Proč na místech, kde jste si v létě skvěle zachytali, neulovíte v zimě ani šupinu? Která místa jsou vlastně pro zimní lov vhodná?
Text: redakce, foto: Pixabay
Pohyb je ze své podstaty riskantní a spotřebovává energii, proto se ryby v zimních měsících hýbou jen velmi málo. Naopak na jaře, kdy začíná být dost potravy a voda se prohřívá, probíhá třecí migrace, která může být dlouhá i stovky kilometrů.
Den a noc
Za dne jsou ryby většinou schované v hlubokých úsecích řek, ve větvích padlých stromů a v jiných skrýších. Navečer není riziko predace tak vysoké, a proto mnoho druhů vyráží do mělčích a proudnějších úseků hledat potravu.
Některé ryby uplavou i půl kilometru, jiné jen jednotky metrů. Zajímavé je, že se následně vracejí na své původní místo. Výzkumy ukázaly, že ryby jsou schopné se na své místo vrátit s přesností na centimetry. Mají totiž vytvořenou velmi podrobnou mapu vodního prostředí, ve kterém žijí. To vysvětluje, že hned po zaseknutí mnoho ryb zamíří přímo do nejbližší vázky.
Tyto denní migrace jsou samozřejmě v zimě mnohem kratší než v létě. V proudných úsecích najdeme v tuto roční dobu jen opravdu málo ryb, většina jich je v hlubokých klidných úsecích řek, kde mohou hibernovat a neplýtvají při tom zbytečně energií.
Zima
Obecně platí, že za chladného počasí mají ryby tendenci být letargičtější a pohybují se jen minimálně. Ryby patří mezi studenokrevné živočichy. To znamená, že jejich tělesná teplota je závislá na okolní teplotě. V zimě se tedy jejich metabolizmus zpomaluje, což v praxi znamená, že nepotřebují přijímat tolik potravy. To s sebou nese i snížení energie potřebné k pohybu.
Ryby se v tomto období drží v hlubokých částech toku, kde je minimální proudění a množství úkrytů. Jejich aktivita se často změní na noční, v noci totiž nehrozí tak vysoké riziko predace.
Hranice
Přirozené hranice, jako jsou mělké peřeje a vodopády, mohou omezit pohyb ryb, ale v přirozené nížinné řece se téměř nenacházejí. Lidé však postavili jezy, přehrady a vodní elektrárny, které často migraci znemožní.
Tyto bariéry mohou často zabránit třecí migraci a studie ukázaly, že i malé jezy mohou blokovat téměř všechny protiproudové i poproudové migrace (denní, noční, potravní, letní, zimní) silných ryb, jako je například parma. Pouze během povodní dokáží ryby tyto příčné překážky překonat.
Kam na ně?
Kam tedy v zimě vyrazit chytat? Obecně platí, že nejlepší jsou hluboká, málo proudná místa. Ideální jsou jámy a zlomy.
Je třeba ryby hledat, často se totiž sdružují do hejn a tam, kde jste v létě občas ulovili nějakou osamocenou rybu, v zimě nemusíte ulovit vůbec nic.
Jak už bylo řečeno, ryby v zimě přijímají mnohem méně potravy, proto je v zimě, víc než kdy jindy, třeba zamyslet se nad nástrahou a krmením. Oboje by mělo být co nejatraktivnější. Nebojte se použít různé dipy, esence a hodně voňavá krmení. Důležité je také nezapomenout na malý háček a co nejtenčí vlasec. Voda je v zimě čistá a ryby skvěle vidí.