Sladit gumovou nástrahu a správný jigový háček bývá nelehký úkol. Pokud se pustíme do chytání s opravdu miniaturními nástrahami, měli bychom si pořídit kromě klasických jigovek také tungstenové hlavičky.
Text: Ivo Novák, foto: autor
Ryby je mají rády, jsou důležitou složkou jejich přirozené potravy. O jaký konkrétní druh jde, nedokážu posoudit. Přiklonil bych se k vývojovému stadiu larvy vážky. S trochou fantazie může napodobovat i nymfu jepice. Nabídka barev je pestrá a tak není problém přizpůsobit barvu nástrahy podmínkám na dané lokalitě.
Způsob nastražení
Jde o malou nástrahu a k té samozřejmě patří i úměrně veliký háček a zátěž. Vše se dá vyřešit pomocí muškařských bezprotihrotových háčků a wolframových kuliček. Jako vhodnější varianta se mi zdá použití jigových háčků, které při vedení chodí vodou hrotem vzhůru a wolframových kuliček s výřezem (kulička se lépe navléká a dobře fixuje nití u ohybu ramínka s očkem).
Hlavička
Stříbrné a zlaté se považují za klasické barvy. Účinnost nástrahy zvyšují však i další barvy, kupříkladu oranžová, fialová, růžová, krémová, signální zelená, černá, bílá, barva mosazi. Barvu nástrahy a kuličky je třeba sladit podle podmínek lovu. Záleží na zabarvení vody, sluneční aktivitě, hloubce a také na tom, jakou rybu chceme ulovit především.
Druhou variantou je nastražení nymfy na samotný nymfový háček. V tomto případě zátěž určuje síla použitého drátu háčku. Lze použít i háčky na suché mušky, které jsou z velice tenkého drátu a nástraha pak pracuje ladněji a pomaleji. Tento způsob je vhodnější při použití na stojatých vodách před koncem sezony, kdy je voda chladnější a ryby jsou pomalejší.
Před nástrahu s háčkem pak stačí jen v patřičné vzdálenosti připevnit olověný brok. Velikost volíme takovou, abychom dokázali nástrahu nahodit do patřičné vzdálenosti. Čím menší brok, tím méně rušivých elementů.
Pokud ale chytáme v proudném úseku a potřebujeme nástrahu dostat ke dnu, většímu broku se nevyhneme. Nástraha se dá nabízet i nade dnem, pokud použijeme na háčku nadnášecí plovoucí prvek. Když ryby vyhledávají nástrahu ve vodním sloupci nebo u hladiny, stačí použít sbirulino a nymfu na samotném háčku bez zátěže, popřípadě jen s jemnou zátěží použít právě tam, kde je to třeba. Samozřejmě lze chytat i technikou, kterou znají rybáři lovící na smačky jako drop shot.
Diskuze k článku (0)