Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Co by měl vědět každý začátečník: Lov na rybičku

strunc 15. srpna 2020 0 komentářů

Poznávání

Živá či mrtvá rybka jako nástraha doprovází rybáře od pravěku. Porevoluční boom přívlače rozdělil rybářskou obec na dva tábory. Jedni ji odsuzují jako největší zlo a těm, kteří na ni chytají, spílají do barbarů. Druzí, tedy ti, kteří s ní loví, se podobným nařčením snaží všemožně bránit. Nutno dodat, že obě strany při obhajobě své pravdy už používají naprosto nesmyslné, někdy i lživé argumenty. V tomto boji se používají sprostá slova, nevraživé pohledy, stejně jako upravená či z kontextu vytržená fakta či úryvky textů.

Text: Jan Stluka, foto: David Štrunc

Souboje se svádí u vody i virtuálně, někdy na stránkách časopisů nebo internetu. Časem možná dojde i na pěsti. Člověku, který začal před rokem rybařit, z toho musí jít lidově řečeno hlava kolem. Jak přívlač, tak lov s přirozenou nástrahou má svoje přednosti i omezení. Záleží jen a pouze na vás, pro kterou z metod se rozhodnete.

REKLAMA

Rybička

Dravcům nabízíte to nejpřirozenější. Pokud použijete přiměřené a kvalitní komponenty, žádný šupináč nemá šanci vaši lest prohlédnout, natož aby se z vaší udice dostal.

Za zmínku stojí i ekonomická stránka věci. Vaše výbava nemusí být v principu nikterak drahá. Pruty v ruce nedržíte, na navijáky nejsou také kladeny nikterak velké nároky. Cena nástražní rybky se pohybuje v řádu korun. Při vlastním obstarání už se počítá v haléřích.

REKLAMA

Metoda není nikterak složitá. Vlastní montáže jsou jednoduché. Žádné další znalosti také víceméně nepotřebujete. Pach nebo pohyb napíchnuté rybky pracuje za vás.

Sečteno a podrženo

Sečteno a podtrženo – vy, jako osoba po nahození či zavezení, už jaksi nejste třeba. Někteří rybáři této skutečnosti využívají k jiným činnostem. Od popíjení destilátů přes grilování, spánkem konče. Jiní sečou zahrady, popřípadě se osvěžují v nejbližším výčepu.  Přestože si takto nepočínají všichni, podobným praktikám bohužel nelze zabránit.

Nikomu nemůžete nakázat, aby sledoval svoje indikátory a se zásekem příliš neotálel. Zatím ani neexistuje žádný předpis, který by zakazoval použití dvojháčků nebo trojháčků, které rybám nemilosrdně sešijí jícen. Na takto zraněné oploutvence čeká sice pomalá, ale jistá smrt. I kdyby nařízení o včasném záseku existovalo, neumím si představit, jak by se prosazovalo v praxi. Prostě a jednoduše řečeno… Rybička jako nástraha se dá velmi snadno zneužít. Následky jsou pak nejen pro candátí populaci naprosto devastující.

Přívlač

I kdybyste stokrát chtěli, prostě ji nezneužijete. Nástrahy jen velmi zřídka trhají dravcům žábry či jícen. Pokud chcete, zranění rybích tlam se dá zmírnit pouhou výměnou či sundáním háčku. Ale: I kdybyste chtěli sebevíc, nemůžete rybu přinutit, aby vaše lákadlo pozřela hluboko.

candát přívlač

Na druhou stranu se sluší dodat, že nemá cenu být dogmatikem, který hlásá, že přívlač je nade vše. Existují situace, kdy je mnohem jednodušší a také neskonale efektivnější nastražit rybku. Bezesporu jsou to zimní měsíce, kdy se už velmi letargické ryby jen velmi nerady honí za jakýmkoliv soustem.

V případě, že stále ještě nevěříte v úspěšnost umělých nástrah, či pokud si chcete u vody opravdu odpočinout, přírodní sousto vám to umožní.  Dokonce si dovolím tvrdit, že nejde být dobrým přívlačářem bez mrtvé či živé rybky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled