Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 9 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Domaša, ráj velkých kaprů a sumců

strunc 17. srpna 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Vznešené pomenování si Domaša (správně Velká Domaša) zaslouží právem. V jejím povodí nejsou žádné staré ekologické přítěže, ba ani žádný významnější průmysl. S vodou z Velké Domaši se proto dlouho počítalo jako s perspektivním zdrojem pitné vody.

Text: Stanislav Géci, foto: autor

Nádrž byla vybudovaná v letech 1962-1967 v součinnosti s vodohospodářskými úpravami na Východoslovenské nížině. Domaša leží severně od Vranova nad Teplou v Prešovském kraji u Ondavské vrchoviny. Leží na řece Ondava a nachází se jen 50 km severně od Zemplínské Šíravy.

REKLAMA

Vodní plocha tohoto kaprového revíru (4-3330-1-1) o rozloze 1422 ha (délka je téměř 15 km) s množstvím romantických zákoutí spolu s okolními lesy vytváří nádhernou přírodní scenerii. Čistá voda s množstvím ryb představuje i vhodné podmínky pro koupání i další rekreaci. Ale protože jsme rybáři, nejdůležitějším aspektem je pro nás právě lov. A ten tu bývá skvělý.

Vhodná místa najdete zejména na východní straně nádrže, západní část je z velké části pokrytá lesy, které dosahují až k vodní hladině. Ale kdo je rybářem – romantikem a vyhledává samotu, ten si právě na západní straně nádrže užije.

REKLAMA

Rybáři vyhledávají kupříkladu lokality Dobrá (tři sumci nad 80 kg), Nová Kelča, Valkov, Tíšava, pod Turanmi, nad Ondavou a poloostrov Krym, který je však během letní sezony beznadějně obsazený. V zásadě platí, že každá zátoka nádrže je vhodná k lovu kapra, štiky a candáta. Ulovíte tu samozřejmě i sumce.

Dlouholetý rekord drží štika, která měřila 137 cm a vážila 23,5 kg. Za zmínku stojí i bolen o hmotnosti 9,80 kg. Uloven zde byl dokonce sumec o hmotnosti 103 kg a délce 252 cm! Odborníci odhadují, že největší sumci by tu mohli vážit i 120 kg!

Do nádrže se v posledních časech vysazuje sedm až osm základních druhů ryb v různých věkových kategoriích. Skvělé životní podmínky tu našel třeba pstruh duhový, ulovení jedinci dosahovali hmotnosti až 2 kg.

V okolí nádrže je povoleno stanování, ubytovat se můžete v soukromých chatkách a ubytovnách, k dispozici jsou i hotely nižší a střední kategorie.

Kdo za rybami přicestuje autem, ten lokalitu najde snadno, kdo dává přednost železnici, tomu doporučujeme z vlaku vystoupit ve Vranově nad Teplou a odtud na místo pobytu pokračovat linkovým autobusem směrem na Svidník.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled