Příroda nás nikdy nepřestane udivovat. Své o tom vědí maďarští vědci, kterým se podařilo zkřížit ryby, které se spolu vůbec neměly rozmnožit.
Text: David Štrunc, foto: repro news.com.au
Tým maďarských vědců náhodně vytvořil nový druh ryby. Vznikl šlechtěním dvou ohrožených rybích druhů, které jsou na naší planete již od pravěku.
Sperma z amerického veslonose bylo umístěno k jikrám jesetera ruského. Vše probíhalo v laboratorních podmínkách ve snaze nastartovat v jikrách gynogenezi. To je jev, při kterém je sice samčí spermie potřeba k zahájení procesu dělení, nicméně veškerá genetická informace budoucího živočicha (ryby) se dědí pouze ze samičí buňky (vajíčka).
V tomto experimentu však došlo k předání samčí DNA.
Oba druhy patří mezi takzvané živoucí fosilie. Má se za to, že se za posledních 184 milionů let téměř nezměnily. Vědci se však domnívali, že jsou oba druhy natolik rozdílné, že se mezi sebou nemohou křížit. Týmu maďarských vědců se teď podařilo prokázat, že tomu tak není, i když jejích objev vznikl náhodou.
Nový druh zatím nemá český název, v angličtině byl pojmenován jako sturddlefish.
Vědci samozřejmě nechali ryby geneticky analyzovat. Zajímavé je, že nekteré kusy jsou geneticky blíže k jeseterům, zatímco jiné jsou dokonalou směsí DNA jesetera a veslonose.
Sturddlefish má tlamu po jeseterovi, menší ploutve a protáhlý rypec po veslonosovi.
Ale stejně jako některá jiná hybridní zvířata (např. kříženci koně a osla), se prý ani sturddlefish nedokáže sám reprodukovat.
Diskuze k článku (0)