Jedno z nejnehostinnějších míst na světě. Krátery podmořských sopek. Je v nich vysoká teplota a extrémní kyselost vody. Kdo by čekal, že zde bude něco žít? Ale žije!
Text: David Štrunc, foto: Pixabay
Oceánský inženýr Brennan Phillips, Ph.D. vedl výzkumný tým, který se snažil najít hydrotermální aktivitu u Šalamounových ostrovů. Té v okolí aktivní sopky našli velké množství, objevili však něco, co nikdo nečekal.
V podmořských kráterech byl i přes extrémní podmínky život. A to nejen v podobě malých jednobuněčných organizmů! Plavaly zde ryby i žraloci.
Ačkoli se jedná o aktovní sopku, byla během této expedice v klidu a nehrozil výbuch. Vědci tedy do kráteru sopky Kavachi spustili citlivá zařízení, včetně podvodních kamer.
Phillips ve videu řekl: „Myšlenka, že velká zvířata jako žraloci žijí uvnitř kaldery sopky, je v rozporu s tím, co zatím víme o sopce Kavachi.“
Dr. Michael Heithaus z Floridské mezinárodní univerzity, další člen týmu, řekl pro Newsweek: „Nejde jen o aktivní sopky. Jde o lokalitu, kterou sopky vytvářejí uprostřed oceánu. Kdyby v některých oblastech nebyly sopky, nebyly by zde ani útesy, které některé druhy žraloků potřebují.“
Diskuze k článku (0)