Možná by se zdálo, že s létem pro rybáře přichází klidné období. Výtěry ryb skončily a poslední váčkový plůdek býložravých ryb se dočkal nasazení do rybníků. Rybáři se však o ryby musí starat nadále. Jednou z hlavních letních činností je přikrmování ryb.
Text: Jiří Čermák student Střední školy rybářské a vodohospodářské J. Krčína, Třeboň
Není to tak, jak si někteří lidé myslí, že nasadíme ryby a pak je jen na podzim slovíme. Hlavní chovanou rybou je kapr, vše se točí především okolo něj. Rybáři musí krmivo připravit a zajistit jeho rozvoz na rybníky, poté přikrmovat.
Obecně se dá říct, že dávka krmiv je v objemu do 10 % hmotnosti obsádky ryb. Záleží na teplotě vody a rozvoji přirozené potravy. Nejčastěji krmíme obilovinami – hlavně pšenicí a triticale. Do krmiv pro plůdek se přidává šrotovaná kukuřice a řepka. Musíme také kontrolovat zdravotní stav ryb. Proto provádíme tzv. pruby.
To odchytíme několik desítek až stovek ryb a zkontrolujeme přírůstek a už zmíněný zdravotní stav. Kontrolujeme také prostředí, ve kterém ryby žijí, především obsah kyslíku ve vodě, pH a alkalitu. V červenci se také odchytávají ryby na plné vodě. Odchytáváme lehčího kapra o hmotnosti od 1 do 1,50 kg.
Odchycená ryba míří na export hlavně do Německa, druhá část míří na český trh buď jako ryba živá nebo zpracovaná. Snažíme se i udržovat okolí rybníků v pořádku a pohledné, proto kupříkladu vysekáváme traviny a křoviny, udržujeme hráze a stoky rybníků.
Diskuze k článku (0)