání

Je zima. Nezoufejme! Ryby se přece dají lovit po celý rok. Potěší jelec, cejn, okoun, plotice i parma. Jsou to důstojní bojovníci.

Text: Ivo Novák

Na rybolov v mrazivých dnech je třeba řádně se připravit. Rozhodně se nevyplácí jít na ryby nedostatečně oblečený. Komu zaleze mráz za nehty hned při prvním náhozu, ten si prostě zimního rybaření neužije ani náhodou. Kdo klepe kosu a kape mu z nosu, ten se může rovnou vydat zpět k domovu. Brodit ve vodě jen pár stupínků teplé bez patřičné ochrany je hazard se zdravím.

REKLAMA

Broďáky

Nylonové prsačky se dají použít do mělčích vod. Pokud ale chceme brodit hlubšími vodami a namáčet si i ledviny, rozhodně si musíme obléci pořádné termo prádlo, které dokáže odvádět z těla pot. A navléci se do neoprenu.

Čím je silnější, tím lépe pro nás. Ledvinová ochrana také není žádná zbytečná frajeřina. Do neoprenového oblečené nesmí v žádném případě zatékat. Jakmile k vám pronikne jediná kapička, tak následují další a je vyklizeno.

REKLAMA

Jakmile začne tělo chladnout, je radno vyjít z vody a najít si buď mělčí úsek, nebo lovit ze břehu. Na celodenní výpravu je třeba si vzít s sebou i nějaké náhradní oblečení pro případ, kdybychom se nedobrovolně vykoupali. To je hned… Noha sklouzne po kameni a už polykáme andělíčky. Pak je třeba co nejrychleji se převléci do suchého a zahřát se.

Svetr nebo mikina?

Huňatý pletený svetr není špatná věc. Lepší jsou dvě slabší mikiny. Vzduch mezi oblečením také hřeje. To samé platí i o ponožkách. Zapomenout nesmíme ani na pokrývku hlavy. Kšiltovka nebo klobouček se možná dají použít přes poledne, ale mnohem více užijeme kulicha nebo beranici.

Pochopitelně si chráníme i ruce. Ideální rukavice jsou ušité z neoprenu s možností, kdy stačí (pro větší cit) ohnout konce a vysunout prsty ven. Rukavice pak třeba při převazování mušky nemusíme ani sundávat, což oceníme.

Rukavice sice s sebou vozím, ale pokud to jen trošičku jde, raději chytám bez nich. Mám lepší, citlivější kontakt s prutem. Pro rybu pak klidně sáhnu do ledové vody. Vyháčkuju ji obyčejně ve vodě, mrazivé povětří by jí mohlo uškodit.

Bunda

Hlavní součástí výstroje je kvalitní bunda. Měla by být nepromokavá, z materiálu, který dýchá. Bunda musí být dostatečně velká, pohodlná a s dostatkem úložního prostoru. Kapuce není k zahození. To samé se dá říci o neoprenových manžetách na rukávech.

Ty by se měly nechat upravovat. Vybrat dobrou bundu není jednoduché, pokud máme hlouběji do kapsy. Značkové se pohybují v relaci okolo pěti tisíc a výše. Hledal jsem ale bundu za poloviční cenu a našel ji.

Jedna rada… V dešti bunda patří přes neoprenové broďáky. Oblékat ji pod neopreny je školácká chyba. Je to možná sice slušivé, ale déšť po bundě stéká a mít pak rozkrok plný vody je nepříjemné. Obyčejně se to svádí na švy v kalhotách, jenže ty jsou leckdy zcela v pořádku. Pereme-li si oblečení, dáváme si pozor na teplotu vody. Jakmile přidáme více horké, můžeme zaplakat. 

Při zimním rybolovu je zapotřebí hledat stanoviště ryb více než kdy jindy. Proudné rychlé úseky můžeme s klidným srdcem obejít. Kamarádky jistě budou v hlubších úsecích s mírným proudem. Šetří energii. V hlubokých tůních se cítí ryby i bezpečněji a na jednom stanovišti se nám může povést chytit i několik druhů. Hrát si s rybou v tůni není žádoucí. Je zapotřebí ji co nejrychleji odvést z hejna, abychom si na několik hodin nevyplašili pěkné místečko.

Nejhorší období pro lov je, když se střídá mrazivé počasí s oblevou. Když korytem teče sněhová voda. Zvyšuje se průtok a místo čisté vody protéká kakao, popřípadě melta. Pak je lepší usednout ke svěráčku a zkusit nové vzory mušek.

A co se zamrzajícím koncovým očkem? Jsou dvě možnosti. Led buď odstraníme prsty, nebo potopíme špičku prutu na několik sekund do vody a led se rozpustí, pokud není mráz příliš silný. Někdo natírá koncové očko sádlem, jiný lojem nebo olejem. Trochu to pomáhá, ale že by to byl zaručený recept? To ne.

Staré je dobré

Pro zimní rybolov využívejme starší vybavení, nové miláčky raději nechme doma, ať nepřijdou k úhoně. Novou šňůru si šetřeme na duben a zimu odchytáme se starou.

Zimními muškami jsou nymfy a streamery. Radit by se dalo, ale lepší je experimentovat. Objevení platného vzoru je radost sama o sobě. Můžeme lovit stylem krátká, nebo dlouhá nymfa. Streamery můžeme vodit na intermediální i potápivé šňůře. Po proudu i proti němu. Jak je libo.

Všem zimním bláznům přeji mnoho zdaru a zdraví.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled