Ekologická organizace Arnika provedla v Praze a okolí několik měření množství škodlivých perfluorovaných látek (PFAS). Nejhůře dopadl Kopaninský potok, který teče kolem letiště.
Text: redakce, foto: Pixabay
Nejvíce PFAS obsahovaly vzorky z Kopaninského potoka. Tyto látky se používají u hasících pěn na letišti a je velmi pravděpodobné, že se odtud pravidelně do toku splachují.
PFAS obsahují asi 4500 látek. Většina z nich zatím není zakázaná, nicméně Evropská unie chystá omezení všech těchto látek s výjimkou oblastí, kde bude prokázáno, že je nelze nahradit jinou, ekologičtější variantou.
Tyto látky mají negativní vliv na imunitní a hormonální systém člověka. Vyskytují se hlavně ve vodě, čistírny odpadních vod je totiž nedokáží odstranit.
PFAS se nepoužívají jen u hasících pěn, svou roli hrají například při výrobě voděodolných textilií, obalů, ale i některé kosmetiky. V Kopaninském potoce bylo těchto látek naměřeno 164,34 ng/l, což podle organizace Arnika odpovídá znečištění ve velkých aglomeracích.
Podle zástupců Letiště Václava Havla přestanou být hasicí pěny s obsahem PFAS používány do roku 2022.
Ekologové odebíraly vzorky také na těchto lokalitách: soutok Vltavy a Rokytky, Motolský rybník, ve Vltavě u Povltavské ulice, pod soutokem Vltavy a Berounky a ve Vltavě u přívozů Klecánky a Lahovičky.
Mimo vzorků vody byly zkoumány také sedimenty a svalovina ryb. Vysoká hodnota 17,4 μg/kg mokré svaloviny byla naměřena pouze v okounovi uloveném na soutoku Vltavy a Rokytky. Tuto hodnotu vysvětlují odborníci přítomností průmyslové zóny ve Vysočanech.
Diskuze k článku (0)