Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 16 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Putování za moravskými kapry aneb Lov na Pálavských jezerech

strunc 8. prosince 2020 0 komentářů

Šupiny

Už vloni v zimě jsem přemýšlel, jakou svazovou vodu budu v další rybářské sezoně navštěvovat nejčastěji. Vybíral jsem mezi nedalekou řekou Moravou, která mě už pár krásných kapříků v minulosti ukázala a asi 110 km vzdálenými Pálavskými jezery. Po domluvě s kolegou jsme se rozhodli pro pálavskou rybí pokladnici.

Text: Ondřej Poštolka, foto: autor

První týdenní výpravu jsme naplánovali na polovinu května a doufali, že se nám v tomto termínu podaří nachytat nějaké těžké kapry před třením. Hned po příjezdu k vodě jsme se šli s kolegou podívat, zda naše předem určené místo není náhodou obsazené.

REKLAMA

Cestou jsme potkali rybáře a dali jsme se s nimi do řeči. Byli spokojení, takže jsme se nezdržovali a pokračovali v cestě k našemu místu. Paráda! Nikde okolo nebyl ani človíček! Vrátili jsme se tedy zpět k autu a začali s přenášením věcí a stavěním našeho tábora.

Konečně lovíme

První bójku jsem položil asi 200 m od břehu k zatopenému keři a druhou asi 250 m k potopeným stromům.

REKLAMA

Na jeden prut nastražuji boilie o průměru 20 mm, vylepšené 14mm plovkou namočenou v dipu. Na druhý prut dávám pouze jednu 20mm kuličku s příchutí japonská oliheň. Když jsem měl pruty připravené, jel jsem nástrahy zavézt. Po spuštění montáží jsme ještě přikrmil několika dalšími kuličkami.

Sedíme u sklenky červeného, klábosíme a obdivujeme krásu kolem nás. Za dvě hodiny se dočkal kamarád, kterému přišel záběr. Šup do člunu a vydáváme se pro rybu. Jenže zhruba na 150 metrech je vlasec uvízlý ve vázce. Zkoušíme ho pomocí kotvičky vyprostit, ale to se nám bohužel nedaří. A tak se vracíme na břeh bez ryby.

Kolega si zrovna chystal prut na další vyvezení a také hned vyplul, když vtom se rozjel můj prut. Ajéje! No, co se dá dělat, rybu budu zdolávat ze břehu. Byl to boj, ale vítězný. Po patnácti minutách jsem měl na podložce krásně stavěného pálavského kapřího fešáka v délce 80 cm a hmotnosti 13 kg. Vyfotil jsem si ho na památku a pustil ho zpět do rodného živlu.

32 hodin bez ryby

Přišla prudká změna počasí a s ní 32 hodin bez kontaktu s rybou. Rozhodl jsem se, že čas na změnu právě dozrál. Oba pruty jsem vytáhl a připravil nové montáže. Jeden návazec jsem nechal ze stejného materiálu, jen jsem ho upravil na vzdálenost asi 30 cm.

Druhý návazec jsem udělal kombinovaný – za pomocí fluorokarbonu a jemné šňůrky Granity 25 lbs v délce také kolem 30 cm. Na kombinovaný návazec jsem navlekl jen jednu plovoucí kuličku Japanese Squid o průměru 14 mm. Na druhém návazci jsem ponechal úspěšnou sestavu Signal s plovkou. Při zavážení jsem ke každé montáži pohodil zhruba dvě hrsti kuliček. A nezbývalo nic jiného než čekat.

Další záběr přichází až po 40 hodinách. Rybu jsem opět zkoušel zdolávat ze břehu. Úspěšně. Po čtvrthodině byl na podložce můj druhý pálavský kapr, který měřil 84 cm a vážil 12,6 kg. Tomuto šupíkovi zachutnala 14mm plovka Japanese Squid.

Kolega tak úspěšný nebyl. Zapsal si jen ten jeden nepovedený záběr a po dvou kaprech jsem nakonec ostrouhal i já. Ale i to k rybařině patří. I tak to byl krásný týden strávený pod pálavskými vrchy. Budeme se sem neustále vracet a on se nám jednoho dne nějaký statný mohykán ozve a posléze i ukáže.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled