Stejně jako po celém světe přinesla i do Spojeného království globalizace mnoho problémů. V místních jezerech a řekách se nachází přes 50 druhů nepůvodních živočichů.
Text: David Štrunc, foto: Pixabay, anglingtimes.co.uk, biolib.cz
Někteří živočichové si našli neobsazenou niku, jiní konkurují původním organizmům. Jak zmapovat tak velké území a určit, kde se nachází potenciálně nebezpečné druhy?
V Anglii se teď pokouší využít rybáře. Má to své opodstatnění. Kdo jiný by měl znát místní vody tak dobře? Proto vydala místní agentura pro životní prostředí prohlášení, ve kterém žádá všechny rybáře o pomoc při sledování a mapování nepůvodních organizmů.
Jedná se především o rostlinu pupečník asijský, který se v řekách může přemnožit do takové míry, že na dno nepronikne žádné světlo a původní rostliny uhynou.
Dále se výzva týká některých živočichů, například nepůvodního kraba čínského.
„Je to to cenný nástroj, který vládě ukáže, jak zodpovědní jsou rybáři při řešení problémů, kterých by se měla obávat celá populace. Například v Evropě se vyskytuje celá řada nových invazivních druhů, které by mohly být přeneseny do našich vod, pokud nebudeme opatrní,“ uvedl Mark Owen, vedoucí oddělení pro řeky a jezera pro anglingtimes.co.uk.
Myslíte si, že by něco podobného mohlo fungovat i v České republice?
Diskuze k článku (0)