Rybářský svět se neustále mění, vybavení se zlepšuje, zjemňuje… Jaký vliv mají nové trendy na počty ulovených a odnesených ryb z vod Českého rybářského svazu?
Text: redakce, foto: David Štrunc, pixabay, grafy: Český rybářský svaz
Počet rybářů se každoročně zvyšuje, logicky by měl růst také počet ulovených ryb. Nicméně v současné době je čím dál populárnější metoda chyť a pusť. Některé ryby se v našich podmínkách ani nevytřou a jejich množství je závislé na vysazování. Pojďme se podívat, jak se v poslední dekádě změnilo množství přisvojených ryb u vybraných druhů.
Candát obecný
Úlovky candáta od roku 2010 kolísají. V roce 2015 se ulovilo jen něco málo přes 60 tisíc kg této ryby. Od tohoto roku se však počet odnesených ryb zvyšuje a loni byl dokonce nejvyšší za posledních deset let.
Na vývoj úlovků candáta má bezpochyby vliv kvalitnější a jemnější vybavení. Nárůst v posledních letech lze částečně přičíst také obnovení lovu dravců na Lipně.
Kapr obecný
Kapr patří mezi druhy, které je třeba nasazovat. V našich vodách se totiž téměř nevytírá a tak jsou jeho úlovky závislé na množství vysazených kusů. Jeho stavy i úlovky jsou konstantní, jak ukazuje graf. Počty ulovených ryb oproti roku 2010 lehce klesly, v posledních třech letech však znovu stoupají.
Úhoř říční
Množství úhořů se v našich revírech jednoznačně snižuje. Kvůli vodním elektrárnám a jiným příčným překážkám je znemožněná nejen migrace monté do našich řek, ale většina dospělých ryb, které se táhnou vytřít do moře, končí rozsekaná lopatkami turbín.
Jaká je budoucnost úhořů? Kdo ví, snad o nich za pár let nebudeme dětem jen vyprávět.
Sumec velký
O sumcovi se tvrdí, že je v našich revírech přemnožený. Je to ale pravda? Nejvíce se jich ulovilo v roce 2015, nicméně počet kusů je 5x nižší než počet ulovených candátů v loňském roce. Tyto počty tedy žádnému velkému přemnožení nenapovídají.
Samozřejmě tato ryba je mnohem větší než candát a potřebuje také více potravy. Problémy s ní jsou však spíše lokálního rázu.
Okoun říční
O tom, že okoun mizí z našich vod se mezi rybáři hodně mluví. Na vině mohou být v tomto případě i rybáři samotní. Zatímco dříve se třpytka dravcům rychle okoukala, s příchodem ultralehké vláčky už tyto ryby prakticky nemají šanci prohlédnout léčku, kterou si pro ně rybáři připravili.
Dříve plevelná ryba, běžná v každém potůčku, bude možná brzy stejně ceněným úlovkem, jako je dnes candát nebo štika.
Diskuze k článku (0)